Lipový květ vás umí zbavit nejen chřipky, ale i úzkostí nebo zácpy
Lípa je národní strom mnoha slovanských národů. Již ve středověku Slované ctili lípy jako posvátné stromy. Podle starých pověstí věřili, že v nich sídlí dobří duchové, kteří ochrání jejich obydlí. Starým tradičním zvykem bylo vysazování tzv. rodových lip. Strom lidé zasadili při narození syna nebo založení nového obydlí a věřili, že lípa bude jejich ochráncem. Nejstarší lípy v České republice jsou staré až 700 let.
Léčivé účinky
Pro své léčivé účinky jsou nejvíce ceněny květy lípy. Díky nim zvládnete lépe porazit chřipku, kašel, problémy s trávením i pochuchané nervy. Staří Řekové ale používali i kůru, která prokazovala pozitivní účinky při léčbě lepry či při vypadávání vlasů. Použití lipového květu je velmi široké:
- zmírní příznaky rýmy
- tlumí kašel
- léčí zánět průdušek
- pomáhá při chřipce i angíně
- podporuje pocení
- rozpouští hleny
- působí proti křečím
- uklidňuje
- zmírňuje zažívací potíže
- používá se při onemocnění ledvin
- má pozitivní vliv i při epilepsii
- snižuje hladinu cholesterolu v krvi
- zpevňuje cévy
- chrání pokožku před známkami stárnutí
- léčí zácpu
- sníží horečku
- funguje jako prevence rakoviny
Čaj na chřipku i úzkostné stavy
Lipový čaj z lípy srdčité se velmi často používá proti úzkosti a hysterii. Lípa je známá pro své uklidňující vlastnosti. Pokud trpíte změnami nálad či nevysvětlitelným chronickým stresem, šálek lipového čaje může být velmi dobrým doplňkem vašeho pitného režimu.
Čaj oceníte také při onemocněních dýchacího ústrojí, zejména při nachlazení a kašli, kdy pomáhá uvolňovat hleny a pomáhá zbavit se chrapotu. O tom, že na kašel dobře funguje také mrkev s medem nebo sirup z piva, jsme psali zde. Dále také lipový čaj příznivě působí při problémech se žlučníkem, snižuje hladinu cholesterolu v krvi a zpevňuje cévy.
Tinktura posílí játra a lépe po ní usnete
Tinktura z pupenů lípy má blahodárné účinky na naše játra a cesty dýchací. Podporuje imunitu a pomáhá celkové relaxaci a dobrému spaní. Má blahodárné účinky na podporu obranných reakcí organismu a usnadňuje trávení.
Tinktura je vhodná také tehdy, když trpíte pocity strachu a úzkostmi. Také zklidňuje bolesti hlavy, snižuje vysoký tlak, pomáhá při nachlazení a snižuje nepříjemné pocity u dětí při cestování, tedy takzvané kinetóze.
Lipový olej je ideální na kožní problémy
Lipový olej se používá v kosmetice, například při tvrdé a nepoddajné kůži na obličeji. Lehký olejový macerát chrání a vyživuje pokožku a je vhodný zejména na popraskanou pleť. Díky svému složení lípa ve vlasové kosmetice chrání citlivou pokožku. Ve formě hydrolátu (květinové vody) zmírňuje svědění a zklidňuje začervenání pleti, rozjasňuje pleť, čistí a zklidňuje celkově citlivou pokožku. Je vhodná jako podpůrný prostředek pro zmírnění suchých ekzémů a lupénky.
Lipový likér na horší časy
Kdo chce, může si z lipového květu připravit i likér. Používá se na rýmu, kašel, dýchací potíže, zánět průdušek, onemocnění ledvin, močového měchýře, žaludku, při nemocech střev, žaludečních křečích, revmatismu, úplavici, špatném močení, úzkostných stavech a podráždění.
Co budete potřebovat:
- 1 litr vody
- 500 g krupicového cukru
- 1/2 litru lihu nebo 1 litr vodky
- 3 větší hrsti čerstvě natrhaného lipového květu
V 1 litru vody svařte cukr. Do čistého lihu, nebo vodky naložte lipový květ a nechejte stát minimálně 2 týdny. Pak slijte a odvar zřeďte cukerným nálevem. Nechejte ještě několik týdnů uzrát.