Tyto běžné činnosti dítěte vám napoví, zda je zralé na školu

 Děti 
21. března 2020 10:06 / Šárka Sokolská
  0
📷
4 fotografie v galerii
Šestileté děti obvykle čeká zápis do první třídy Depositphotos
Čeká vaše dítko za chvíli zápis do první třídy? Představíme vám dovednosti, které umět musí a na které má ještě chvíli čas.

Do první třídy nastupují děti, které v daném roce dovrší věk šesti let nejpozději do 31. srpna. Tyto děti obvykle chodí k zápisu. Školní docházku však své ratolesti můžete i o rok odložit, pokud nejsou dost zralé. V čem přesně školní zralost a připravenost spočívají? A co by měl předškolák zvládat a umět, když jde k zápisu?

Mozek může dozrát pomaleji

Důležitým kritériem pro zahájení školní docházky je zralost centrální nervové soustavy, což je velmi individuální záležitost. V tomto období by už dítě mělo mít zcela jasně ukotvenou pravolevou orientaci. Tedy to, jakou rukou dítě píše. Pokud to tak není, svědčí to o pomalejším vyzrávání mozkových hemisfér.

Sluch i dovednosti

S vývojem nervové soustavy souvisí také sluchového vnímání a dovedností. Vnímejte, zda vaše dítě vydrží u čtení pohádky a zda ji také dokáže převyprávět. Dokáže se na pohádku maximálně soustředit i přes to, že slyší jiné zvuky? Pamatuje si říkadla i písničky? To vše vám napoví, jak zralé je sluchové vnímání vašeho potomka.

Na R a Ř mají ještě čas

Spousta rodičů řeší, zda musí umět budoucí prvňák výslovnost hlásek "r" a "ř". Věřte, že na to mají děti ještě čas během první třídy. Ostatní hlásky by však mělo umět vyslovovat dobře, stejně tak by mu nemělo dělat problém poskládat složitější věty a souvětí. Poruchy řeči mohou zásadně ovlivnit školní úspěšnost, čtení i psaní, ale přispět i ke znevýhodněnému postavení mezi vrstevníky, kteří řeči dítěte nebudou rozumět. Kdy je čas navštívit logopeda, jsme psali zde.

Malovat a malovat

U předškoláků se v neposlední řadě sleduje rovněž kresba – držení tužky, sklon, tlak na tužku, rozvoj kresby. Nechejte dítě co nejvíce malovat. Kupte mu omalovánky s oblíbeným hrdinou, malujte pastelkami, fixami, křídami. Malujte na papír, venku na chodníku, na tabuli. Prostě všude a vším, aby si co nejvíce uvolnilo zápěstí a zároveň si procvičilo grafomotoriku. 

Jemná motorika

U zápisu se rovněž sleduje jemná motorika, která je rovněž základ pro psaní. Veďte proto dítě k činnostem, které ji rozvíjejí, jde například o stříhání, lepení, navlékání, šroubování. A to už se dá vymyslet celá řada činností, nemyslíte?

Hrubá je taky důležitá

To, co je často opomíjeno, to je hrubá motorika. Ta souvisí s obratností a pohybem a je nezbytné ji systematicky rozvíjet. Všímejte si, jak jde dítěti skákání, tancování, rytmická cvičení za verbálního doprovodu. Vhodné je v tomto věku zapojit děti do plavání, vymýšlet hry, ve kterých využijí házení, chytání nebo budou manipulovat s předměty.

Tablety i telefony rozvoj brzdí

To je boužel pravda. Díky těmto elektronickým vymoženostem dítě přijímá prakticky hotové informace a již zde nemá prostor pro rozvoj vlastní fantazie, nerozvíjí motorické, sociální a komunikační dovednosti. 

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Brad Pitt po delší době randí. Jeho vyvolenou je známá modelka, jež proslula pro své obnažené fotky a...

Styl

Byl to jen mýtus. Velké snídaně jsou sice důležité, ale s hubnutím nepomohou, potvrdila nová studie

Tech

Americké letectvo se dočkalo nového obrovského tankeru KC-46, o kterém tvrdí, že ve vzduchu doslova změní...