Bolesti bříška miminek mohou maminky často samy ovlivnit

 Děti 
27. května 2020 10:51 / Mirka Malá
  0
📷
4 fotografie v galerii
Bolesti bříška ovlivňuje i strava matky Depositphotos
Bolesti bříška miminek jsou v prvních měsících sice běžnou záležitostí, ale trápí se kvůli tomu jak rodiče, tak plačící kojenci. Přesto lze tyto běžné kojenecké potíže alespoň částečně ovlivnit.

K bolestem bříška u miminek dochází běžně z toho důvodu, že takto malí kojenci nemají ještě zcela vyvinutý trávicí systém. Miminka mají po narození žaludek malý jako lískový oříšek a v prvních šesti měsících tak často trpí na bolesti bříška.

Maminky mohou bolesti ovlivnit složením vlastní stravy

Přestože jde u miminek o běžné problémy, je tu přeci jen alespoň jeden způsob, jak mohou samy maminky tyto kojenecké potíže trochu eliminovat. Jde o složení jejich vlastní stravy. V prvních šesti měsících by se měly vyhýbat především všem potravinám, které nadýmají.

To znamená, že maminky by měly ze svého jídelníčku vynechat potraviny jako květák, čočka, fazole, ale dokonce i čerstvé pečivo, které také mnohdy způsobuje nadýmání.

U pečiva je možné dočasně čerstvé pečivo z bílé mouky nahradit třeba tím bezlepkovým, které nadýmání nezpůsobuje, ale je nutné, aby především maminky věděly, se kterými potravinami mají tyto potíže a dočasně je vyřadily ze svého jídelníčku.

U kojenců totiž bolest bříška vyvolává plynatost. Plyny tlačí na jejich malá střeva a dochází k bolestem bříška. Protože se v mateřském mléce na miminka přenáší strava maminky, může kojencům trochu ulevit, když se maminka během kojení bude stravovat správně.

Dejte pozor na koliku

Bolesti bříška u kojenců mohou někdy přejít v koliku. To se děje většinou mezi prvním a třetím měsícem života miminka.

Koliku poznáte tak, že kromě bolesti bříška bude miminko vykazovat známky křečí a bude rudé v obličeji.

I kolikám lze do jisté míry předcházet. Dítě by při kojení nemělo polykat příliš mnoho vzduchu, pokud pije z láhve, neměly by maminky mléko příliš protřepávat, aby nebylo napěněné. Miminko by nemělo také pít příliš rychle a po krmení by nemělo v následujících 30 minutách jít ležet do postýlky.

Ulevit od bolestí bříška lze jeho jemným masírováním, nahříváním, nebo rovnou teplou relaxační koupelí. Popřípadě lze opatřit i přírodní doplňky stravy, které miminkům od bolestí bříška uleví. Dále čtěte: Nebojte se růstových bolestí u svých dětí. Jsou časté a běžné.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Agáta Hanychová předhodila fanynkám svého bratra Cyrila. Její holčičky ho hned začaly obdivovat

Styl

Středomořská strava prokazatelně snižuje riziko vzniku mnoha závažných onemocnění

Tech

Rusko vzkřísilo muzejní obrněné transportéry BTR-50P. Jejich bojeschopnost je ale pochybná