Nechce si vaše dítě hrát samo? Musíte ho k tomu přimět!

 Děti 
11. srpna 2017 06:07 / Marie Popelková
  0
📷
5 fotografií v galerii
Každé dítě je jiné a některé si nechce hrát samo... Shutterstock
Zabavit se samo neumí stále větší počet dětí. A nejen kojenců a batolat. Mnozí rodiče si tak od svých dětí téměř neodpočinou. Děti si přitom hrát samy umí! Jen jim to mnozí rodiče neumožní…

Nevíte jak přimět své dítě, aby si hrálo samo? Spoléháte na to, že časem se to nějak naučí? Pokud má více, než tři roky, mělo by už samostatné hraní běžně praktikovat. Místo toho se mnohé děti neustále dožadují pozornosti. Přibývá zoufalých maminek, které nestíhají a jsou vystresované. 

Jak naučit děti samostatné hře

Pomoc v domácnosti

Děti obvykle pokládají za hru všechno, co dělají dospělí, včetně úklidu. Můžete jim dovolit, ať zametají, rovnají věci, utírají prach, vybalují nákup apod. Napodobováním si nejen hrají, ale dozvídají se o životě, rodině, lidech a předmětech víc, než kdyby si hrály s hračkami. Nebuďte hákliví na nepořádek a dovolte dětem, ať si vše vyzkouší. Mnohdy je „hra na dospěláky“ zabaví na velmi dlouho! Osvědčené je zejména vaření a práce na zahrádce.

Podporujte ho

Už od narození je dobré děti vést k tomu, že občasná samota je přirozená. Je to pro ně velmi prospěšné. Pěstujete v nich schopnost si hrát, najít, co je baví a zajímá, a zabavit se. Zhruba mezi druhým a třetím rokem by měly být děti schopny alespoň krátké samostatné hry. Důležitý je přitom pro dítě pocit, že i když si hraje samo, jste mu vy nebo někdo jiný (babička, paní učitelka, atd.) v případě potřeby nablízku. Vysvětlete mu, že je potřeba, aby si chvíli hrálo samo a následně ho pochvalte, jak si „hezky hraje“.

 

Co když se nedaří 

Snažíte se, ale i přesto si dítko neumí hrát samo? Důležitá je důslednost a vytrvalost. Nové návyky se mnohdy neobejdou bez slziček a vztekání, nicméně je nutné nepovolit. Ukažte mu, jak se přebaluje panenka, jak to vypadá u lékaře, zahrajte si na obchod. Chybou je si myslet, že dítěti koupíme spoustu hraček, posadíme je mezi ně a dítě si prostě bude hrát. Vše, co dítě dělá, někde vidělo. Napodobuje činnosti dospělých, sourozenců či vrstevníků a přidává k tomu svoji fantazii. Vyzkoušejte dát dítěti plyšáka, který bude jeho kamarádem a společníkem i při hraní. Můžete dítěti dát nějaký úkol a říct mu, že vám to udělá velikou radost (např. nakreslit obrázek, uvařit oběd v dětské kuchyňce, postavit domeček ze stavebnice atd.). Myslete na to, že umění hrát si s dítětem znamená přenechat mu iniciativu. 

Nezasahujte

Pokud je vaše dítě zaujaté stavěním věže, kreslením apod., určitě ho nevyrušujte, nechoďte za ním, neutírejte mu nos a nenoste mu svačinu. Nechte ho soustředit se na hru tak dlouho, dokud to dokáže. Podporujte jeho sebevědomí a komunikativnost. Dítě, které umí vést dialog, si zahraje spíše než dítě, které to nedokáže. I v kuchyni nebo v obýváku vyhraďte dítěti místo na hraní. Dítě si raději zahraje samo tam, kde jste vy.

Střídejte hračky

Vyplatí se hračky obměňovat. Nekupujte stále nové a nové věci. Vhodnější je část hraček schovat. Je dobré dítě nezahlcovat. Ale mnohem lépe uděláte, když část věcí na nějakou dobu uklidíte a po čase je opět znovu objevíte. Velmi vám to pomůže, když opravdu na dítě nebudete mít čas a budete potřebovat, aby si pohrálo samo. A když to nefunguje a dítě se vzteká a křičí? Pokud se takto dožaduje vaší přítomnosti a spoluúčasti na hraní, jednoduše vytrvejte. Vždy si připomínejte, že když nutíte dítě, aby si hrálo samo, nijak mu tím neubližujete.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Známý šéfkuchař Ondřej Molina a slavný barman Tomáš Melzer umí připravit neskutečné dobroty i z toho,...

Styl

Zimní bundy od JD Sports - připravte se na Black Friday

Dům a zahrada

Jak se důkladně zbavit zápachu močoviny v kočičím záchodě? Výborně zabírají ocet a soda