Trápí Vás popraskané paty? Máme pro Vás babské rady, jak nad nimi vyzrát.

 Zdraví 
05. května 2017 20:23 / Marie Popelková
  4
📷
1 fotografie v galerii
Popraskané paty jsou estetickým i zdravotním problémem.  Shutterstock
Popraskaná pata může být nejen velkým estetickým problémem v letních měsících, kdy na nohách velmi často máme jen sandály či jinou otevřenou obuv. Jde také o zdravotní problém, který může být velmi bolestivý.

Pokud se ptáte, proč zrovna vy trpíte na bolestivé paty, vězte, že zatím může stát celá řada příčin.

V naprosté většině případů příčiny bychom neměli hledat nějak složitě. Ano ovšem, občas nás může potrápit nějaká mykóza a nebo můžeme mít určité genetické predisposice, ale v naprosté většině případů se dá říci, že za to může nedostatečná hygiena.  Člověk by si měl zvyknout, že péče o paty patří k základním návykům, jako je například čištění zubů či používání mýdla nebo každodenní sprcha. Pokožka na patách prostě vysychá a není to nic nepřirozeného.

Přirozeně zrohovatělá kůže má výrazně silnější vrstvu na místech, která jsou více namáhaná a nebo kde je větší riziko různých poškození kůže – jde o naturální ochranu. Samozřejmě v dnešní době nejsme nuceni běhat celý den nebo dokonce celý život bez bot, proto silná zrohovatělá vrstva není až tak žádoucí. A pokud ji budeme pravidelným škrábáním redukovat, odstraníme i nejobvyklejší příčinu, díky které popraskané paty vznikají.

Také bychom si měli hlídat, abychom tělu nevysílali signál, že má paty bránit před riziky rychlejším tvrdnutím pokožky – stačí méně chodit na boso a tlačit na paty.  Některé příčiny je ale jen těžko možné ovlivnit, patří k nim výše zmíněné genetické predisposice, mykózy či plísně, ale také například starší věk, braní různých léků (zvláště protisrážlivých), revma nebo lupénka.

Babské rady na popraskané paty

Kromě krémů, použití pilníku a pemzy na popraskané paty pomáhají i domácí „léky“. Babské rady doporučují použít například tyto: 

Sádlo
Obyčejné sádlo použijte namísto krému. Pomůže promastit nohy. Poté, co jej na paty namažete, zabalte chodidla do igelitového pytlíku a přes něj si navlékněte ponožky.

Tvaroh
Působí stejně dobře jako sádlo. I postup je obdobný. Stačí na chodidla namazat silnější vrstvu tvarohu, překrýt igelitovým pytlíkem a navléci si ponožky.
Tvaroh pak nechte několik hodin působit. Nejlepší je, pokud tuto proceduru podstoupíte na noc. Tvarohový zábal pomáhá nejen k odstranění problému s popraskanými patami, ale snižuje také zápach z chodidel.

Citron
Pokožku potřete citronem. Dojde k hydrataci pokožky a jejímu zjemnění.

Ovocná kaše
Patám prospěje masáž ovocnou kaší. Zkuste rozmáčknout banány a směsí si masírujte nohy alespoň deset minut. Pro lepší výsledky si pastu na patách nechte i půl hodiny. Kromě banánu můžete vyzkoušet i papáju. Je to skvělý zdroj vlákniny, která vyživí a zjemní vaše chodidla.

Vosková kúra
Toto je jeden z nejúčinnějších prostředků pro domácí léčbu popraskaných pat. Připravte si jednu svíčku a hořčičný olej. Pastu vytvoříte z roztátého vosku a teplého hořčičného oleje. Pokud ji budete aplikovat na paty na denní bázi, odstraníte popraskání kůže a s ní spojenou bolest.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Valentýn ve velkém stylu?! V odstínech růžové jej slavila A.n.d.u.l.a, Sharlota a Angie Mangombe

Styl

Jak nosit pánské kotníkové boty?

Tech

České zbrojovky jedou naplno, nyní získaly technologii systému automatického granátometu MK 47