Bezlepková dieta nemusí být žádný problém

 Zdraví 
11. srpna 2017 14:10 / Bronislava Silná
  0
📷
2 fotografie v galerii
Při bezlepkové dietě si držte mouku od těla. Shutterstock
Lidé, kteří jsou alergičtí na lepek, se pochopitelně musí této složce potravy vyhnout. Někdy zní stížnosti, že dieta je velmi drahá. Nemusí tomu tak být, pokud k problému přistoupíte s rozumem. Máme zajímavé informace.

Náhražky nejsou nutné

Co je skutečně drahé na bezlepkové dietě, jsou různé náhražky chleba a rohlíků. Většinou ani nechutnají moc dobře. Otázkou ale je, proč by měl člověk používat nějaké předražené náhražky, když je tolik přirozeně bezlepkových potravin. I u bezlepkové diety podobně jako u stravy bez cukru nebo u dalších diet jde o to rozhodnout se jíst hodnotnou kvalitní stravu, která vyhovuje mým zdravotním problémům.

Průmyslová výroba používá lepek

Dalším problémem pro celiaky je, že průmyslově zpracovávané potraviny často obsahují lepek i tam, kde bychom to normálně nečekali. Žádoucí by bylo jasné značení. Pro nemocné z toho plyne jasná výzva – jíst potraviny, které jsou domácí, jídla, u kterých víme, z čeho jsou uvařena. Celiak bohužel nemůže věřit mnoha restauracím, které se dušují, že při přípravě pokrmu nebyla použita mouka ani jiná surovina obsahující lepek. Smutná skutečnost ale je, že se často číšníci mýlí a host se dostane do zdravotních problémů.

Jak nejlépe nahradit pšeničnou mouku

Pokud opravdu potřebujete používat mouku, je velmi rozumné používat mouku kukuřičnou, která je přirozeně bezlepková. Existuje sice celá řada dalších variant, ale často jsou zbytečně drahé. Z levnějších stojí ještě za úvahu mouka jáhlová. Jáhly jsou oloupané proso. V určitých případech by se dala použít i ovesná mouka, ale tam je problém, neboť většina druhů ovesných vloček obsahuje lepek. Vedou se debaty, zda se tam dostává při zpracování nebo přirozeně. Existují však některé odrůdy používané v Británii, které lepek jistě neobsahují a v Británii jsou také vločky na seznamu potravin pro celiaky. Máte-li možnost kupovat britské vločky a uděláte zkušenost, že vám neškodí, jde o jistě dobré zpestření jídelníčku. Jinak musíte kupovat vločky označené jako bezlepkové, které jsou pochopitelně dražší než ty obyčejné. Zapomenout nesmíme ani na mouku rýžovou.

Upravte jídelníček

Zdaleka nejlepším způsobem je při bezlepkové dietě upravit jídelníček a orientovat se na potraviny, které lepek neobsahují. Nemocný není nijak ochuzen. Maso, mléko, sýry, vejce, ovoce a zelenina, rýže, brambory, kukuřice, kukuřičné těstoviny, jáhly, ořechy a mnoho dalších chutných potravin. V domácích podmínkách si snadno připravíte i omáčky. Na zahuštění použijete výše uvedené mouky nebo škrob. Protože ale není vhodné konzumovat příliš mnoho jakékoliv mouky a škrobu, nemusíte to s těmito surovinami přehánět. Zahustit se dá i rozvařenou zeleninou či smetanou.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Šok pro skalní fanoušky. Bono z U2 přiznal, že miluje ABBU a Bee Gees

Styl

Středomořská strava prokazatelně snižuje riziko vzniku mnoha závažných onemocnění

Tech

Rusko vzkřísilo muzejní obrněné transportéry BTR-50P. Jejich bojeschopnost je ale pochybná