Trpíte sluneční alergií? Dejte pozor na samoléčbu

 Ostatní 
06. srpna 2017 08:30 / Marie Popelková
  0
📷
3 fotografie v galerii
Někteří lidé trpí nepříjemnou sluneční alergií. Lze se jí naštěstí zbavit. Shutterstock
Slunce dokáže lidi nejen nadopovat vitaminem D a dodat tělu zdravou barvu, ale také způsobit takzvanou sluneční alergii. Kdo ji jednou zažil, ví, jak je nepříjemná. Co dělat, když na kůži po sluníčku naskáčou nevzhledné a svědivé pupínky?

Ne vždy podle odborníků musí jít o sluneční alergii. Často prý jde o jev zvaný polymorfní světelná erupce. Jinak zdravá a bezproblémová kůže zčervená, objeví se na ní pupínky a začne nepříjemně svědit. Pokožka může takto zareagovat hodiny až dny po slunění.

Nejdůležitější je prevence

Jako u jiných problémů i zde platí, že nejdůležitější je prevence. Ta spočívá v tom, že se lidé vystavují slunečním paprskům co nejopatrněji, postupně a hlavně se nazapomínají natřít krémem s vysokým ochranným faktorem. Tyto rady by si navíc měli vzít k srdci nejen lidé s citlivou či problematickou pletí, ale všichni. Nepříjemná reakce kůže na slunce totiž může potkat naprosto kohokoliv.

Když už vám pupínky naskáčou, nesnažte se o samoléčbu. Vždy je dobré vyhledat dermatologa, který vše zhodnotí a doporučí nejvhodnější přípravek. Různými krémy a gely, které zvolíte po vlastní úvaze, totiž můžete napáchat více škody než užitku. Výsledkem pak může být ještě větší podráždění pokožky.

Někdy za kožní reakci může kombinace pobytu na slunci a některých léků, v takovém případě jde o takzvanou fotoalergickou reakci, kterou mohou vyvolat třeba léky na odvodnění (diuretika), některá antibiotika či sulfonamidy.

Jaký zvolit ochranný faktor

Před sluncem vás ochrání speciální krémy. Světlejší typy by měly začínat s ochrannými přípravky s SPF kolem 30, tmavší typy si mohou dovolit slabší filtr. Nezapomeňte ale na to, že sluneční paprsky na vaši kůži působí i ve chvíli, kdy třeba jdete jen po městě nebo pracujete třeba na zahrádce.

Ženy by na ochranu měly myslet i při líčení. K dostání jsou například krémy s ochranným faktorem. Dobré je také mít pudr. Obsahuje malá minerální zrnka, která na kůži vytvoří další protisluneční bariéru. Pokud se přes den osvěžujete termální vodou ve spreji, ochranné přípravky tak nechtěně smýváte. Není proto od věci je občas doplnit.

Jak solární alergii zmírnit či potlačit

Sluneční alergii lze obecně zmírnit několika způsoby. Někteří lidé volí drastickou metodou v podobě injekcí Diprophosu, někdo si zajde do lékárny pro volně dostupné antihistaminika, které začnou užívat několik dní před sluněním či po výsevu alergické vyrážky, a nebo zvolí také daleko šetrnější přírodní metody.

Nejšetrnější metoda, jak se sluneční alergii vyhnout, je takzvané "otužování" kůže. Začít ovšem musíte ještě před odjezdem k moři nebo kamkoliv, kde budete vystaveni dlouhodobému působení paprsků slunce. Stačí pozvolna opalovat celé tělo, alespoň 15 minut denně, a postupně čas působení slunečních paprsků na kůži prodlužovat. Tento postup lze praktikovat nejen na zahradě, ale i na balkoně nebo terase. "Otužovat" kůži můžete i při jízdě na kole, při sportu a podobně a mít na sobě co nejméně oblečení.

Čím podpořit "otužování" kůže

I když kůži dostatečně na sluneční paprsky postupným opalováním navyknete, bez kvalitní vnější sluneční ochrany, kterou jsou speciální přípravky pro pokožku se sklonem ke sluneční alergii, na dlouhodobý pobyt na slunci zásadně neodjíždějte. Nikdy si nekupujte levné krémy na opalování ani po opalování. V každé lékárně vám s výběrem pomohou.

Alespoň 14 dní před odjezdem začněte s vnitřní sluneční ochranou, která spočívá v užívání beta karotenu a pokračujte v užívání po celou dobu pobytu u moře i po příjezdu z dovolené. Užívejte Calcium a vitaminy (antioxidanty C a E). Pokud možno silnější a začněte rovněž před dovolenou. Noste pokrývku hlavy a raději vůbec nepoužívejte parfém. I malé množství může kůži podráždit a alergii vyvolat.

Citlivé pokožce nedělá dobře ani slaná voda v moři. Po koupeli se tak snažte co nejrychleji opláchnout sladkou vodou. Když není po ruce sprcha, vemte si na pláž PET lahev s čistou vodou a jakmile vyjdete z moře, zlehka se opláchněte. Mořská sůl ulpívá i na ručnících či dekách, proto si na pláž berte každý den čistou osušku.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Objevte nejnovější kolekci minišatů Reserved. Letní inspirace, které uchvátí!

Styl

Jak vybrat oblečení na prvním rande? Díky červené barvě z vás muž nespustí oči

Tech

Vlastnit či nevlastnit? Auto na „operák“ je dostupnější než kdykoli předtím