Jaké negativní dopady bude mít koronavirus na svět i na jedince

 Ostatní 
19. března 2020 11:03 / Blanka Štiková
  0
📷
6 fotografií v galerii
Pandemie koronaviru má bezesporu mnohé dopady na životy lidí  Pixabay
Pandemie koronaviru má bezesporu dopady na životy lidí od různých opatřeních vlád až po finanční stránku či obavy z toho, co bude.

Podívejte se na to, jaké negativní dopady na svět bude nejspíše současná pandemie nového typu koronaviru mít.

Dopady na jedince

Zatímco se v Číně situace pomalu uklidňuje, v Evropě se nákaza koronavirem více a více rozšiřuje. Lidé již teď pociťují změny v tom, co mohou a co nemohou. Vlády různých států dělají určitá opatření, která mají pomoci nákazu zpomalit a eliminovat. Otázkou je, zda se ukáží být účinnými. Globální metropole zasažené pandemií začaly redukovat pohyb i společenský život. Lidé jsou v situaci, kdy sledují, jak se hromadně zavírají nejrůznější podniky, nekonají se žádné akce, nesmí se cestovat, nesmí se vycházet ven, některé státy přistoupily k úplné karanténě. Právě karanténa by podle odborníků měla být účinným opatřením v boji proti nákaze, tedy v případě, že potrvá dostatečně dlouhou dobu a lidé ji budou dodržovat.

Negativní dopady na svět

Zpomalení globální i tuzemské ekonomiky

Česká ekonomika

Podle studie epidemiologů, která byla zveřejněná zdravotnickým magazínem The Lancet, nelze přesně určit, kde se virus bude v nadcházejících týdnech či měsících šířit, ale díky různým opatřením lze alespoň kontrolovat, jakou rychlostí k tomu dojde. Ekonomové varují, že každým dalším opatřením proti šíření koronaviru se stupňuje negativní dopad nejen na světovou ekonomiku, ale i na tu českou, nejvíce pak podle nich bude záležet na délce trvání těchto opatření.

Podle odhadů českých ekonomů by například dvoutýdenní karanténa ochromila polovinu české ekonomiky a vyšla by zhruba na 20 miliard Kč, to je pro představu 0,3 % HDP. Podle dat Svazu průmyslu a dopravy ČR prý již nyní třetina z českých průmyslových firem pociťuje potíže, mezi problémy, které řeší, patří to, že mají zaměstnance v karanténě (to řeší třetina podniků), problém s dodávkami (u zhruba dvou pětin firem) a komplikace s dopravou či logistikou (to řeší zhruba 36 % podniků).

Ohrožená odvětví

Nikdo však v tuto chvíli nemůže přesně vyčíslit, jaké budou dopady nynějších opatření a ani budoucí vývoj šíření nákazy. To, co lze, je přibližně mapovat, která odvětví budou zasažena. Podle ekonomů bude v první řadě zasažen cestovní ruch, ubytovací zařízení, restaurace a v podstatě vše, co je spojeno s pohybem většího počtu lidí. Situace tedy bude pohromou například pro hospody, kavárny, kluby, kina, divadla a další, některá ze zařízení už dost možná nikdy neotevřou. Problémy nyní pociťují také letecké společnosti, které mají obrovské ztráty. Pandemie tedy bude mít negativní dopady na obory spojené s cestovním ruchem, automobilový průmysl, dopravu, ale také na různá odvětví sektoru služeb.

Krátkodobě je tu samozřejmě také velká hrozba pro malé a střední podniky, které mohou během krize zkrachovat. Také globální obchod pocítí útlum. Podle Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) se také kvůli šíření nového koronaviru například prudce zhoršil odhad celoročního růstu globální poptávky po ropě, a to bude mít velký dopad na světovou ekonomiku. Také evropské akcie zaznamenávají propad, nejvíce ztrácejí banky a letecké společnosti, z nichž některé odepisují až 30 %. Naopak rozvoj mohou pocítit různé e-shopy a služby rozvozů až domů. Potravinovému či farmaceutickému průmyslu se bude nyní dařit.

Krize globální ekonomiky

Zpomalení ekonomiky pak bude podle ekonomů výraznější, než se doposud odhadovalo. Hospodářství zpomalí po celém světě. Snížení produkce může pro spotřebitele přinést řadu důsledků, jako například omezení pracovní doby, snížení platů a v horším případě nezaměstnanost. Ti, kteří nemají finanční rezervy pro případ nouze, by mohli mít nyní problém. Další negativní dopady může mít panika a strach, které mohou ochromit spotřebu domácností i firemní investice.

Podle některých ekonomů však může v nejhorším možném případě například na Evropu znovu dopadnout recese. Ekonomická krize by pak měla velký vliv na kvalitu života všech lidí. Podle světové banky (SB) by pokračující šíření koronaviru mohlo například snížit hodnotu hrubého domácího produktu (HDP) celého světa asi o 5 %. Podle výpočtů agentury Bloomberg by pak mohl nový koronavirus vyjít světovou ekonomiku až na 2,7 bilionu dolarů (v přepočtu přes 60 bilionů Kč).

Panika a strach

Opatření proti šíření koronaviru přináší do jistě míry omezování svobod. Důsledkem toho mohou lidé pociťovat strach a paniku, která se může projevovat různě. Lidé tak v době šíření koronaviru a karantény mohou více přemýšlet nad smrtí, více se bát o své zdraví a o své blízké, také mohou mít strach kamkoli vycházet. Izolace v domovech od okolního světa může znatelně ovlivnit jejich psychiku a může vést například ke zlozvykům, které předtím lidé nevyhledávali, jako je pití alkoholu, nonstop trávení času na sociálních sítích, u televize či hraní počítačových her.

Strach z nákazy se může projevovat také tím, že se sebe budou navzájem určité země bát a uzavírat před sebou hranice, v souvislosti s tím mohou začít lidé negativně vnímat cizince a brát je jako potencionální hrozbu nákazy. V této době tedy může být větší nesnášenlivost k jiným národům, to pocítila například Čína, kde koronavirus propukl jako první.

Zvyšující se počty mrtvých

Bohužel pandemie koronaviru za sebou zanechává stále větší počty obětí. V současné době nezbývá, než jen předvídat a odhadovat, kolik životů bude mít koronavirus celkově na svědomí. Stávající odhady možného počtu obětí se různí, ty nejdramatičtější doposud zveřejněné předpovědi totálního celosvětového součtu obětí koronaviru hovoří o milionech. Je však nutné upozornit na to, že tyto odhady vznikly příliš spěšně, a tak jde o nepodložená fakta a jde navíc o celkový počet obětí a ne o roční bilanci.

Podle mnohých expertů však budou tato čísla mnohem nižší, podle nich se bude počet obětí koronaviru blížit maximu chřipkové pandemie z roku 1957. S léčením této nemoci samozřejmě také souvisí to, zda mají všechny země dostatek lékařského personálu, dostatečné vybavení a prostředky k léčbě. Země, které nejsou tolik vyspělé a nemají tolik finančních prostředků, by mohly mít značné problémy, které by se mohly projevit na počtech obětí.

Závěr

Koronavirus bude mít bezesporu mnohé dopady na všechny, ale nezbývá, než situaci přečkat a věřit v lepší zítřky. Ostatně lidé už se dostali z horších situací, než je tato a vždy se civilizace i ekonomika postupně oklepala. Jednou koronavirus poleví a život se pak vrátí do normálních kolejí a kdo ví, možná díky němu bude spousta lidí uvědomělejších a nebudou už brát nic tak lehkomyslně. Každá negativní zkušenost člověka posílí. Dále čtěte: Jaká je úmrtnost na nový koronavirus dle věku a které země jsou nejohroženější.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Olga Lounová se raduje z narození dcery. Z placenty si dokonce nechala zhotovit několik produktů

Styl

Friluftsliv je další skandinávská tradice, která zlepšuje psychickou pohodu během podzimu a zimy. Dokáže...

Tech

Fotbalový šampionát začíná. Hrát se bude na stadionu z kontejnerů, který bude poté rozebrán a použit...