Pozor! Klimatizace může poškodit vaše oči

Účinek klimatizace může být pro oči devastující
📷
Další 3 fotografie v galerii
 Zdraví 
10. srpna 2018 08:35 / Shutterstock
  10   1
Letní vedra nás vedou k používání klimatizací. Máme je v autech, doma i na pracovištích. U citlivých osob může však dojít k nenávratnému poškození zraku. Čtěte dál, abyste věděli, jak se chránit.

Nezvykle vysoké teploty jsou pro lidské tělo nepříjemné, a tak se snažíme si pobyt v místnostech všelijakým způsobem zpříjemnit. Jednou z možností je použití klimatizačních jednotek. Mají však jednu zásadní vlastnost: vysušují vzduch v místnosti. Navíc nezvykle nízká teplota má také špatný vliv na tělo. Snadno dochází u citlivějších jedinců k nachlazení. Pro oči ale mohou mít klimatizace doslova devastující účinky.

Syndrom suchého oka

Může se vyskytovat i samostatně, bez souvislosti s použitím klimatizace. Ale moderní ochlazování vzduchu je na vině stále častějším projevům této nemoci. Povrch oka je stále sušší a sušší. A pokud situace trvá a neřeší se, může dojít k poškození spojivky nebo rohovky.

Větší problém mají samozřejmě lidé, kteří mají omezenou tvorbu slz. U takových jedinců se v klimatizovaných místnostech objeví pocit pálení očí nebo písku v očích. Tělo se snaží produkovat slzy. V jisté fázi onemocnění tedy může být slz až příliš. Pokud problém přetrvává, postupně se odstraní slzný film na povrchu oka a krycí epitel a infekce má přímý průchod k rohovce. Pak dojde třeba i ke vzniku rohovkového vředu.

Řešení

Pokud pořizujete novou klimatizaci, kupte si takovou, která má schopnost vlhkost v místnosti upravovat podle vašich požadavků. Vzdušná vlhkost by se měla pohybovat kolem 40–50 %. Patříte-li mezi citlivé osoby, určitě si zakupte některý z přípravků ke kapání do očí. Umělé slzy nejsou v těchto případech žádnou zbytečností, ale dobrým prostředkem, jak nepřijít o zrak. Klimatizaci nikdy nepouštějte přímo na sebe a ochlazujte vzduch maximálně o pět stupňů v porovnání s okolní teplotou.

A když klimatizaci nepoužíváte?

Mnozí lidé používají během horkého počasí jen větráky. Odborníci ovšem uvádějí, že jejich vliv na stav očního ochranného filmu je často ještě horší než v případě klimatizací. Větrák totiž žene horký vzduch, který vysušuje povrch oka ještě více.

Další komplikací pro rozvoj onemocnění je styl vaší práce. Jestliže jste zavření v klimatizované místnosti nebo v místnosti s větrákem a musíte pracovat celý den na počítači, je to pro vaše oči to nejhorší.

Další doporučení

Snažte se, aby se v místnostech obměňoval vzduch. V autě občas klimatizaci vypněte a místo toho otevřete okénka. Při pocitu pálení očí raději vyhledejte očního lékaře, aby vám zkontroloval stav vaší rohovky. Další zajímavé informace o tom, jak udržet oči v dobrém stavu, najdete v článku zde.

Bronislava Silná | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

K našim sousedům nemusíte jezdit jenom na nákupy. Nabízí toho mnohem víc

Dům a zahrada

Oblíbené cukety. Co vám může úrodu zničit?

Bydlení

Obří kameny dodají zahradám půvab. Stejně jako oblázky nebo zajímavý štěrk

خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn
Zavřít reklamu