Dodržujte pravidla bezpečného koupání
Letní vedra trávíme rádi u vody. Ať už se jedná o bazény, aqua parky nebo rybníky ve volné přírodě, vždy je potřeba dodržovat pravidla, která zabrání případným úrazům nebo dokonce úmrtí.
Kdy a jak do vody?
Pokud jste právě poobědvali, minimálně hodinu si na suchu odpočiňte, než se půjdete koupat. Stejně tak pokud jste unavení nebo přehřátí, koupání a plavání pro vás není vhodné. Pohyb ve vodě je náročný a unavený člověk nemusí často odhadnout své možnosti.
Do vody skákejte jen v případě, že víte, jaká je tam hloubka. Nikdy nevíte, jestli na vás pod hladinou nečeká ostrý kámen, skála, pahýl stromu, větev nebo cokoliv jiného, co by mohlo mít za následek úraz či dokonce smrt.
Máte-li možnost, před koupáním se osprchujte. Není-li sprcha k dispozici, vstupujte do vody postupně, ať si tělo na chlad zvyká. Prudké ochlazení rozehřáté organismu v ledové vodě může mít vliv na vaše srdce.
Jak se chovat ve vodě?
Nepřeceňujte své schopnosti. Pokud si jdete zaplavat na otevřenou vodu rybníku nebo moře, mějte poblíž jako doprovod lodičku či člun. V případě unavení nebo křeče bude pevný bod k nezaplacení.
Nechoďte plavat sami. Dbejte na to, aby vaši známí, kamarádi, příbuzní vždy věděli, kde jste.
Pokud se na vodě vyskytují větší lodě, neplavte v jejich blízkosti a ani v jejich plavební dráze. Zpoza kormidla lze jen těžko uhlídat plavce na hladině.
Jak se chovat po koupání?
Využíváte-li koupaliště ve volné přírodě, je vhodné se po koupání osprchovat. Řádně se osušte a převlékněte se do suchého oblečení či plavek, ať se nenachladíte.
Proč používat obuv?
V přírodních koupalištích se mohou kromě ostrých kamenů vyskytovat také odpadky, o které se můžeme pořezat. V tomto případě je vhodná pevná obuv do vody, která nás před podobnými úrazy ochrání.
A samozřejmostí je vlastní ohleduplnost k ostatním návštěvníkům životnímu prostředí, takže veškeré vaše odpadky vyhazujte do připravených košů nebo si je odvezte zpět domů. Nikdy nevíte, kdy se na koupaliště budete chtít zase vrátit
Koupání v moři
Koupání v moři má svá specifika, která je dobré si pamatovat, abyste se vyhnuli případným úrazům či něčemu horšímu.
Nejste-li zdatní plavci a nejste-li si jisti, že to zvládnete, vyhýbejte se plavání ve vlnách. I zdatní plavci musejí vystihnout rytmus vln, počítat s tím, že mohou člověka vrátit o kus zpátky. Budete-li vlny podplavávat, musíte mít dobře spočítáno, kdy se ponořit a kdy vyplavat tak, abyste se stihli nadechnout před další vlnou.
Zachytí-li vás zpětný proud, zbytečně proti němu neplavte. Jen se unavíte. Plavte do strany, kolmo ke směru proudu, podél pobřeží.
Dávejte také pozor, kam šlapete. I v moři se v některých místech vyplácí použít vhodnou obuv.