Kuří oko je bolestivá lapálie. Jak se ho zbavit?

Zaostřete na kuří oka! Nenechte si hyzdit nožky.
 Zdraví 
04. května 2017 13:50 / Internet
  13   0
Nepříjemné a bolavé výstupky na kůži nohou trápí především ženy a to ne z důvodu genetického, ale čistě estetického.

Kuří oka se obvykle projeví jako následek nevhodné obuvi. Bývají totiž výsledkem odumřelé a zrohovatělé kůže v menších oblastech vystavených tlaku a tření. Kuří oka se však na rozdíl od mozolů obvykle nacházejí na vystupujících kostech, zejména na kloubech.

Někteří lidé si pletou kuří oka s bradavicemi. Na rozdíl od bradavic se kuří oka vyskytují jenom na prstech nohou nebo chodidlech a nejsou přenosná. Projevují se zesílenou kůží žlutošedivé barvy, která má kruhovitý, hladký tvar. Dalším důležitým ukazatelem je i to, že na rozdíl od bradavic po odstranění nekrvácejí.

Kuřími oky také často trpí lidé s hodně vyklenutou nožní klenbou, protože jejich prsty jsou při chůzi taženy trochu zpět. Špičky se proto v botě mírně posouvají dopředu a dozadu a kuří oka se tvoří na nich a také na hřbetech prstů. Někteří lidé si pletou kuří oka s bradavicemi. Na rozdíl od bradavic se kuří oka vyskytují jenom na prstech nohou nebo chodidlech a nejsou přenosná. 

Příznaky a projevy kuřího oka

Poznáte ho jednoduše. Jedná se o žlutošedě zbarvený útvar asi 3-12 mm velký. Bolest způsobuje čep zanořený pod povrch, který tlačí na kost. Lehkým poškrábáním se kuří oko začne lehce drolit, zbělá a na omak zdrsní.
Při tlaku na kuří oko se špička ztvrdlé kůže uvnitř dotýká nervů v podkoží a vyvolává velmi silnou, nepříjemnou bolest. Tento otlak míří do zdravé tkáně a neustále ji bolestivě dráždí.

Co radily naše babičky 

K babským receptům na léčbu kuřích ok patří například obklad z cibule a octa. Plátek cibule několik hodin máčejte v octu a večer připevněte náplastí či obvazem k postižené noze. "Ráno si nezapomeňte důkladně omýt nohy, protože cibule a ocet umějí s kuřími oky sice zázraky, ale po fialkách zrovna nevoní. Tento postup opakujte každý večer tak dlouho, dokud se jádro kuřího oka nevyloupne," radí odbornice.

K odstranění odumřelé kůže a kuřích ok pomůže také pasta ze soli a třtinového cukru, anebo horká koupel, do které lze přidat trochu kyseliny salicylové. Po takové koupeli obvykle kuří oko zbělá. V ten moment lze odumřelou kůži opatrně odstranit ostrým nožem nebo žiletkou a poté místo zalepit náplastí.

Pokud naši domácnost totálně neovládl paralen a různé jeho varianty, někde ve skříňce se nám může schovávat i acylpyrin, s nímž je léčba kuřího oka docela hračka. Do menší skleničky vody rozdrtíme a pak v ní rozpustíme tři tabletky. Z roztoku si připravíme za pomocí nějaké látky či vatičky dobře nasáknutý obklad, který upevníme potravinářskou fólií a necháme účinkovat zhruba dvacet minut.

Okolí kuřího oka lze také namazat vazelínou a na otlak přiložit kašičku z rozmačkaného česneku smíchanou s troškou panenského olivového oleje. Zavineme a necháme účinkovat několik hodiny. Vazelínou chráníme jemnou kůži v okolí otlaku před zbytečným podrážděním.

Marie Popelková | inStory.cz
Kam dál?
Pět léků na běžné nemoci, které natrháte na louce
Tečou vám čůrky potu? Zkuste tyto babské rady
Přemnožených kvasinek se zbavíte dietou
Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Chcete ochutnat nejlepší pizzu na světě? Vyražte do italské Neapole

Zprávy

Kam se zachráněnými 450 migranty? Babiš i Hamáček mají jasno

Bydlení

Největší chyby, kterých se lidé dopouští při kompostování. Dodržujte tato pravidla