Infarkt je nejčastější příčinou smrti. Co znamená tichý infarkt a jak jej rozpoznat

Tichý infarkt se vyznačuje mírnými symptomy
📷
Dalších 5 fotografií v galerii
 Zdraví 
15. května 2020 11:54 / Depositphotos
  8   1
Infarkt je nejčastější příčinou smrti. Vzniká přerušením krevního zásobování srdce. Nejčastěji se projevuje dlouhotrvající bolestí na hrudi, která se může šířit do dalších částí těla. Tichý infarkt je podobně nebezpečný. Zjistěte o něm více.

Tichý infarkt je v podstatě totéž, co ten klasický. Rozdíl je v tom, že jeho symptomy jsou velmi mírné. Následkem toho málokoho napadne, že by ho mohl prodělat. To však ještě neznamená, že tichý infarkt není život ohrožující.

Jak se projevuje tichý infarkt?

Tichý infarkt se projevuje velmi mírnými příznaky. Mezi ně se řadí náhlá únava, pálení žáhy, mírná dušnost, divné pocity v okolí hrudníku a na zádech. Klasický infarkt může mít tyto příznaky také, ale u něj dominuje velká bolest na hrudi.

Symptomy tichého infarktu jsou těžko rozpoznatelné a mohou zmást i samotného lékaře. Člověk s tichým infarktem si může říct, že jde pouze o přetížení po náročném cvičení či práci. Kardioložka Nicole Weinberg dokonce tvrdí, že tichý infarkt se v mnoha případech neprojevuje žádnými příznaky.

Kdo má větší šanci, že ho postihne tichý infarkt?

Studie z roku 2015 porovnávala tiché infarkty s těmi tradičními. Výzkumu se účastnilo téměř 10 tisíc lidí. Výsledek byl takový, že tiché infarkty představují téměř polovinu všech infarktů. Jde o znepokojivé zjištění, protože pokud nenavštívíte lékaře, těžko zjistíte, že jste infarkt vůbec prodělali. Nepodstoupíte tudíž léčbu a infarkt se může po krátké chvíli zopakovat.

Dále bylo zjištěno, že tiché infarkty postihují častěji muže než ženy. Ty na ně však častěji umírají. Důvodem podle Americké kardiologické asociace může být, že ženy a jejich lékaři neberou symptomy tichého infarktu dostatečně vážně, takže se jim nedostane včas lékařská pomoc. 

Tiché infarkty častěji postihují starší jedince s diabetem. Tichý infarkt mohou očekávat i ti, jejichž rodinná anamnéza se nemůže pochlubit dobrým zdravím. Pokud někdo z vaší rodiny má srdeční choroby, měli byste se mít na pozoru a neignorovat žádné příznaky infarktu.

Infarkt si můžete přivodit i nezdravým životním stylem. Infarktem jsou nejvíce ohrožení jedinci, kteří kouří, necvičí, mají vysoký krevní tlak, cholesterol a jsou obézní. Dále čtěte: Uznávaný onkolog radí, jak se dožít stovky nebo i více let.

Eva Vogelová | inStory.cz
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Hledáte nejkrásnější místo na planetě? Nemusíte jezdit daleko

Dům a zahrada

Staré dobré hašené vápno. Výborně ochrání stromy před mrazy

Bydlení

Pokud nechcete kupovat drahé svíčky, udělejte si je doma. Ani ty vonné nevyžadují velkou zručnost

Zavřít reklamu