Jak bezpečně zlikvidovat klíště? Největší chyby, kterých se dopouštíme

 Ostatní 
06. března 2019 11:38 / Gabriela Simenonová
  21
📷
7 fotografií v galerii
Ze všeho nejdůležitější je přisáté klíště co nejdříve odstranit  Shutterstock
Jaro je tady, oteplilo se a louky a lesy opět ožívají. A s tím i starý problém, se kterým se potýká řada lidí v přírodě. Poté, co správně a úspěšně odstraní přisáté klíště, řeší starou nerudovskou otázku „Kam s ním?“.

Názory na to, jak co nejlépe a nejbezpečněji zlikvidovat vytažené klíště, se různí. Některá doporučení jsou dobrá, jiná naopak úplně ztřeštěná. Pojďme se podívat na vhodné i nevhodné způsoby.

Vhodné způsoby likvidace klíštěte

  • Klíště vhodíme do záchodové mísy a samozřejmě pořádně spláchneme. I když je klíště schopné pod vodou přežít poměrně dlouho, šance, že ze záchodové mísy znovu vyleze, je mizivá.
  • Klíště zabalíme do kousku papíru a zapálíme. Pokud máme po ruce sirky nebo zapalovač, je to bezpečný způsob. Klíště ale předem zabalíme do papíru, aby se infekční částice nedostaly ven.
  • Klíště podržíme dostatečně dlouhou pinzetou a spálíme přímo nad plamenem zápalky. I tady je lepší klíště nejprve obalit kouskem papíru.

  • Klíště vhodíme do lahvičky naplněné lékárenským lihem. To je vhodný způsob zvláště tehdy, pokud odstraňujeme více klíšťat najednou. Líh klíšťata spolehlivě usmrtí.

Nevhodné způsoby likvidace klíštěte

  • Klíště rozmačkáme na tvrdé podložce čímkoli, co máme právě po ruce. Jakékoli mačkání nebo drcení klíštěte je nevhodné, protože se při něm infekční částice snadno dostávají ven.
  • Klíště přeštípneme mezi nehty. To je ještě o něco horší než předchozí způsob, tentokrát si infekci odnášíme s sebou přímo na svých prstech.
  • Klíště vložíme do plastového sáčku a usmrtíme v mikrovlnce. Klíště může v mikrovlnce explodovat a opět uvolnit infekci. A i když je uzavřené v sáčku, komu by se líbila představa potenciálně infikované mikrovlnky?
  • Klíště vložíme do uzavíratelného plastového sáčku a hodíme do koše. Podobně jako v předchozím případě, spoléhat se na těsnost plastového sáčku by bylo bláhové. Možná, že klíště v sáčku zůstane, ale možná, že taky ne.

I když správná likvidace klíštěte je jistě důležitá, neměli bychom zapomenout, že ze všeho nejdůležitější je co nejdříve přisáté klíště odstranit. Pravděpodobnost nákazy je totiž tím větší, čím déle je klíště přisáté, a proto s jeho vytažením zbytečně neotálíme, i když s sebou náhodou nemáme sirky, pinzetu ani záchodovou mísu. O tom, jak se před klíšťaty bezpečně bránit, jsme psali v jiném článku.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Ukázalo se, že Madonna ve své sbírce skrývá dávno ztracený obraz. Měl zmizet z Francie koncem 1. světové...

Styl

Začal čínský nový rok ve znamení králíka. Pro většinu znamení zvěrokruhu by to měl být skvělý rok....

Dům a zahrada

Nezanedbejte říjnové práce na zahradě: Sázejte, uskladňujte a mulčujte