Dopřejte tělu jaterní očistu. Co tento orgán dokonale povzbudí?

 Zdraví 
08. března 2019 10:47 / Gabriela Simenonová
  0
📷
4 fotografie v galerii
Játra jsou orgán s obrovskou regenerační schopností Shutterstock
Játra toho mají na starost opravdu hodně. Ukládání vitaminů a tuků, metabolismus sacharidů, odstraňování odpadních látek z krve, zpracování a distribuce živin, úklid a regenerace organismu, výroba žluči. Bez dobře fungujících jater se prostě nedá žít.

Dobrou zprávou je, že játra jsou orgán s obrovskou regenerační schopností a i po poškození, odejmutí či odumření velké části jejich tkáně mají šanci dorůst, uzdravit se a být plně funkční. Záleží jen na nás, jak se o ně budeme starat. Zdraví jater můžeme významně ovlivnit stravou, kterou jíme. Pokud chceme snížit toxické přetížení tohoto orgánu, stačí, budeme-li se držet několika stravovacích pravidel.

Co játrům prospívá?

  • Játrům prospívá jídelníček s nízkým obsahem tuků, alkoholu a cukrů.
  • Namístě je rovněž omezení spotřeby kávy.
  • Nesmíme zapomenout na čaj z ostropestřce mariánského, který svým účinkem chrání jaterní buňky.

Čemu je dobré se vyhnout?

Určité typy jídel kladou na činnost jater zvýšené nároky. Z tohoto důvodu je důrazně doporučeno se v průběhu choroby jater vyhnout silně kořeněným jídlům a mastné stravě. Při onemocnění jater se ve zvýšené míře spotřebovává vitamin B12 a kyselina listová. Proto je důležité jejich pravidelné doplňování. Bohatým zdrojem obou vitaminů jsou zvířecí játra nebo ryby. 

Dopřejte si jaterní detox

Ať se vám to líbí nebo ne, za mnoho nemocí jater si můžeme sami špatným životním stylem a stravovacími návyky. Pokud máte v tomto směru špatné svědomí a chtěli byste pro svá játra něco udělat, je právě v toto roční období nejlepší čas.

Játra podpoří ostropestřec mariánský, který se preventivně užívá proti jejich ztučnění, na podporu jaterní funkce a k celkové regeneraci. Největší koncentrace aktivních látek, silymarinu, se nachází v plodu, dále pak v listech a semenech.

K uzdravení a stabilizaci jater přispívá vysoký příjem vitaminu C. Tento vitamin podporuje detoxikační systém jater oslabený nemocí, a navíc je velice účinným antioxidantem. Najdeme ho zejména v jahodách, kiwi, citrusových plodech či zelené listové zelenině. 

Na játra mají blahodárný účinek i jiné potraviny. Nejvíce asi zastudena lisovaný olivový olej bez chemických rozpouštědel. Je to dobrý stimulující prostředek, především v případech žlučníkových kamenů a všech dalších příznaků přetížení jater.

Co ještě povzbuzuje játra?

  • Játra stimuluje ovoce, zejména citrony, pomeranče nebo hroznové víno. Zmírňují jejich překrvení a pročišťují je.
  • Ze zeleniny játrům prospívají hlavně artyčoky, řepa, chřest, celer, ředkvičky nebo pórek.
  • K přirozené rehabilitaci a léčbě poškozených jater prospívá i med.
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Bitva o majetek Elvise Presleyho po smrti Lisy Marie začala. Priscilla už podala soudní žalobu

Styl

Láska na první pohled neexistuje. Jde pouze o fyzickou přitažlivost, říká nová studie

Tech

Díky výrazným pokrokům umělé inteligence a virtuální reality nás možná brzy čekají pracovní pohovory...