Jak si udržet vztah

 Vztahy 
10. dubna 2017 11:02 / Bronislava Silná
  0
📷
1 fotografie v galerii
Váš vztah může trvat. Chce to ale vaši snahu! Shutterstock
Málokdo si přeje, aby jeho vztah skončil po několika letech. Poradíme, na co si dát pozor a jak udržet fungující vztah.

Na začátku vztahu funguje chemie. Lidé se do sebe zamilují a mnohdy jde o tzv. osudové setkání, kdy ti dva vědí po několika minutách, že k sobě patří. Přesto se i takovéto vztahy rozpadají. Existuje několik zásad, které pomohou vztah udržet. Tady jsou:

1. Mluvte spolu

První zásadou je umět mluvit o všem, co cítíte, co prožíváte. Je důležité být otevřený a umět sdělit i méně příjemné věci hezky. Když se mi zdá, že se ve vztahu tvoří problém, lze o něm mluvit, rozebrat to v klidu, případně se o to i pohádat, ale se snahou vše vyřešit. Nejhorší je, pokud se problém nevysloví. Pak skrytě narůstá a jako rakovina rozežírá váš vztah zevnitř.

2. Udržujte fyzickou blízkost

Tato zásada zahrnuje nejen pravidelný sex, ale i různé další intimnosti. Lze se vést za ruce, můžete se políbit na rozloučenou či při příchodu domů, můžete se pohladit a jinak projevovat náklonost. V mnoha vztazích dojde po čase k uvolnění tohoto pouta. Manželé spí v oddělených ložnicích, vídají se jen občas a víkendové uklízení sotva naplní touhu po harmonickém vztahu. Snadno pak jeden nebo oba hledají štěstí jinde.

3. Dodržujte slovo

Pokud se na něčem domluvíte, dodržte slovo. Není nic horšího než se situovat do role nespolehlivého člověka, věčného potížisty, toho, na něhož se musí stále čekat. Milující partner pochopitelně unese drobná škobrtnutí, ale není radno je příliš opakovat a není dobré, pokud po druhém budeme chtít, aby neustále zachraňoval naše přešlapy. V takovém vztahu roste nespokojenost, která vztah ničí.

4. Mějte jasno o penězích

Existují různé modely, jak vést rodinné finance. Skoro každý model může být funkční, pokud se na něm oba dohodnou. Obvykle má jeden větší odpovědnost za provoz domácnosti. Vede rodinnou kasu, častěji nakupuje, platí účty. Důležité ale je, aby oba věděli, jak věci fungují, aby měli společnou představu o tom, do čeho se bude daný rok investovat, kam se pojede na dovolenou, jaké větší věci se budou pořizovat do domácnosti. Shoda v těchto věcech vede ke spokojenosti a spokojenost buduje vztah. Také je dobré, pokud má každý z partnerů i peníze pro své osobní potřeby a pro potřeby dětí.

5. Vymýšlejte nové věci

Snažte se být ve vztahu kreativní. Nejde jen o novinky v oblasti sexu. Vztah podporuje i změna v zaběhaných stereotypech. Můžete zajít na oběd do restaurace, kde jste ještě nikdy nebyli. Můžete vyrazit na nečekaný výlet. Udělat si víkend ve dvou s relaxačními masážemi a možností ochutnávky vín. Překvapte partnera, to je oč tu běží.

6. Mějte čas i pro sebe

Obrovskou chybou je, pokud se snažíme připoutat druhého jen k sobě. Každý člověk potřebuje i své přátele, své zájmy, svůj svět. Pokud nic z toho není patologické a negativní vůči vašemu vztahu, není důvod se tomu bránit. Pokud chce muž na ryby a ženu to nebaví, není důvod, aby nejel. Stejně tak on nebude namítat proti víkendu s kamarádkou. Když jste někde jinde, když čtete jiné knihy a posloucháte jinou hudbu, můžete obohacovat vztah novými impulsy. Máte stále co nabídnout.

7. Fungujte jako rodina

Dopřávejte si také aktivity společné. Mějte společné známé, společné zážitky. Vaše děti potřebují rodiče, kteří se mají rádi a potřebují s vámi zažívat i mnohá dobrodružství, zvláště v nižším věku. Vytváří se tak rodinné vzpomínky, které jsou nosné pro budoucnost, které umožňují překonávat různé životní krize. Vaše i krize dětí v období dospívání a dospělosti.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Agáta Hanychová potvrdila vztah s Mirkem Dopitou. Následně také přiznala, že se Soukupem nebyla šťastná

Styl

Heřmánek je snadno dostupný přírodní pomocník. Zklidní úzkosti a dokáže zlepšit trávení i pleť

Dům a zahrada

Slaďoučké borůvky můžete pěstovat i na balkoně. Klíčový je výběr správné odrůdy, výsadba je...