Zlepšete svou náladu pomocí správných potravin

 Zdraví 
10. srpna 2017 13:32 / Bronislava Silná
  0
📷
3 fotografie v galerii
Potraviny na obrázku zlepšují vaši náladu. Shutterstock
Že je naše nálada závislá na mnoha faktorech, je známá věc. Ukážeme vám, jak se jednoduše dostat do nálady, aniž byste museli sahat po alkoholu nebo tabletách.

Vedle pohybu, sexu a slunečního světla jsou potraviny dobrou možností, jak si zlepšit náladu. Člověk to podvědomě ví, ale protože to někdy neví úplně přesně, tak konzumuje ty nesprávné a mnoho. Dochází k přejídání a tloustnutí. A to ve výsledku mnoho dobré nálady nepřidá. Přitom existuje mnoho jídel, která vám zlepší náladu a přitom patří mezi jednoznačně zdravé potraviny. A pak jsou mnohá jídla, která v rozumném množství neškodí a mají také tyto schopnosti.

Zdravé jídlo pro lepší náladu

Drůbeží maso, ryby, kešu, mléčné výrobky, zelenina a obzvlášť ta listová a také rajčata. Z ovoce zejména banány, ale také jahody a borůvky. Nesmíme zapomenout ani na kvalitní kakao a čokoládu. Pokud použijeme tu s vysokým obsahem kakaa, nemusíme se ani bát o svou postavu.

Dobrá nálada a hubnutí

Existuje zvláštní souvislost mezi dobrou náladou a hubnutím. Jestliže produkuje tělo dostatek serotoninu, hormonu štěstí a člověk je spokojený, nemá potřebu se přejídat a současně se nastavuje do režimu, ve kterém ani nepotřebuje mnoho dodané energie. Zkrátka – člověk v dobré náladě je aktivní, spaluje kalorie, ale nemá potřebu ukládat zásoby. Je proto zřetelné, že stojí za to sestavovat svůj jídelníček i podle toho, abychom se cítili dobře.

Potraviny s otazníkem

Vedle výše zmíněných potravin existují mnohé další, které dodají tělu pocit štěstí, ale mají různé vedlejší účinky, které nemusí být vždy prospěšné. Typickým příkladem jsou sladkosti. Cukry se podílejí na pocitu dobré nálady, ale bohužel při používání rafinovaných cukrů si zdravotně ubližujeme. Člověk se stává na cukru závislým a tloustne.

Diskutabilní může být červené maso. Je ale pravda, že pro většinu lidí nepředstavuje při jinak správné stravě větší riziko. Každopádně dodává tělu také pocit štěstí. Horší je to s alkoholem. Ten je jednoznačně zdrojem pohody, ale jen na krátkou chvíli. Pak je nutné dodávat další dávky, což ale nevede správným směrem. Může se rozvinout závislost a jedinec také tloustne. Jiným zdrojem dobré pohody může být kvalitní žitné celozrnné pečivo. Samozřejmě v rozumném množství. Nadměrné množství pečiva vede také k obezitě.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Hvězda Jurského parku, Sam Neill, odhalil, že trpěl rakovinou: Těší mě, že jsem naživu, říká

Styl

V boji proti vráskám a ochablé stárnoucí pokožce, vsaďte na mikrojehličkovou terapii. Stimuluje tvorbu...

Dům a zahrada

11 tipů, jak vybrat nejlepší sekačku na trávu