ABCDE: Pravidlo, které vám může zachránit život

 Zdraví 
12. května 2019 13:47 / Monika Thomsonová
  0
📷
6 fotografií v galerii
Zhoubný melanom kůže je jeden z nejnebezpečnějších nádorů vůbec Shutterstock
Nádorová onemocnění kůže patří celosvětově k nejčastěji se vyskytujícím novotvarům. Maligní melanom se může objevit kdykoli a u kohokoliv. S blížícím se létem je dobré si připomenout pravidlo, které vám může zachránit život.

Zhoubný melanom kůže je jeden z nejnebezpečnějších nádorů vůbec. Boj proti němu se příliš nedaří, a co víc, jeho výskyt stále stoupá. 

Komu hrozí rakovina kůže nejvíce?

Za vznikem tohoto onemocnění nejčastěji stojí UV záření a tedy slunce. Nicméně velkou roli zde hraje i dědičnost, radiační léčba či životní prostředí. Bylo prokázáno, že vyšší náchylnost vykazují lidé „světlých typů“ - s blonďatými nebo zrzavými vlasy, světlou kůží a množstvím pih. Podle posledních čísel přibývá nejvíce rakoviny kůže u mladých žen.

Kdy hrozí problém?

Ze všech stran slýcháme, že bychom to s opalováním neměli přehánět. A když bez slunce nemůžeme vydržet, je nutné pravidelně kontrolovat znaménka na kůži. Pokud však máte na zádech jedno znaménko vedle druhého, což je velmi časté, může to pro vás být problém. Speciálně pro tuto situaci je tu jedna pomůcka, které se říká pravidlo ošklivého káčátka. Pokud se maligní melanom nachází mezi neškodnými znaménky, obvykle se od nich odlišuje. Tato jinakost se s časem prohlubuje. Hledejte tedy takový útvar, který vybočuje z uniformního vzhledu ostatních. Můžete si tuto oblast i fotit a srovnávat vývoj v čase.

Nejde ale jen o vzhled znamének. Pozornost byste měli věnovat jakýmkoli změnám kůže, místům která svědí nebo krvácejí a rankám, které se nehojí.

Znáte pravidlo ABCDE?

Naprostá většina znamének je zcela neškodná. Ale pokud jich máte na těle více není na škodu znát základní pomůcku k rozeznání maligního melanomu. Je převzata z anglického originálu a jsou v ní shrnuty základní rysy podezřelého ložiska:

A (assymetry) = asymetrie

Nejste-li si jistí symetrií znaménka, představte si v jeho středu čáru. Jsou obě poloviny stejné? Pokud ne, zbystřete. Neškodná znaménka bývají symetrická.

B (border) = ohraničení

Neškodné znaménko má hladké, pravidelné okraje.

C (colour) = barva 

Většina normálních znamének je jednobarevná a všude stejně tmavá. Pokud má útvar více barevných odstínů, je to další varovný signál. Ale pozor, nemusí to být vždy hnědá nebo černá. Některé melanomy jsou červené, bílé nebo modravé.

D (diameter) = průměr

Pokud je znaménko o průměru větším než 5 mm je třeba mu věnovat zvýšenou pozornost a sledovat, zda se nezvětšuje. K měření se mimo pravítka dá orientačně použít i běžná tužka. Ta má průměr kolem 5−6 mm.

E (elevation) = vyvýšení ložiska

Pokud se začne ložisko zvyšovat, je to velmi podezřelé. Pigmentová znaménka takové změny obvykle neprojevují. I jakákoli jiná výrazná změna v krátkém čase je alarmující, například změna barvy, zvětšení nebo změna tvaru.

Často se zmiňuje souvislost mezi rakovinou a konzumací alkoholu. Jak je to doopravdy?  Odborníci mají jasno. Více se dočtete zde.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Nová verze filmu Tři oříšky pro Popelku se objeví před Vánoci v kinech, i s Pavlem Trávníčkem

Styl

Konopí a imunitní systém. Čtyři způsoby jak zvládnout virovou sezónu s CBD

Tech

Pokud máte auto s pohonem kol 4x4, pak je dobré vědět, jak jej správně používat

Zavřít reklamu