Jak se vyhnout mrtvici

 Zdraví 
03. dubna 2017 13:20 / Bronislava Silná
  53
📷
1 fotografie v galerii
Mrtvice představuje vážný problém. Nejlepší obranou je prevence. Shutterstock
Infarkt a mozková mrtvice stojí za drtivou většinou úmrtí v Česku i ve světě. Přitom existuje několik zásad, které mohou člověku prodloužit život a pomoci mu se mrtvici vyhnout.

Co způsobuje mrtvici

Mozková mrtvice nastává, pokud se uzavře průchod krve v určité oblasti mozku. Podle míry postižení a podle konkrétního místa je potom rozdíl v druhu postižení. Někdy mrtvice zasáhne centrum řeči, jindy centrum pohybu, jindy paměti. Může jít o kombinaci různých postižení. Někdy je rozsah tak velký, že není slučitelný se životem a pacient umírá.

Projevy

Většinou se objeví některý z následujících příznaků: neschopnost se vyjádřit nebo vyslovování nesmyslných slov, ztráta hybnosti (často v jedné polovině těla), snížený koutek úst, divné pocity v hlavě, bolesti hlavy, závratě, zakopávání, poruchy zraku, zvracení a ztráta vědomí. Drobné mozkové příhody mohou dokonce uniknout vaší pozornosti, obvykle po sérii malých přichází mrtvice rozsáhlejší.

Prevence

Prevence je jednoznačně nejlepším přístupem k této nemoci. Jestliže si vážíte svého života a chcete ho prožít v relativním zdraví, pak je velmi důležité žít zdravým životním stylem. A čím dříve tak začnete, tím lépe. Lví podíl na mrtvici má samozřejmě kouření, alkohol ve větším množství, nadváha a obezita, příjem nevhodných potravin, minimum pohybu a stres. Těchto několik příčin tvoří smrtící koktejl, který spolehlivě vede člověka k mrtvici nebo infarktu. Vedle toho mohou být rodinné predispozice, které pak geneticky působí, takže nemocný má například nezvykle vysoký cholesterol. Případně se zde jedná o nemocné s cukrovkou prvního i druhého typu, kteří mají problémy s udržováním hladiny krevního cukru o některé nemoci ledvin a o potíže se srážlivostí krve.

Problém v myšlení

Potíž je často spíš psychologického rázu, neboť informace o tom, co nám škodí jsou chronicky známé. Většina lidí ale není schopna se svými zlozvyky skoncovat. Žijeme ve stresu, jídlem zaháníme starosti a obtíže, o kouření se domníváme, že nám zvyšuje pracovní výkonnost, ale místo toho jen ztrácíme čas na kuřárnách. A nehýbeme se, protože jsme z práce tak sedření, že už nemáme na nic náladu. Když nám potom v padesáti letech zjistí cukrovku, problém stejně neřešíme, dál jíme sladké a pijeme pivo, limonády a pár dní před vyšetřením u lékaře sekáme dobrotu, abychom ošálili výsledky. Krátkodobý cukr bude sice v pořádku, lékař ovšem stejně zjistí z hodnot dlouhodobého cukru problém. Co je horší – naše cévy mají problém a poškozují se. Končí to nehezky. Infarktem, mrtvicí, uřezanýma nohama, slepýma očima, selháním ledvin.

Několik zásadních doporučení

Chcete-li minimalizovat riziko mrtvice, nekuřte, nepřejídejte se, nejezte sladké, omezte bílou mouku na minimum, nejezte margaríny, ale zdravé tuky jako je olivový olej, máslo, sádlo a kokosový olej, jezte ryby a zeleninu, cvičte a dostatečně spěte. Důležitý je přísun vitamínů řady B. Zajímejte se o svůj zdravotní stav. Nechte si udělat sonografické vyšetření tepen vedoucích do mozku, kde se mohou objevit pláty zužující jejich průchod. Pokud se to ukáže, může lékař preventivně nasadit léky. Hlídejte svůj krevní tlak, občas si nechte zkontrolovat i hladinu krevního cukru. Na zhoršené výsledky měření reagujte především změnou jídelníčku a zvýšeným pohybem.

Když už přijde mrtvice

Velmi důležité je, aby se dostala postiženému rychlá pomoc. Nejhorší je, když si lidé myslí, že „to nějak přejde“. Rychlé vyšetření u neurologa totiž ukáže, o jaký problém se jedná. Pokud nejde o krvácení do mozku, ale skutečně o ucpaný přívod krve, dají se podat léky, které mají schopnost ucpávku rozpouštět. A pokud se tak učiní rychle, nemusí být následky velké. Nemusí být dokonce ani patrné. Nemocný musí počítat s tím, že bude muset obvykle užívat léky na ředění krve nebo na vysoký cholesterol, že bude muset změnit životní styl a přestat kouřit. Důležitá je správná rehabilitace. Pokud dojde k postižení řečových center, je vhodné chodit k logopedovi. V případě poruchy hybnosti by měla následovat odborná rehabilitace a pravidelné cvičení i v domácích podmínkách. Pokud se začne včas a postižení není příliš velké, většina funkcí se obnoví a nemocný může žít plnohodnotný život.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Známý šéfkuchař Ondřej Molina a slavný barman Tomáš Melzer umí připravit neskutečné dobroty i z toho,...

Styl

Zimní bundy od JD Sports - připravte se na Black Friday

Dům a zahrada

Jak se důkladně zbavit zápachu močoviny v kočičím záchodě? Výborně zabírají ocet a soda