Jak se zotavit z velkých životních zklamání

 Vztahy 
05. dubna 2021 16:45 / Mirka Malá
  0
📷
3 fotografie v galerii
Zklamání vás ve skutečnosti mohou posílit Depositphotos
Všichni to známe. Věci, které nám v životě nevyšly, partneři, kteří nás opustili, lidé, kteří se k nám nechovali hezky. To všechno znamená zklamání. A pokud se takových zklamání nashromáždí hodně, někteří lidé to raději vzdají.

Proč je zklamání tak silnou negativní emocí, že lidé často raději obětují své naděje a touhy, než by se s ním vyrovnávali?

Odpověď spočívá ve smyslu, který zklamání dáváte vy sami. Realita je taková, že vždycky nedostanete to, co chcete a nikdy se nemůžete líbit všem. Intenzitu, s jakou pociťujete emoci zklamání, však lze exponenciálně zvětšit vaší interpretací. Význam, který zlamání dáte, se může značně lišit. Podle toho, jak se na to podíváte, může být zklamání zdrcující nebo příležitost k něčemu lepšímu. Takže naučme se předefinovat, co zklamání ve skutečnosti znamená.

Neglobalizujte zklamání

Pokud globalizujete zklamání z jedné situace na celý svůj život, pak vám zklamání způsobí obrovskou bolest. Globalizace vypadá asi takto: Pokud tentokrát nedostanu to, co chci, znamená to, že už nikdy nedostanu to, co chci. Pokud věříte, že už nikdy nebudete mít vztah tak skvělý jako ten, který jste právě ztratili, pak budete muset po zbytek svého života trpět samotou a bude to zklamání doslova monumentální.

Místo toho si připomeňte, že to, že to tentokrát nevyšlo, neznamená, že budoucnost nebude jiná. Zatímco někteří lidé rádi říkají, že minulost je nejlepší predikcí budoucnosti, ve skutečnosti je budoucnost do značné míry ovlivněna tím, co se rozhodnete udělat dál. Pokud se rozhodnete, že kvůli bývalému nefunkčnímu vztahu už nikdy po zbytek svého života nepůjdete na jiné rande, dovolujete minulosti, aby vás omezovala. Ale to je něco, co můžete ovládat. Jste jedinou osobou, která určuje, jaké kroky v budoucnu podniknete.

Nepersonalizujte zklamání

Dalším běžným způsobem, jak učinit zklamání větší, než by si zasloužilo, je tzv. personalizace. Ta vypadá asi takto: Pokud nedostanu to, co chci, znamená to, že nejsem dost dobrý a nezasloužím si to. Když takto personalizujete zklamání, nezohledníte mnoho situačních faktorů, které s vámi neměly nic společného.

Pokud se například ucházíte o práci, ale nedostanete ji, bylo pravděpodobně ve hře mnoho kvalifikovaných uchazečů, nebo možná už nějakého adepta měli předvybraného ještě předtím, než jste se vydali na pohovor. Nebo pokud vztah, ve kterém jste byli, nefungoval, je možné, že problém byl ve vašem partnerovi. Jde o to, že vždy existují situační faktory, které ovlivňují jakoukoliv událost.

I když jste třeba udělali hodně pro to, abyste ovlivnili situaci tak či onak, je důležité si uvědomit, že to byla jedna událost. A události jsou to, co zažíváme a nejsou tím, kým jsme.

Neoznačujte zklamání jako "špatné“

Mnoho lidí automaticky předpokládá, že pokud se jim stane něco nežádoucího, je to "špatná“ věc, která pravděpodobně povede k ještě horšímu výsledku. Pokud nezískáte práci, kterou jste hledali, můžete si myslet, že vás nikdo nikdy nepřijme a navždy uvíznete u svých rodičů. Když budete myslet tímto způsobem, budete se cítit hrozně.

Tyto situace totiž často mají potenciál otevřít dveře novým událostem v našich životech, které opravdu chceme. Pokud vám nevyšel vztah, můžete se setkat s láskou svého života. Pokud ztratíte práci a jste nuceni se přestěhovat do nového města, můžete potkat skvělou novou skupinu přátel nebo najít svůj vysněný domov. Nikdy nevíte, co z takové situace vzejde. Takže místo toho, abyste předpokládali, že situace, která vás zklamala, je špatná, si řeknete: Nevybral jsem si to, ale počkejme, co z toho vzejde.

Ze zklamání se poučte

Úspěch je často postaven na neúspěchu. Někteří z nejúspěšnějších lidí na světě nebyli úspěšní, dokud nejprve nezažili několik zklamání a neúspěchů. Například Steven Spielberg byl třikrát odmítnut filmovou školou University of Southern California.
Beatles byli před podpisem nahrávací smlouvy odmítnuti třemi jinými nahrávacími společnostmi. A takových příběhů jsou miliony.

To, co těmto lidem pomohlo stát se úspěšnými, bylo to, že nedovolili zklamání, aby je ovládlo. Zkrátka to zkusili znovu, a co je nejdůležitější, z každého pokusu se naučili, jak se zlepšit a co mohou příště udělat jinak.

Někdy ještě nejsme připraveni na to, co chceme, ale proces zkoušení vám může pomoci se připravit. Pokud neberete zklamání jako překážky, ale spíše jako příležitosti k učení, učíte se a rozhodně rostete v osobnost. Dále čtěte: Jak zastavit opakující se negativní cyklus myšlenek a zkušeností.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Móda a kultura: Jak kulturní rozmanitost ovlivňuje módní trendy?

Styl

Vodu z rýže byste neměli vylévat do odpadu. Důvod vás možná překvapí

Dům a zahrada

Jak efektivně odstranit starý nátěr ze dřeva a co k tomu použít