Jak se vyrovnat s rozchodem

Úvodní šok po rozchodu bývá nečekaný a je velice obtížné se na něj předem připravit.
 Vztahy 
12. srpna 2017 19:49 / Shutterstock
  7   5
Rozchod, rozvod, konec lásky. Pro toho, kdo odchází, vysvobození. Pro toho, kdo chtěl zůstat, začátek utrpení. Může trvat mnoho týdnů, měsíců, někdy dokonce let.

Rozejít se s partnerem nebo dostat kopačky bývá vždy hodně těžké. Poradíme, jak se vyrovnat se ztrátou co nejrychleji a začít znovu.

Tvářit se, že se nic nestalo, zakazovat si emoce

Ne, to opravdu nepomůže. Podvědomí totiž nelze obelhat. Bouře emocí, která se ve vás odehrává, musí ven. Plačte, bušte do polštáře, řvěte do lesa, trhejte papír na cucky, dupejte, ječte, máte-li tu potřebu.

Mučit se vzpomínkami, nejlépe při prohlížení fotek a videí

Pokud máte doma věci, které patřily JEMU, sbalte je a pošlete mu je kurýrem nebo je šoupněte do sklepa. První krok k novému životu rozhodně neuděláte s jeho fotkou na nočním stolku a jeho věcmi ve skříni.

Nepijte a netelefonujte

Pokud se s tím nemůžete smířit, určitě nezapíjejte žal alkoholem. Pod vlivem totiž děláme šílené věci. Zábrany jdou stranou. Když už se vydáte na nějakou party, předejte mobil kamarádce, abyste o půlnoci neposílaly smsky či se nepokoušely bývalému volat. Určitě byste se ráno nechtěly probudit s kocovinou a na telefonu vidět desítky odchozích hovorů a zpráv. 

Zaměstnejte mozek

Dělejte cokoliv, jen nebuďte doma samy. Vydejte se s kamarády na dovolenou, procestujte svět, vyrazte na party nebo se klidně přihlaste do kurzu tance či keramiky. Ideální je hlavu zaměstnat, aby neměla čas přemýšlet nad minulostí.

Nespěchejte do postele s jiným

Jisté moudro praví, že na muže nejlépe zapomenete v posteli s jiným, s tím však nemůžeme souhlasit. 

Naopak, vyspat se s někým, kdo vás vlastně nepřitahuje, je ta nejrychlejší cesta, cítit se ještě víc zoufale. Proto nedejte na pobízivé rady přátel a jednejte podle svého uvážení. 

Pokud si potřebujete na nějaký čas od mužů odpočinout, udělejte to. Jestli se naopak cítíte opět skočit do vztahu, je to na vás. Sama víte, na co se cítíte. Nikdo nemá právo vás soudit a do ničeho nutit. 

Jednoduché počty

Je to v podstatě jednoduchá matematika. Na každý rok, který se svým partnerem strávíte, je po rozchodu potřeba měsíc na zotavení. Žili jste spolu třeba šest let? Pak počítejte, že vzpamatovat se z krachu vašeho vztahu vám zabere v průměru půl roku!

Jste-li ale žena, bude to možná trvat ještě déle. Vědci totiž také zjistili, že ačkoli právě ženy jsou ty, které rozchod iniciují častěji (v 58 procentech je to žena, která navrhne rozchod, oproti 44 procentům, kdy je to muž), přenést se pak přes tento neúspěch jim trvá déle. A to u vztahů trvajících maximálně pět let o dvacet procent, u desetiletých a delších vztahů pak dokonce o procent třicet.

„Je ironií, že právě ženy rozchod častěji iniciují, protože jsou citlivější a lépe vnímají, když se jejich vztah nikam nevyvíjí. Zároveň jsou ale psychologicky nastaveny vnímat vztah jako nejdůležitější aspekt života, proto jim porozchodová rekonvalescence trvá déle,“ tvrdí psycholožka Donna Dawson.

Marie Popelková | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Plnou parou do léta. Nejkrásnější italské pláže, které by byl hřích nevidět

Dům a zahrada

Nenechte svilušky vysát život z vašich rostlin. Vyzkoušejte několik šetrných fíglů, které na ně...

Bydlení

Zútulnit si balkon jde i za pár korun. Vyrobte si hezký nábytek z palet

Zavřít reklamu