Podpořte svou imunitu jednoduchým návykem

 Zdraví 
24. ledna 2021 11:07 / Bronislava Silná
  0
📷
5 fotografií v galerii
Zařaďte arónii denně do jídelníčku a zlepšíte své zdraví Depositphotos
Všichni víme, že život většiny z nás probíhá v určitých zaběhlých stereotypech. Tím si někdy ubližujeme, ale jindy můžeme takový návyk využít pro naše zdraví. Máme jednoduchý recept na zlepšení imunity.

Základem tohoto doporučení bude zakomponovat do našeho denního stravovacího a pitného režimu nějaký produkt z arónie.

Co arónie obsahuje

Pokud bychom vzali v úvahu plody čerstvé, nalezneme v nich vitamin A, C, B1, B2, B6, E a K. Též jsou bohaté na mangan, draslík, hořčík, zinek a železo. Na 100 gramů hmotnosti mají jen 371 KJ, takže jsou dietní a rozhodně vám neuškodí z hlediska váhy. Vedle toho jsou tu i mnohé další látky, zejména třísloviny. Celkově pak obsahuje arónie mnoho antioxidantů, což je pro naše zdraví velmi prospěšné. Také se hodí připomenout, že arónie se nazývá též černý jeřáb či temnoplodec černoplodý. Anglické označení chokeberry souvisí se svíravou chutí.

V čem nám prospívá

Arónie nám prospěje hned v několika ohledech. I když bude nejlepší čerstvá, i sušené plody či dokonce listy mají dost léčivých látek. Už jsme zmiňovali antioxidační účinky. To ale znamená, že zlepšuje imunitu. Arónie má také značné účinky proti bakteriím. Chrání též naše srdce a cévy. Ty totiž zbavuje rizika zanášení. Průchodné cévy na oplátku znamenají normální krevní tlak. Arónie působí i proti vysokému špatnému cholesterolu. I tak se zlepšuje stav našich cév. Vedle toho jsou popsané účinky proti rakovině tlustého střeva či rakovině prsu. Tyto účinky existují i ve formě studie. Arónie má také schopnost pozitivně ovlivnit už probíhající cukrovku a také působí jako prevence před tímto onemocněním. Není bez významu, že se tyto plody podílejí na lepším stavu jater i žaludku. Negativní účinky nejsou známé. Mohou jistě existovat lidé, kteří budou na tuto rostlinu alergičtí, ale ani to není běžné.

Jak používat

Nejlepší je jíst plody čerstvé. Můžete také plody mrazit. Ale pokud nemáte přístup k čerstvým plodům, dá se koupit šťáva. Existují také čaje ze sušených plodů či listů. Výborná je tinktura, kterou si připravíte díky kombinaci plodů s vodkou či slivovicí v poměru 1 : 3. Louhujete v temnu při pokojové teplotě asi tři týdny. Černý jeřáb se dá připravovat i jako pečený čaj. Protože i dobrých věcí se má užívat jen rozumné množství, doporučuje se obvykle sníst denně zhruba třicet bobulí a vypít cca 50 ml šťávy. Čaje obyčejně obsahují aktivní látky málo, takže si je můžete dopřát dle libosti. Už jedna dávka denně tak zlepší vaše zdraví a zvýší odolnost proti onemocněním. To se v chladných měsících a při probíhající pandemii rozhodně vyplatí. V tomto období je vhodné myslet i na další přírodní produkty. Dobrým příkladem může být lipový květ, o jehož účincích a použití se dočtete zde.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Jennifer Lopez ukázala svoje sestry. Podobné si ale vůbec nejsou

Styl

Cotardův syndrom: Existují lidé, kteří věří, že jim v těle neproudí krev nebo chybí orgány a cítí...

Dům a zahrada

Nezanedbejte říjnové práce na zahradě: Sázejte, uskladňujte a mulčujte