Využijte léčivou moc pampelišek. Pomohou s vyrovnáním hladiny cukru i jako prevence zánětu močových cest
Z květů pampelišek lze vyrobit med, sirup, odvar, ocet nebo balzám. Hodí se i do salátu. Celá rostlina má mírně nahořklou chuť. Prospěšný je i samotný kořen. V tradiční čínské medicíně se využívá k léčbě onemocnění žaludku a jater. Smetánka lékařská dokáže také zklidnit pálení žáhy a podrážděnou pokožku. Pokud trpíte alergiemi, dejte si na použití pampelišek pozor, protože u některých jedinců může rostlina vyvolat alergickou reakci. Kromě toho může interagovat s některými antibiotiky, antidepresivy nebo diuretiky.
Cukrovka
Cukrovka se projevuje zvýšenou hladinou krevního cukru. Jde sice zatím o nevyléčitelné onemocnění, ale lze jej regulovat. Spolu s léky a dietou pomáhají cukrovku zvládat i pampelišky. A to díky svým kořenům, které obsahují rozpustnou vlákninu zvanou inulin. V roce 2016 se uskutečnila studie, která zkoumala vliv extraktu smetánky na diabetes. Dokázalo se, že pampelišky stimulují produkci inzulínu, takže se částečně podílí na vyrovnávání hladiny cukru. O studii si můžete přečíst zde.
Prevence zánětu močových cest
Pokud jste někdy zažili zánět močových cest, pak jistě víte, jak moc bolestivé a nepříjemné onemocnění to je. Vyplatí se mu předcházet, abyste ho již nikdy nemuseli zažít. K tomu vám poslouží pampelišky.
Jde totiž o přírodní diuretikum, které pomáhá ledvinám vylučovat některé bakterie, soli a přebytečnou vodu. Odvar z pampelišek zvyšuje produkci moči a frekvenci močení, čímž eliminuje růst bakterií v močovém měchýři a předchází vzniku infekcí. Přečtete si také o vodních detoxikačních drincích, které zrychlí váš metabolismus.
Kožní onemocnění
Smetánka lékařská se hojně využívá v lidovém léčitelství, protože má zklidňující účinky na různá kožní onemocnění. Zmírňuje projevy akné, ekzémů, vyrážek i lupénky. V lidovém léčitelství se kořen pampelišky rozemele a smíchá s vodou. Výsledkem by měla být hustá pasta, se kterou si můžete namazat postižená místa.
Pampelišky mají protizánětlivé vlastnosti, a dokonce pomáhají předejít silnému spálení sluníčkem. Podle jedné studie z roku 2016 jsou totiž schopné při aplikaci na pokožku blokovat škodlivé UVB záření. Zároveň tím snižují riziko vzniku rakoviny kůže.