Zlepšete vztahy v rodině. Vypravte se na dobrodružnou dovolenou.

Společně prožitý čas se vyplatí.
 Vztahy 
09. srpna 2017 15:31 / Shutterstock
  0   0
V některých rodinách to nefunguje a je potřeba stav vylepšit a rodinu stmelit. Společně zažité dobrodružství a vykročení ze stereotypu může být tím pravým řešením.

Příprava

Docela na začátek je třeba se rozhodnout, zda je lepší jet na společnou dovolenou s dětmi nebo zda by situaci prospěla dovolená manželů. Po této vstupní úvaze přikročte k plánování celé akce. Vy, pokud jste osobou, které záleží na zlepšení situace, byste měl či měla převzít otěže vedení a předložit zbytku rodiny nebo partnerovi výsledek. Protože půjde o překvapení, není možné všechno probírat dopředu. Je ale vhodné mírně upravit výsledný plán podle námitek ostatních.

Cena

Skvělé na dobrodružné dovolené je to, že může být velmi levná. Nemusíte totiž jezdit nikam do zahraničí a můžete zvolit něco naprosto nečekaného v rámci naší republiky. Pokud samozřejmě investujete pár korun, máte mnohem širší výběr.

Inspirace

Aby akce splnila svůj účel, tedy zlepšila vztahy, musí být opravdu něčím, na co není zbytek rodiny zvyklý. Jestliže už deset let chodíte pravidelně po horách, objednejte pobyt ve wellness zařízení. Pokud jste se vždycky jezdili koupat k moři, nasaďte si batohy na záda a jeďte spát pod širák. Své dovolené můžete dát téma, které sjednotí jednotlivé dny. Například „Hrady a zámky“ nebo „Jeskyně naší země“ nebo třeba po stopách Mistra Jana Husa či třeba po stopách zajímavé architektury. Možností je nepřeberně. Jestliže vždycky jezdíte autem, vyjeďte na kolách, pěšky nebo veřejnou dopravou. Máte-li větší auto, můžete v něm zkusit spát a ušetřit tak za ubytování. Vařte si na lihovém vařiči, fotografujte zvěř, koupejte se v různých rybníčcích, poznávejte blízká místa, kde jste nikdy nebyli.

Pokud máte k dispozici finanční prostředky, zkuste něco podobného ale ve vztahu k zahraničí. Vypravte se pěšky nebo na kole na místa v zahraničí. Navštivte místa zajímavá pro duchovní život Evropy. Přejděte africké pohoří Atlas.

Co když to ten druhý nevezme

Může se stát, že partner či některé z dětí bude aktivitu bojkotovat. Dítě třeba vyrazí s vámi, ale bude všechno znepříjemňovat a dávat najevo své znechucení. Situaci je možné zachránit nabídkou úpravy programu. „Co bys chtěl vidět dnes ty?“ Pokud zazní odpověď, je vyhráno. Pokud ne, jde spíš o celkové nastavení, které bude vyžadovat hlubší analýzu.

Smysl celé akce

Smyslem je vyzkoušet reakce druhých v nezvyklé situaci. Každý člověk, který je vytržen ze svého pohodlí, reaguje mnohem autentičtěji a odkryje karty. Členové rodiny současně pocítí potřebu držet při sobě, protože jim to v neznámé situaci dává pocit jistoty. Tento pocit si pak mohou přivézt z cesty jako cenný dar.

Bronislava Silná | inStory.cz
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Komplikace pro turisty mířící do Řecka. V zemi dochází k prudkému zhoršení covidové situace

Dům a zahrada

Pokud se chcete se zbavit nadobro komárů na své zahradě, pořiďte si vážku. Stačí jen vysázet ty...

Bydlení

Toile design je luxusní odkaz na starou Francii. Vyzkoušejte jej doma

Zavřít reklamu