Šest způsobů, jak si odpovědět na otázku, co chcete dělat se svým životem

Přemýšlejte o tom, zda žijete tak, jak skutečně chcete
📷
Další 3 fotografie v galerii
 Ostatní 
30. dubna 2021 16:50 / Depositphotos
  4   0
"Co chci dělat se svým životem?“ To je otázka, kterou si často klademe všichni. Například se sami sebe ptáme, jakou kariéru chceme, jak chceme trávit volný čas nebo co skutečně vede k životu, který stojí za to žít.

A odpověď závisí na řadě věcí. Takže jak vlastně najít odpovědi na naše životní otázky? "Nevíte, co v životě chcete? Zde je několik otázek, které byste si měli nejen položit, ale měli byste na ně také najít odpovědi," říká konzultantka Tchiki Davis.

1. Co vás dělá šťastnými?

Všichni chceme štěstí. Chceme zažít pozitivní emoce a eudaimonii nebo-li smysl života. Takže když přijdeme na to, co v životě opravdu chceme, mohli bychom si nejprve položit otázku, co nás dělá šťastnými.

Například, co rádi děláme? Kdy jsme nejšťastnější? S kým jsme, když jsme nejšťastnější? Jaké věci či situace nám vyvolávají úsměv na tváři? Jaký druh života by vám pomohl, abyste se takto cítili častěji?

2. Jaké jsou vaše potřeby?

"Dále může být užitečné si položit otázku, které potřeby jsou pro vás právě teď nejdůležitější," říká Davis. Dávejte ale pozor, protože jsou potřeba a "potřeby". Možná budete chtít miliony korun, když jste ve finanční tísni. Možná budete chtít dokonalého partnera, ale možná budete potřebovat partnera, který vás miluje a chová se k vám dobře.

Podle Maslowovy hierarchie potřeb mají potřeby sociální/milostné a potřeby sebeúcty vyšší prioritu než potřeby seberealizace. Další potřeby, jako jsou třeba kompetence či samostatnost, jsou také považovány za klíč k pohodě a k dobrému životu.

3. Jaké jsou vaše hodnoty?

Hodnoty slouží jako hlavní principy, které nám pomáhají posunout se vpřed způsoby, na kterých nám záleží. Reflektování našich hodnot nám tedy může pomoci posunout se správným směrem. Můžete například oceňovat sociální spojení. Nebo můžete oceňovat laskavost, a to ukazuje, že to, co v životě chcete, může být kariéra, ve které pomáháte druhým. Když se zamyslíte nad svými hodnotami, můžete lépe pochopit, co chcete.

4. Jaké aktivity vás pohltí?

Znáte ten pocit, kdy jste tak pohrouženi do své práce nebo činností, že ztrácíte pojem o čase? Tento pocit se označuje jako flow nebo-li pozitivní pocit z toho, že jsme zcela spokojeni s naším výkonem. To nastává, když děláme věci, které opravdu milujeme a které jsou to správné pro naši úroveň dovedností. Jaké jsou tedy aktivity, které vás zcela pohlcují? Znalost odpovědi na tuto otázku vám může poskytnout vodítka o tom, co v životě chcete. 

5. Co byste dělali, kdybyste mohli v životě dělat cokoliv?

Pravdou je, že nebudete schopni dosáhnout každého nejdivočejšího snu, který si vymyslíte. Ale na druhou stranu často kladete limity na svůj vlastní potenciál. Pokud si uděláte čas, abyste alespoň uznali, co opravdu chcete, může vám to pomoci přemýšlet o způsobech, jak se pohnout tímto směrem.

7. Jaký je gestalt vašeho života?

Gestalt je německý výraz pro "vzor“, "tvar“ nebo "konfigurace“. V psychologii gestalt odkazuje na představu jakési obrazu, kde různé části vytvářejí celek. V životě se často hodně zaměřujeme na maličkosti, které bychom mohli chtít změnit, ať už je to práce, dům nebo auto, aniž bychom se dostatečně soustředili na celkový obraz našich životů. Když tedy přemýšlíme o tom, co v životě chceme, může nám prospět krok zpět.

Zeptejte se tedy sami sebe, jaký život chcete vést? Jaký pocit máte ze svého života? Jak jednotlivé kousky do sebe zapadají? Jak to vypadá, když se na to podíváte zvenčí? Nalezení odpovědí na tyto otázky vám snad pomůže pochopit více o tom, co v životě vlastně chcete. Dále čtěte: Jak přestat plýtvat časem se špatnými lidmi a rychleji najít si správného partnera.

Mirka Malá | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Nechce se vám k moři, ale bez vody si léto nedovedete představit? Máme pro vás netradiční tip

Dům a zahrada

Nenechte svilušky vysát život z vašich rostlin. Vyzkoušejte několik šetrných fíglů, které na ně...

Bydlení

Pokud jste našli na oblečení skvrny od trávy, můžete je vyčistit hned několika způsoby

Zavřít reklamu