Oči bez zákalu a pleť bez vrásek? Vsaďte na selen!

 Zdraví 
14. srpna 2017 05:30 / Marie Popelková
  0
📷
5 fotografií v galerii
Vyšší množství selenu potřebují zejména senioři. Shutterstock
Selen je důležitý stopový prvek, který působí v celém organismu zejména jako antioxidant. Je účinnou zbraní proti rakovině, srdečním onemocněním, šedému zákalu i vráskám. Do těla je třeba ho dodávat.

Selen (Selenium deficiency) se řadí mezi tzv. stopové prvky, což znamená, že se v organismu vyskytuje v množství menším než 50 ppm (< 50 × 10−6 g/g). Tyto prvky si tělo samo nedokáže vytvořit a musí je přijímat v potravě.

Proč si dopřát selen

Selen je součástí důležitých antioxidantů, které se podílejí na tvorbě hormonů štítné žlázy. Působí pozitivně na imunitní systém, když podporuje tvorbu bílých krvinek. Má protirakovinný účinek. Obecně mají vyšší spotřebu selenu zřejmě muži, jelikož se kromě ledvin a jater hojně ukládá i ve varlatech, kde podporuje pohyblivost spermií. Blahodárný vliv má také v prevenci šedého zákalu a makulární degenerace, což je hlavní příčina zrakových poruch u lidí v pokročilém věku života. Selen také redukuje bolesti kloubů, proto zvýšenou spotřebu pociťují zejména staří lidé. Zlepšuje také průběh některých chronických onemocnění (revmatická artritida, lupus, psoriáza…) i využití kyslíku srdečním svalem. Selen se využívá i v kosmetickém průmyslu. Zejména odstraňuje poruchy vyvolané stářím, zmírňuje vrásky a vyhlazuje pleť. Zabraňuje vzniku lupů a zajišťuje celkově elastičtější pokožku. 

 

Kde najít selen

Mezi nejbohatší zdroje selenu patří zejména para ořechy, mořské plody, vnitřnosti a drůbež. Vyšší hodnoty selenu jsou i v zrnech, vejcích, ovesných vločkách, brokolici, fazolích a divoké rýži. 

Nedostatek selenu

Příliš málo selenu v organismu se zjišťuje laboratorními metodami. Projevuje se zejména poškozením srdečního svalu, kardiovaskulárními chorobami, oslabenou imunitou, slabostí, poškozením svalů. Pozor na předávkování – selen může být toxický! Dlouhodobé vstřebávání vysokých dávek selenu (toxická dávka selenu 900 mcg) může vyvolat závažné vedlejší účinky jako je vyrážka, nevolnost, ztráta vlasů, změny nehtů a deprese. Dá se poznat i podle česnekového zápachu potu.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Radim Fiala se svou seriálovou manželkou zabloudil, zachránila ho až rosnička z Novy

Styl

Tipy na vánoční dárky

Tech

Takzvaný projekt Manhattan byl vyvrcholením snahy Američanů o sestrojení a použití jaderné bomby. Na konci...