Jak dětem zpestřit Velikonoce?

 Děti 
05. dubna 2017 13:03 / Kateřina Kofroňová
  0
📷
5 fotografií v galerii
Není nic krásnějšího, než koukat na to, jak vaše dítě něco tvoří a jakou má z výsledku radost Shutterstock
Přizpůsobte letos Velikonoce svým dětem! Není nic krásnějšího, než koukat na to, jak vaše dítě něco tvoří a jakou má z výsledku radost. Že se vám zdá, že výtvor není úplně povedený? Nevadí, o to tady přece vůbec nejde! Jak tedy zabavit děti na Velikonoce, aby si je opravdu užily?

Určitě je seznamte s tradicemi, které jste zvyklí od malička dodržovat. Mohou to být jak tradiční české zvyky, tak třeba i vaše vlastní, nebo dokonce převzaté. Mezi ty nejčastější patří:

Barvení vajíček

Proč to letos nezkusit jinak? Tak, aby se to líbilo hlavně vašim dětem. Vyzkoušejte například barvení vajíček zeleninou a kořením. Děti budou překvapené, co příroda dokáže: na žlutá vejce použijete kurkumu, na růžová řepu, na červená červené víno, na zelená špenát, na modrá červené zelí a na hnědá cibuli. Vždy vařte ve vodě s octem a solí přibližně 20 minut. Vystačí cca na 8 vajec.

Šikovnější děti se mohou do barvení zapojit ještě více. Připravte si žlutou a modrou barvu. Každou nalijte do sklenice tak, aby se vejce ponořilo pouze do poloviny. Nejprve obarvěte žlutou polovinu, opatrně vyndejte a nechte oschnout. Poté udělejte totéž s modrou polovinou. Nechte klidně pracovat vaše děti, ale pro jistotu jim buďte k ruce. Na suchá vajíčka nalepte předem koupená očička, lihovým fixem dokreslete pusu a brýle a mimoňová vajíčka jsou na světě! Holčičky se mohou pokusit třeba o zajíčka, kterého uděláme stejným způsobem, jen použijeme růžovou a béžovou barvu a dolepíme ouška z papíru.

Pletení pomlázky

Nejjednodušší je samozřejmě pomlázku koupit, protože ne každý si na pletení troufne. Proč ale dětem neukázat, jak se pomlázka vyrábí? Pokud si netroufnete na klasickou pomlázku z osmi prutů, upleťte ji klidně ze tří. Copánek zvládne téměř každé dítě a bude ho to bavit. Pokud víte, kde roste nejbližší vrba, ustřihněte si tři proutky, čtvrtý na omotání madla a směle do toho! Na konec připevněte buď barevné fáborky, nebo třeba stuhy, které určitě maminka někde doma najde a zábava může začít.

Koledování

S hotovou pomlázkou můžete vyrazit na koledu, ať už bydlíte ve velkoměstě v paneláku, nebo na samotě u lesa v domečku. Naučte dítě jednoduchou básničku a vydejte se na koledu. Určitě znáte alespoň nějaké sousedy, ke kterým můžete s pomlázkou přijít. Dítě bude mít z vykoledovaného vajíčka nebo sladkosti obrovskou radost a o co větší, když si pomlázku samo upletlo.

Osení

S tímto nečekejte až na Velikonoční pondělí, ale začněte pár dní před. Přineste z venku hlínu, nasypte ji do jakékoliv nádoby, které uděláte zespoda díry nebo přímo do nízkého květináče a nechte děti, ať navrch zasejí obilí, nebo travní semena. Každý den jim připomínejte, aby nezapomněly osení zalévat a uvidíte, jak budou nadšené, až uvidí, že ze semínek začíná něco růst. Do vzrostlého porostu poté mohou posázet velikonoční vajíčka.

Pečení mazance nebo beránka

Holčičky mohou mamince pomoci s pečením beránka nebo mazance. Každá holčička ráda mamince pomáhá v kuchyni a když je výsledkem roztomilý beránek, kterému přivážete na krk růžovou mašli a posadíte ho k čerstvě zasetému osení, dodáte tomu ještě vyšší úroveň.

Hledání vajíček na zahradě

Pokud máte zahradu, nebo máte v blízkosti park, rozmístěte v okolí čokoládová vajíčka, vybavte děti košíčkem a ať si hledají. Je dobré se třeba i domluvit s přáteli a pojmout to jako společenskou událost, kdy skupinka dětí pobíhá po trávě a s nadšením loví jednu sladkost za druhou, zatímco vy si povídáte s ostatními rodiči a pozorujete své ratolesti, jak si užívají dětství.

Dárek od zajíčka

Když pak odpoledne přijdete domů, můžete za dveřmi pokojíčku nechat ještě taštičku, ve které necháte ještě od zajíčka další dobroty. Děti budou nadšené, že u nich doma byl velikonoční zajíček, kterého ale bohužel neviděly a budou se těšit a číhat na něj další Velikonoce.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Zemřel herec Matthew Perry. V pouhých 54 letech tragicky utonul ve své vířivce

Styl

Jak docílit dlouhých řas a hustého obočí přírodní cestou? Vsaďte na vitamín E a ricinový olej

Tech

Do Prahy přijede šokující koncept Inception, ukáže se v listopadu na e-Salonu v Letňanech