Špatný metabolismus prozradí překvapivou věc. Pořádně si prohlédněte své nohy

 Ostatní 
07. srpna 2017 12:11 / Monika Thomsonová
  0
📷
5 fotografií v galerii
Příčinou tukové anomálie je špatný metabolismus Shutterstock
Populární index tělesné hmotnosti (BMI) nemusí být vždy zárukou zdraví. Číselný údaj vám jen pomáhá zorientovat se, zda je vaše hmotnost ještě v normě.

Odborníci nyní zjistili, že lidi se špatným metabolismem spojuje jeden znak. Tím jsou velmi hubené nohy.

Nedostatek tuku v nohách může být signálem selhávajícího metabolismu, tvrdí nová studie zveřejněná v Cell Metabolism. To se může týkat i štíhlých lidí. Ten, kdo má viditelně méně tuku v dolní polovině těla, přestože má BMI v normě, čelí potencionálnímu zdravotnímu riziku. Vědci zjistili, že tito jedinci mají třikrát vyšší pravděpodobnost kardiovaskulárních onemocnění, a tedy i vyšší riziko úmrtí. Odborníci tak doufají, že zjištění o rizicích nerovnoměrně naakumulovaného tuku pomůže zničit mýtus, že štíhlost je zárukou zdraví.

Příčinou tukové anomálie je špatný metabolismus. Úkolem metabolických enzymů je rozkládat živiny z potravin a využít energii z nich získanou k celé řadě životně důležitých procesů. Nebo je tělo může "uskladnit" v podobě tuku či svalů. Když ale metabolismus nefunguje jak má, člověk je vystaven zdravotním rizikům.

Z nové studie realizované Německým centrem pro výzkum diabetu (DZD) vyplývá, že ne všichni s nadměrným množstvím tělesného tuku mají také nezdravý metabolismus a naopak. Do výzkumu vědci zapojili 981 lidí různé tělesné váhy. Zjistili, že okolo 18 procent hubených osob zapojených do studie mělo metabolickou poruchu, která spadá do spektra metabolického syndromu. Ten je souborem rizikových faktorů, které zvyšují pravděpodobnost kardiovaskulárních onemocnění, ale i jiných zdravotních problémů, například cukrovky či mrtvice. Mezi rizikové faktory patří tuk nahromaděný v pase, vysoký krevní tlak či vysoké hladiny triglyceridů v krvi.

Nejsilnějším indikátorem metabolických problémů u hubených lidí byl nízký objem tuku v nohách, zatímco u obézních lidí je to tuk, který se nachází nad pasem a kolem vnitřních orgánů. Výsledky výzkumu se samozřejmě nevztahují paušálně na každého. Jejich úkolem je především upozornit na to, že i BMI v normě je třeba vnímat s určitou rezervou.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Stav Bruce Willise se údajně zhoršuje: Jeho chování je nevyzpytatelné a agresivní

Styl

Středomořská strava prokazatelně snižuje riziko vzniku mnoha závažných onemocnění

Dům a zahrada

11 tipů, jak vybrat nejlepší sekačku na trávu