Hází vaše batole jídlo na zem? Tento zlozvyk lze děti odnaučit, zkuste trik s židličkou

 Děti 
01. března 2019 07:30 / Marie Popelková
  2   0
📷
6 fotografií v galerii
Naučit dítě nerozhazovat jídlo po zemi dá zabrat Shutterstock
Kdo měl někdy děti, tak to zřejmě moc dobře zná. Když se v určitém věku snažíte svého miláčka naučit jíst, všechno jídlo začne házet na zem. A ještě se u toho roztomile usmívá. Vy byste se ale smát rozhodně neměli. A vztekat se nebo se na potomka zlobit taky nikam nevede. Poradíme, jak dítě házení jídlem na zem odnaučit v pohodě a v klidu.

Každý odborník vám potvrdí, že skutečnost, že dítě hází jídlo na zem, je vlastně zcela normální. Na druhou stranu podporovat svého potomka v této jeho "zálibě" není moc moudré. Je dobré zasáhnout a dítě rozhazování jídlem odnaučit. Jde to i bez zbytečných nervů.

Výchova dětí je náročná a od rodičů to vyžaduje velkou dávku trpělivosti. A nejinak je to i v případě, kdy se budete snažit batoleti vysvětlit, že jídlo patří do pusinky a ne na zem.

Nesmějte se

Když poprvé skončí třeba špagety s rajčatovou omáčkou na zemi, možná vám to přijde ještě legrační a spolu s dítětem se tomu zasmějete. Tato reakce ale není zrovna nejlepší. Když dítě uvidí, že vás pobavilo, bude se vás snažit bavit co nejčastěji. Musíte vydržet se nesmát nejen vy, ale i zbytek rodiny. Skoncovat s rozhazováním jídla nebude otázka jednoho dne a pokud se třeba uprostřed odnaučovací fáze jen jednou jedinkrát zasmějete, mějte na paměti, že budete se vším začínat úplně od začátku.

Podávejte mu menší porci

Někdy může velká porce dítě odradit, obzvláště v případě, že vaše ratolest není zrovna největší jedlík. Zkuste mu do misky nebo na talířek dát méně jídla, aby nemuselo nedojedené kousky rozhazovat nebo si s nimi hrát. Pokud dítě vše dojí, jednoduše mu pár kousků na talíř opět doplníte. A hlavně ho nezapomeňte pochválit, když se zvládne najíst bez toho, aniž by jídlo bylo všude okolo.

Pozitivní fráze

Na děti lépe fungují pozitivní fráze než ty negativní. Zkuste si proto nějakou takovou pozitivní větu vymyslet a tu pak neustále opakujte. Neokřikujte potomka s tím, že jídlo na zem nepatří nebo že se s jídlem nehází na zem. Lépe uspějete, když mu vysvětlíte, jak má správné stolování vypadat. Opakujte mu proto raději, že jídlo patří na stůl nebo že jídlo necháváme na talíři. Je v tom možná na první pohled jen minimální rozdíl, ale je velmi zásadní.

Nenechejte se vytočit

Někdo má tendenci se rozhazování jídlem smát, dalšího to zase pro změnu vytočí k nepříčetnosti. Ani jedno ale není dobře. Za každých okolností se snažte udržet nervy na uzdě. Udržujte si klid a neutrální tón.

Trik s židličkou

Někdy pomohou také dva triky s židličkou. Pokud ještě sedí v židličce pro nejmenší děti, nabídněte mu nějakou větší. Někomu se také osvědčilo přisunout dítě s židličkou ke stolu. Když váš potomek neuvidí ze své židle na zem, na kterou jídlo padá, může ho to samo od sebe přestat bavit. O tom, jak pro dítě vybrat vhodnou jídelní židličku, jsme psali zde.

Co ještě pomáhá?

Pokud se ani po několika dnech tréninku vaše dítě nešvaru nezbaví, zkuste ještě vyzkoušet toto:

  • Nechte dítě, ať vám vždycky pomáhá uklidit nepořádek.
  • Odneste všechno jídlo, které ještě neshodilo.
  • Vysvětlete mu, že když bude i nadále házet jídlo, nedostane oblíbený dezert.
  • Jakmile začne znovu házet jídlo, vyndejte ho ze židličky. Pokud si myslíte, že má hlad, zkuste ho tam znovu posadit a nabídnout mu jídlo za několik minut.
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Hvězda Stardance se jako první Češka v historii stala hlavní múzou slavného karnevalu v Riu

Styl

Magnety a hračky, které obsahují baterie, mohou děti vážně ohrozit na životě. Dávejte si na ně dobrý...

Dům a zahrada

Existuje několik znaků, díky kterým poznáte, že orchidej potřebuje zalít

Zavřít reklamu