Syndrom zlomeného srdce opravdu existuje. A může být i smrtelný

 Vztahy 
29. května 2020 11:11 / Eva Vogelová
  1
📷
5 fotografií v galerii
Syndrom zlomeného srdce vzniká během náhlého šoku  Depositphotos
Těžkým rozchodem či smrtí blízkého si prošel v životě každý minimálně jednou. Tělo v daných momentech zaplaví stresové hormony. Slzy tečou a smutek prostupuje celým tělem. Pokud je traumatická situace opravdu nečekaná a náhlá, může dojít i k dočasné nefunkčnosti srdce, tedy k syndromu zlomeného srdce.

S výrazem zlomené srdce se často pojí romantická představa o dvou milencích, kteří prožijí nešťastnou lásku a prožívají šílenou bolest. Jenže opravdový syndrom zlomeného srdce, odborně tako-tsubo kardiomyopatie, vypadá trochu jinak. Kvůli šokovému zážitku začne srdce rychle bušit. Jenže jedna z jeho částí se pod náporem zvětší a přestane krátkodobě fungovat. Následuje fyzický stav připomínající infarkt.

Během šoku se srdce rozbuší

Během šokového zážitku se do krve dostane velké množství stresového hormonu. Mezi nejvýraznější z nich patří adrenalin. Velké množství hormonu vyvolá zvýšení tepu. Srdce funguje podobně jako motor, při nesprávném řazení se může zadrhnout. Orgán přestane zvládat zběsilé tempo a jedna ze srdečních tepen nateče.

Syndrom zlomeného srdce má podobné projevy jako klasický infarkt

Následují téměř identické pocity, které prožívá člověk s infarktem myokardu. Intenzivní bodavá bolest na hrudníku, lapání po dechu a studený pot po celém těle. V takovém případě je nutná okamžitá hospitalizace.

Při zanedbání dochází k trvalému poškození srdce a následnému úmrtí. Takových případů naštěstí není příliš. Patří spíše mezi výjimečné. Otok po několika dnech splaskne, ale hospitalizovaný jedinec se musí léčit až několik týdnů. Podle lékařského sledování se zjistilo, že pacient prožije syndrom zlomeného srdce pouze jednou. Zdravotní problém se opakuje jen velmi zřídka.

Ženy jsou nejohroženější

Syndrom zlomeného srdce postihuje více ženy než muže. A to více než devadesát procent. Výzkum poměrně záhadného jevu je teprve na začátku, zatím není odhalené jednoznačné pojítko mezi zlomeným srdcem a pohlavím. Příčina vzniku se však téměř vždy shoduje. Jde vždy o smrt blízkého člověka, divoký rozchod, ale i výhru velké částky v loterii a podobná extrémně radostná překvapení.

Jak syndromu zlomeného srdce předejít? 

Co můžete udělat proto, abyste syndromu zlomeného srdce předešli? Naučte se zvládat každodenní stresové události. Pokud je dokážete prožívat bez příchodu velkých úzkostí, máte vyhráno. Za skvělou prevenci se považuje pravidelný sport, zdravá strava a dostatek vitaminů podporujících funkčnost srdce. Ohrozit vás naopak může nezdravý životní styl, kouření a časté pití alkoholických nápojů. Kromě syndromu zlomeného srdce existuje ještě tichý infarkt. Zjistěte o něm více.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Jennifer Aniston ukázala perfektní postavu v bikinách a prozradila, že drží dietu 16/8

Styl

Tasemnice liščí představuje pro člověka reálná rizika. Hlavně pro lidi, kteří konzumují neošetřené...

Dům a zahrada

Nenechávejte koření v kupovaných sáčcích. Hrozí plíseň i ztráta chuti