Několik tipů na funkční vztah s tchýní

 Vztahy 
08. srpna 2017 13:38 / Marie Popelková
  0
📷
1 fotografie v galerii
Vztah tchyně a snachy je něco, z čeho mívají svobodné ženy často strach. Shutterstock
Na téma vztahů snachy a tchýně už toho bylo napsáno dost a existuje i spousta vtipů. A většinou to pro tchýně nevyznívá příliš pozitivně. Jak tedy tento komplikovaný vztah zvládnou ukočírovat?

Odkud pochází ta hlavní rivalita, to je otázka, na kterou nelze přesně odpovědět. Velmi často je to z důvodu přerušení ženské rodové linie. Matky mají obvykle ke svým synům velice blízko a snaží se v jejich životě si udržet stále dominantní postavení, přestože už jsou dospělí. Na druhé straně stojí manželka – partnerka, která přebírá jakousi pomyslnou štafetu a je to právě ona, která zaujímá hlavní postavení v životě každého muže.

Často však dochází ke střetu dvou dominantních žen, kdy každá zastává trochu jiné názory a praktiky. Největší rozbroje panují zejména ve výchově dětí a vedení domácnosti. Matky se snaží zachovat základní principy jejich rodové linie, zatímco snacha přináší do domácnosti nové zvyky a zásady. Matky mají často tendenci „radit“ a neustále do všeho mluvit. Výsledkem mohou být hádky mezi manžely a rodinné rozbroje.

Nesoupeřte

Jistě že máte občas pocit, že pro partnera je jeho maminka tou nejdůležitější, nejkrásnější a nejchytřejší ženou na celém světě. A proč také ne. Vždyť ona ho naučila být tak báječným, jaký je. To byste mohla uznat.

Až přemůžete jistou, zcela nepatrnou dávku nechuti si tento prostý fakt připustit, můžete se posunout ještě o krůček dál. Pokuste se ji respektovat a svůj postoj k ní dát najevo. Absence soupeření zapůsobí jako balzám na její pochybnostmi zmučenou duši. Odpustí vám klidně i tak děsivou skutečnost, že jejímu geniálnímu synovi nežehlíte pyžámko i po rubu!

Možná vás potěší výzkum francouzského psychologa Gratierra, který zkoumal několikagenerační soužití. Dospěl k závěru, že stálá přítomnost tchyně v rodině může překvapivě vést k větší stabilitě manželství. Ovšem jen za předpokladu, že snacha má stálé zaměstnání, nejlépe hodně časově náročné. V tom případě vnímá tchyni jako svého spojence, pomocníka v dosahování vlastní potřeby seberealizace, a nikoli jako konkurenci při výchově dětí a vedení domácnosti. 

Tolerujte

Všechno si nemusíte nechat líbit, samozřejmě. Máte právo na vlastní názory i svoje soukromí. Jen chceme naznačit, že ne všechny odchylky v chování drahé matinky jsou zamýšleny jako schválnost či provokace.

Vaše kamarádky vás jistě trumfnou historkami plnými tchyní šmejdících v ložnici či v kuchyňské lince. Proč ale každý malý lapsus řešit hádkou nebo výčitkami? Klidně postačí se jen párkrát zhluboka nadechnout, zchladit rozpálené čelo pytlíkem mraženého hrášku, popřípadě se zapsat do kurzu jógy. Uvidíte, že vykouzlit vlídný úsměv plný pochopení bude čím dál lehčí.

Známý český psychiatr Karel Nešpor doporučuje terapii smíchem a tvrdí, že celá věc může fungovat i opačně. Tedy i když se budeme smát zprvu nuceně a cíleně, smích nás přivede do euforicky příjemného stavu a navodí nám dobrou náladu. Jistě souhlasíte, že to je o mnoho lepší než se mračit a pitvat domnělé křivdy, navíc od tchyně…

Komunikujte s partnerem/manželem

Tchýně je maminka vašeho partnera. To on ji zná nejlépe. Trápí-li vás, jak se k vám tchýně chová nebo jak zasahuje do vašeho společného života, musíte o tom s partnerem komunikovat. Váš partner má svou matku pravděpodobně rád. Proto se vyvarujte přehnané nebo příliš časté kritiky! Tím partnera na svou stranu nedostanete. Uvědomte si, jak vám je nepříjemné, když on kritizuje vaši maminku. Z komunikace s partnerem by měla vzejít vzájemná shoda v tom, jak vůči tchýni vystupovat. Nedopusťte, aby se váš partner postavil na stranu své matky proti vám! To by byla osudová chyba. Vy žijete s ním, vy jste nová rodina. Měli byste spolu vystupovat jednotně a ve shodě.

Spolupracujte a neodmítejte pomoc

Nemáte-li dosud děti, tato rada se vám může jevit jako zbytečná. Rodinné vztahy se řídí ještě poměrně snadno, pokud ještě nemáte děti. V takovém případě jste mnohem svobodnější. Avšak s ohledem na budoucnost není rozumné se od tchýně zcela distancovat. To pochopíte v okamžiku, kdy do vašeho života přijdou děti. Rodinné vztahy se příchodem vnoučátek většinou více zintenzivní.

Už nebude stačit pár zdvořilostních návštěv do roka. Tchýně bude chtít pravděpodobně trávit s vámi a vaším dítětem více času. A to může být dobré i pro vás. Máte-li děti, víte velmi dobře, jak se tchýně občas hodí. Pokud se na ni můžete spolehnout a víte, že jí děti můžete svěřit, když jsou nemocné nebo máte jiné povinnosti, pak se tchýně může stát i vítaným společníkem. Naučte se přijímat její pomoc. Dobrou spolupráci oceníte v okamžiku, kdy se narodí děti.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Hvězdy se podělily se svými fanoušky o „nezapomenutelný piknik“

Styl

Jak na nadýchané lívance? Stačí přidat jednu obyčejnou ingredienci a budou vždy perfektní

Dům a zahrada

Jak se důkladně zbavit zápachu močoviny v kočičím záchodě? Výborně zabírají ocet a soda