Největší mýty o šedinách. Jak opravdu vznikají a co byste určitě neměli nikdy dělat?

Nerozčilujte se a začněte mít svoje šediny rádi
📷
Další 2 fotografie v galerii
 Krása 
06. srpna 2018 15:48 / Depositphotos
  0   0
Šedivé vlasy jsou považovány za jeden z nejznámějších projevů stárnutí. Ne však všechno, co se říká, je pravdou, a tak si pojďme oddělit fakta od výmyslů.

Snad nejčastěji slyšíme, že zešedivíme z přemíry stresu. Není to ale tak docela pravda. Stres k šedinám dopomáhá, ale nezpůsobuje je. Šediny jsou genetickou záležitostí, a pokud chcete vědět, kdy šedivé vlasy budete mít vy, zeptejte se, kdy se s nimi začala potýkat vaše matka či otec.

Co tedy šediny opravdu způsobuje?

Šedivé vlasy má na svědomí pokles hladiny melaninu v těle. Takže když buňky produkují méně melaninu, může to vyústit do vyrůstání méně pigmentovaných vlasů, které působí oproti ostatním šedivě. To je důvod, proč nikdy nezešednou vaše vlasy ze dne na den. Šediny přicházejí postupně a vyměňují plnohodnotně pigmentované vlasy.

Co šediny a životný styl?

I když jsou šediny zčásti genetickou záležitostí, nikdy se na věk, kdy ošedivěli rodiče, nespoléhejte. Vlasy vám mohou začít šedivět mnohem dříve díky nezdravému životnímu stylu. A co jejich příchod urychluje? Tak například kouření, ale i nedostatek důležitých vitamínů v těle, jako jsou béčka, kyselina listová, biotin, vitamín D3, vápník či železo. Takže vyvážená strava a zdravý životní styl je klíč k udržení krásné barevné hřívy co nejdelší čas. Jak zamaskovat první šediny? Více jsme psali zde.

Strašák jménem pinzeta

I vy jste už slyšeli, že pokud si pinzetou vytrhnete jeden šedivý vlas, narostou vám místo něj šedivé vlasy dva? V tomto případě jde o zcela obyčejnou pohádku, která není vůbec podložená fakty. Pinzetu byste však podle odborníků neměli používat jako účinnou metodu odstraňování šedivých vlasů. Pravidelným vytrháváním sice vlas odstraníte, ale postupně můžete poškodit vlasovou folikulu natolik, že vám z ní už nový vlas nevyroste. A takto můžete postupně ztratit značnou část vlasů.

Vlasy jako sláma

Mnozí si na lesknoucí se a zdravě vypadající vlasy potrpí a obávají se, šedivé vlasy budou kvalitativně vypadat jako sláma. Jde o další mýtus, protože šedivé vlasy nemusí být vždy poškozené a lámavé. Šediny mají totiž tvrdší strukturu. Folikuly produkují méně melaninu, ale i přirozených olejů, které hydratují vlasy. Proto je nutné se o své šediny příkladně starat a to zejména v případě, pokud si je barvíte, čímž vlasu ještě ubíráte síly. Vyrobte si vlastní barvu na vlasy. Bude bez chemie a ještě vaši hřívu perfektně vyživí.

A dobrá rada nakonec. Naučte se mít svoje šediny rádi. Vždyť mužům šediny vyloženě sluší a ženám dodávají interesantní vzhled.

Jitka Jahodová | inStory.cz
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Cestovatelská mapa se opět mění. Připravte se na velké komplikace

Dům a zahrada

Pro bohatou úrodu okurek přidejte do zálivky obyčejný cukr

Bydlení

Nápady, jak vybavit dětský pokoj malému školákovi předtím, než začne nový školní rok

Zavřít reklamu