Lidská psychika je mocná. Nocebo je velmi nebezpečný opak placeba a může vás i zabít

 Zdraví 
01. června 2020 07:54 / Mirka Malá
  10   2
📷
4 fotografie v galerii
Nocebo efekt funguje stejně jako placebo Depositphotos
Co je placebo, ví dnes snad všichni.Je to důkaz toho, že víra v uzdravení opravdu sehrává při léčbě nemocí obrovskou roli. Nocebo je pravým opakem a je velmi nebezpečný. Může vás i zabít.

Důkazy o kladném efektu placeba hovoří jasně. Pokud uvěříte, že berete lék, který vám během léčby skutečně pomůže, i když vlastně dostáváte jen například pilulku z cukru, váš zdravotní stav se skutečně zlepšuje a často vede k celkovému uzdravení. Ale funguje to i obráceně.

Nocebo je skutečným nepřítelem

Nocebo efekt totiž pracuje přesně obráceně. Zatímco placebo dodává pozitvní víru v uzdravení, nocebo, zjednodušeně řečeno, funguje tehdy, když je pacient přesvědčen, že to s ním nevypadá dobře.

V takovém případě se jeho zdravotní stav obvykle zhoršuje a v mnoha případech může pacienta dovést až na pokraj života a smrti.

Nocebo efekt nastává obvykle ve dvou případech. Prvním je situace, kdy pacient sám sebe přesvědčí, že mu medikace nepomůže. V takovém případě pak vlastně psychický stav pacienta skutečně přispívá k tomu, že se jeho zdravotní stav minimálně nelepší, v horším případě se skutečně zhoršuje.

Druhou typickou situací pro nocebo efekt je například chvíle, kdy je pacientovi podána léčba s tím, že bude mít jisté vedlejší účinky. Následně pacient skutečně začne vedlejšími účinky trpět a opět se díky tomu jeho zdravotní stav zhorší.

Psychika je mocná čarodějka

Často se říkává, že ve zdravém těle je zdravý duch. Díky dokázaným účinkům placebo a nocebo efektů ale víme, že je tomu přesně naopak. Psychika totiž může náš zdravotní stav skutečně velmi ovlivnit, a to oběma směry.

Fakt, že existuje nocebo, komplikuje i práci samotným lékařům. Ti musejí velmi vážit, jaké a jakou formou podají pacientovi informace o jeho zdravotním stavu a léčbě. Jedinci se slabší psychikou totiž skutečně snadno podléhají efektu noceba.

Stejně tak, jako existují důkazy o velké pozitivní moci placebo efektu, existují rovněž důkazy i o efektu nebezpečného noceba.

Známá je například příhoda muže, který se chtěl kvůli nešťastné lásce otrávit svými antidepresivy. Po nějaké době skutečně začal vykazovat příznaky akutní otravy organismu. Lékaři ale z jeho zdravotní karty zjistili, že pacientův psychiatr muži místo antidepresiv podával neškodné placebo. Když muži tuto informaci lékaři prozradili, během chvíle u něho odezněly veškeré příznaky otravy.

Nocebo je tedy skutečně nebezpečným opakem placeba. Tak jako vás víra v uzdravení může skutečně uzdravit, stejně tak vás přesvědčení o tom, že je vše ztraceno, může přivést k vážným zdravotním problémům. Dále čtěte: Pravidelné dlouhodobé kouření marihuany má nevratné následky.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Paris Hilton se bude za pár dní vdávat. Svatební hostina bude na dědečkově panství

Styl

Mnoho lidí si stále neumí umýt ruce. Přitom na správném postupu teď záleží více než kdy jindy

Tech

Jak na instalaci Windows 11 na nepodporovaných PC. Krok za krokem

Zavřít reklamu