Strašák jménem angína pectoris

 Zdraví 
06. května 2017 14:05 / Bronislava Silná
  0
📷
1 fotografie v galerii
Bolest za hrudní kostí může zaskočit i mladého člověka. Shutterstock
Jde o onemocnění srdce, které se projevuje častými nepříjemnými záchvaty. Je nemoc zvladatelná? Jak postupovat? Poradíme.

Co je angína pectoris

Jde o ischemickou chorobu srdeční, která je způsobována nedostatečným zásobováním srdečního svalu kyslíkem. Extrémním a akutním projevem je infarkt myokardu. Na rozdíl od infarktu není omezení přívodu krve trvalé, ale dočasné. Nedochází proto k odumření srdeční tkáně.

Projevy

Nejčastěji se objeví problémy při zátěži. Záchvat se může dostavit i v jiné situaci. Například po jídle, při chůzi v chladném větru a podobně. Kyslíkový dluh se v oblasti srdce projeví silnou bolestí a pícháním za hrudní kostí. Nemožností se nadechnout. Bolest může vystřelovat do oblasti zad, ramen, rukou, obličeje. Typické bývá brnění levého malíčku.

Obyčejně se přidruží vysoký tlak, strach o život, úzkost a bledost. Záchvat trvá obvykle od několika desítek sekund do několika minut. Nemocného přinutí přerušit prováděnou činnost. Angina pectoris reaguje na podání nitrátů (nitroglycerin). Bolest pak ustupuje.

Pokud se objevuje záchvat pravidelně při určité aktivitě, jde o stabilní angínu pectoris. Pokud se tytéž potíže objevují nahodile při různé zátěži, jde o nestabilní formu.

Léčba

Jak už bylo uvedeno, léčí se obvykle pomocí podávání nitrátů při záchvatu a také podáváním léků, které mají za cíl zlepšit zásobování srdce kyslíkem. Může jít o statiny, které ovlivňují cholesterol a tvorbu plátů v cévách. Podávají se preparáty na ředění krve a léky snižující krevní tlak.

Životospráva

Jako u ostatních onemocnění srdce, je důležité přestat kouřit, neměli byste pít ve větším množství alkohol, je třeba snížit váhu a změnit jídelníček ve prospěch zeleniny, ovoce, vlákniny, zdravých tuků a dalších tělu prospěšných potravin.

Rizika nemoci

Nemoc vypovídá o tom, že stav vašeho srdce není v pořádku. Rizikem je možnost přechodu ze záchvatu angíny pectoris k infarktu. Pokud nezabere nitroglycerin, vyhledejte okamžitě lékaře. Bohužel u nemocných existuje také vyšší pravděpodobnost nečekané srdeční zástavy. Nemoc proto nelze podceňovat a měli byste dodržovat všechna lékařem stanovená opatření.

Podpůrná léčba

Někteří pacienti nereagují dobře na léčbu pomocí různých chemických léků, které mají často nepříjemné vedlejší účinky. Taková je zejména léčba statiny, ale svoje udělají i léky na ředění krve. Po poradě s lékařem je jistě možné najít vhodné řešení. Šetrnější léčba může spočívat v podávání koenzymu Q10, omega 3 mastných kyselin, vitamínu E a C, ginkgo biloby a česneku. Tyto volně dostupné doplňky stravy nebo přímo součásti mnohých pokrmů pozitivně ovlivňují průběh nemoci, brání vzniku záchvatů a celkově zlepšují průchodnost cév. Pozor na možné interakce s léky na ředění krve.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Celý svět zasáhla zpráva o rakovině princezny Kate. Její mladší bratr James zveřejnil dojemný vzkaz a...

Styl

Čtyři ženská znamení, která nemívají štěstí v lásce. Proč tomu tak je a je možné si lásku do...

Tech

I detektor lži se dá podvést. Víte, jak funguje, a dokázali byste ho obelhat?