Droždí stojí jen pár korun, ale jeho účinky jsou k nezaplacení

 Krása 
02. března 2019 09:17 / Terezie Zamlynová
  40
📷
6 fotografií v galerii
Zázrak ukrytý v nenápadné v kostce Depositphotos
Droždí - babičky ho milovaly, dnes je mimo kuchyni téměř zapomenuté. A je to škoda. Je to totiž levný a zároveň účinný recept na krásu. Za pár korun zlepší vlasy, pleť i náladu.

Jen pro začátek – věděli jste o tom, že droždí působí jako přírodní antidepresivum? Díky vysokému obsahu vitaminu B pomáhá proti úzkosti, prudkým změnám nálad a nervozitě.

Ostatně, to je jeho jedna z největších předností. Droždí je bohatým zdrojem důležitých vitaminů celé skupiny B jako je riboflavin, thiamin nebo niacin. Právě proto je lékem na spoustu neduhů: pomáhá hojit podrážděnou pleť (zejména akné), podporuje trávení, posiluje imunitu, odbourává nespavost a únavu.

Podle odborníků má droždí nejlepší účinek, když ho konzumujete s vodou či mlékem těsně před spaním. Proč právě v tento čas? V noci se tělo regeneruje a jakákoli podpora se mu tedy hodí ještě víc, než kdykoli během dne.

Maska na vlasy

Chcete-li svým kadeřím dopřát lesk a pružnost, stačí, když do teplého mléka rozdrobíte dvě lžíce kvasnic a necháte chvíli odpočívat. Pak vmíchejte půl kelímku jogurtu a dvě lžíce medu. Směs naneste na vlhké vlasy a zafixujte folií. Po hodině masku smyjte. Vlasy vám poděkují a okolí to určitě zaznamená.

Prasklé koutky úst

Pokud vám často praskají koutky rtů, droždím nic nezkazíte. Naopak – možná v něm najdete toho nejlepšího parťáka k tomu, aby se vše napravilo. Vitamin B totiž rychle regeneruje, takže když si připravíte kašičku z rozdrobeného droždí a kapky olivového oleje, a tu pak nanesete na postižené místo, rána se brzy zacelí.

Vylepšení pleti

Trápí vás pupínky? Pleťová maska z droždí rozhodně stojí za vyzkoušení! Kostku droždí smícháte opět s trochou teplého mléka. Směs, která z toho vznikne, nanesete na obličej a necháte 20 až 30 minut působit (než zaschne). Poté masku sloupněte a omyjte pleť vlažnou vodou. Uvidíte, jak vám poděkuje.

Droždí jako zbraň proti kocovině

Nemáte doma žádné prostředky na léčení kocoviny? Nevadí, stačí mít doma droždí. Jestliže je vám špatně po konzumaci alkoholu a potřebujete být co nejdřív fit, dejte si ráno lžičku s kvasnicemi. Sice si nepochutnáte, ale tělo se velice rychle vzpamatuje a poděkuje za vzpruhu.

Co je vlastně droždí?

Vlastně jde o živou houbu. Pouhý 1 gram v sobě skrývá až 12 miliard buněk. Jedná se o pivní kvasinky, které se živí cukry, známé jako Saccharomyces cerevisae. Tyto kvasinky dokáží proměnit cukr v alkohol a oxid uhličitý, a významně se podílí i na výrobě piva. V těstě se pak díky oxidu tvoří malé vzduchové bublinky.

Za droždí jsme údajně vděční Egypťanům, kteří ho objevili náhodou v 5. století př. n. l., když zapomněli dát již připravené těsto péct. Po několika hodinách zjistili, že těsto několikrát zvětšilo svůj objem. Samotný objev kynutí byl vysvětlen o mnoho století později díky Louisi Pasteurovi. Ten v roce 1857 dokázal, že kynutí je způsobeno živými organismy. Čtěte také: Chcete o vlasy pečovat přírodní cestou? Vyzkoušejte domácí šampon, většinu ingrediencí máte doma.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Kate Middleton ochutnala afrodiziakum známé jako karibská viagra: Její fanoušci z toho šílí, chtějí ho...

Styl

Sváteční pečení na velikonoční stůl: Staročeská nádivka a pravý mazanec by neměly chybět

Tech

Falcon 9 má konkurenci. Neutron je nová, větší a levnější vesmírná raketa