Voda z plastové lahve? Doslova pohroma pro naše zdraví

 Ostatní 
09. srpna 2017 12:03 / Monika Thomsonová
  0
📷
6 fotografií v galerii
Odborníci upozorňují, že plastová láhev naplněná vodou může nadělat více škod než užitku Shutterstock
Pokud při sobě neustále nosíte láhev vody, kterou několikrát za den "dotankujete", pak gratulujeme, zvládáte pitný režim na jedničku s hvězdičkou. Jenže ani pečlivé vyplachování váš organismus neochrání před hrozbou, která číhá v útrobách opotřebované PET láhve.

Odborníci upozorňují, že plastová láhev naplněná vodou může nadělat více škod než užitku. Na vině je bisfenol A (běžně známý jako BPA), chemikálie používaná na výrobu plastů. Tato škodlivá chemická látka se může vyluhovat do vody a navíc v mikroskopických trhlinách plastových lahví se rychle množí nebezpečné bakterie. Důsledky na zdraví mohou být vážné.

Podle odborníků určité chemikálie nacházející se v plastových lahvích mohou mít vliv na reprodukční systém v našem těle. Mohou ovlivnit ovulaci a zvýšit riziko hormonálních problémů, jakými jsou syndrom polycystických vaječníků, endometrióza a rakovina prsu.

Více bakterií než na záchodě

Ačkoliv bisfenol A není žádnou novinkou a mnozí o jeho přítomnosti v plastových lahvích vědí už dávno, nejnovější věda drží v rukou důkaz o škodlivosti bakterií, které se v těchto lahvích vyskytují a úspěšně množí. Ve studii, zveřejněné v časopise Treadmill Reviews, výzkumníci testovali láhve s vodou opakovaně používané jeden týden a zjistili, že počet bakterií dosáhl v průměru více než 900 000 jednotek na čtvereční centimetr! To je více než na toaletách. Aby toho nebylo málo, 60 procent těchto bakterií bylo schopno způsobit vážné zdravotní následky.

Jak se tomu vyhnout?

Pokud si chcete zajistit pravidelný pitný režim bez jakékoliv újmy na zdraví, měli byste se vyhnout opětovnému používání plastových lahví, které jsou obecně určeny na jedno použití. Ze zdravotního hlediska je určitě výhodnější investovat láhve skleněné, případně z nerezové oceli. Nejen, že prospějete svému tělu, ale ušetříte i životní prostředí.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Hazard nesnáším. Někdy ale neodolám a sázím, přiznává Andrea Kalivodová

Styl

Heřmánek je snadno dostupný přírodní pomocník. Zklidní úzkosti a dokáže zlepšit trávení i pleť

Tech

Největší ponorkou druhé světové války bylo japonské monstrum, které mohlo na palubě přepravovat dokonce...