Trestat nebo netrestat děti za vysvědčení? Poradíme i s odměnou

Vysvědčení je shrnutí celoroční práce dítěte
📷
Další 3 fotografie v galerii
 Děti 
27. června 2018 07:23 / Pinterest
  0   0
Odměňovat děti za vysvědčení dárky, nebo stačí jen pochvala? A naopak kárat je a trestat za špatné známky? Poradíme vám.

Pro děti to bude konečně den, kdy jim nastanou dvouměsíční prázdniny. Pro školáky je to především den, kdy dostanou ohodnocení své celoroční práce. A samozřejmě očekávají, že je rodiče za známky náležitě ocení. Bohužel, ne vždy to bývá pozitivně.

Rozhodně netrestat

Trojky, ale také čtverky ne-li pětky. Ne vždy studijní výsledky školáka odpovídají představám rodičů. V každém případě zachovejte klid a myslete na to, že fyzické trestání je nepřijatelné. Rozhovor vedený s chladnou hlavou má rozhodně větší účinek než křik a výčitky. Vysvědčení není otázka života a smrti, proto je třeba se nad špatnými výsledky povznést a hledat nápravu. Hlavně nikdy, ale opravdu nikdy, neříkejte dítěti věty typu: „Opovaž se mi takové vysvědčení donést!“ A nebo: „Jestli dostaneš pětku, už se nevracej domů!“ A vět, kterých byste se měli vyvarovat, je celá řada. Více o tomto tématu jsme psali zde.

Hledejte příčinu

V první řadě by se rodiče měli zamyslet nad tím, jaký je hlavní důvod toho, že dítě nosí špatné známky. Často za tím může být šikana či jiné špatné vztahy ve třídě. Někdy může být za zhoršeným prospěch i změna rodinného prostředí, například rozvod rodičů. Ale bohužel, někdy za to mohou i samotní rodiče, kteří se dítěti během roku nevěnují. Zprávy o jeho prospěchu totiž dostává ze školy celý rok a má tak čas s tím něco dělat.

Oceňte snahu

Snažte se především u dítěte ocenit vše, co si zasluhuje pochvalu, například zlepšení některé známky, nebo i to, že se snažil do poslední chvíle si vysvědčení vylepšit. Teprve pak mu navrhněte, co byste mohli společně dalšího udělat pro to, aby se mohl zlepšit. Pokud jej opravdu hodláte potrestat, pak volte například snížení výše kapesného nebo příděl dárků. Důležité je, aby dítě pochopilo, že i vy máte snahu s ním tento problém řešit. Rozhodně ho v tom nenechejte samotného.  

Vhodné odměny

Pojďme už od toho špatného k tomu příjemnějšímu. Odměnám. Jak ale dítě odměnit za vysvědčení? Dárek byste měli vždy vybírat tak, aby dítě potěšil, zároveň si stanovte cenovou hranici. Vydejte se s dětmi do hračkářství nebo jim dejte katalogy. Nebo zvolte zcela jinou formu odměn, například dobrý oběd, cukrárnu či hezký výlet. I slabší žáky je ale důležité odměňovat za snahu. A hlavně se pokuste dítě motivovat za špatné vysvědčení drobným dárkem, možná se příští rok bude víc snažit, aby dostalo lepší odměnu.

Šárka Sokolská | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Opravdový poklad mezi ostrovy. Na návštěvu bez povolení ale zapomeňte

Dům a zahrada

Vezměte si z dýní maximum. Zpracujte i semínka, jsou plná vitaminů a minerálů

Bydlení

Jak správně používat a skladovat med, aby v něm zůstaly účinné látky. Mnoho lidí chybuje

Zavřít reklamu