Epilepsie může člověka postihnout kdykoliv. I na tuto nemoc ale zabírají byliny

 Zdraví 
23. června 2018 11:01 / Marie Popelková
  1
📷
4 fotografie v galerii
Dokonce i na epilepsii fungují dary přírody Shutterstock
Strašák jménem epilepsie může člověka zaskočit kdykoliv - v dětství, v produktivním věku i ve stáří. Obvykle se léčí pomocí antiepileptik, ale výrazně mohou pomoci i obyčejné bylinky. A to i takové, kterým byste se za normálních okolností vyhnuli velkým obloukem.

Epilepsie je chronické onemocnění mozku projevující se opakovanými a náhodnými epileptickými záchvaty. O diagnóze hovoří lékaři nejdříve po druhém nevyprovokovaném záchvatu.
 
Může se objevit v každém věku. Epilepsie vzniklá v dětství má nejčastěji genetické příčiny méně často vrozené vývojové vady mozku, u dospělých vzniká epilepsie v důsledku nádorových onemocnění, cévních mozkových příhod, úrazů hlavy a alkoholismu. Ve stáří se objevuje často epilepsie související s cévními mozkovými příhodami. Někdy zůstává příčina neobjasněna.

Léčba epilepsie

Léčba se vždy odvíjí od průběhu záchvatu a identifikace příčin, které mohly případně záchvat vyvolat (nedostatek spánku, úraz nebo onemocnění mozku, návykové látky a podobně). Stanovení nejvhodnější léčby může nějakou dobu trvat.

Některé druhy epilepsie se dají léčit pomocí léků – antiepileptik. Pro každý druh epilepsie existují specifické preparáty. Někdy je potřeba vyzkoušet více přípravků. Léčba antiepileptiky nemusí být doživotní.

Pokud léky nezabírají, je možné zvážit operaci, která odstraní ložiska vyvolávající záchvaty. Další metodou může být takzvaná léčba stereotaktickým způsobem, při které jsou ložiska v mozku ničena tenkou elektrodou. Léčba může probíhat také voperováním stimulátoru bloudivého nervu (nervus vagus), který pomůže tlumit záchvaty.

Pomoc z přírody

I na epilepsii ale zabírají také léčivé bylinky. Nemohou sice zcela nahradit péči odborníků, ale mohou výrazně pomoci. Několik takových pomocníků vám představíme.

Kokosový olej

Kokosový olej je v současnosti považován za jeden z těch nejzdravějších a o jeho zázračných účincích jsme psali například zde. Obsahuje zdravé tuky, nezpůsobuje srdeční problémy, zlepšuje hladinu cholesterolu, zabíjí nebezpečné mikroorganismy a mimo jiné také pomáhá snižovat frekvenci epileptických záchvatů.

Kokosový olej bývá častou součástí ketogenní diety, která se v poslední době stává oblíbeným předmětem různých studií. Vědce zajímá hlavně vliv diety na různé nemoci. V jedné studii se tato dieta testovala u epileptických dětí a výsledkem bylo razantní zmírnění frekvence jejich záchvatů.

Pivoňka lékařská

Tato krásná rostlina zdobí nejednu zahradu. Málokdo ale možná tuší, že má i léčivé účinky. Pomáhá při dně, ledvinových kolikách, křečích trávicího traktu nebo přávě při epilepsii. Užívá se kořen a květ.

Z květních částí a kořene se připravuje zápar, odvar nebo čaj. Je nutné zmínit, že pivoňky jsou mírně jedovaté byliny, takže i při jejich užívání platí známé “všeho s mírou”.

Routa vonná

Přestože jde o rostlinu, která se v léčitelství užívá už od antiky a v různých dobách jí byla přisuzována silná magická moc, užívá se dnes routa poměrně málo a velmi opatrně. Sbírají se listy před rozkvětem nebo kvetoucí nať mladých rostlin. Je nutné použít rukavice, protože šťáva z rostliny způsobuje vlivem slunečního záření nepříjemnou a bolestivou dermatitidu. Sušená droga už tuto nectnost naštěstí nemá.

Čaj z routy je skvělý na různé bolesti a návaly do hlavy, má zklidňující účinky a to i u epilepsie. Necelou čajovou lžičku sušené routy louhujte 10 minut v šálku vroucí vody a nepodávejte víc než dva šálky denně! Neužívejte však dlouhodobě.

Vraní oko čtyřlisté

Této extrémně toxické rostlině mají obvykle lidé tendenci se vyhnout hodně širokým obloukem. Jde ale o bylinu, která je hojně využívána například v homeopatii.

Kromě toho, že pomáhá vyléčit bronchitidu, revmatismus či bolesti hlavy, je účinná i v boji s epilepsií. Pro léčivé účinky se používá celá rostlina, ale nejčastěji oddenky, listy a bobule.

Dnes už se vraní oko v bylinné medicíně téměř nepoužívá, a když, tak jako homeopatický lék. Bylinu je třeba používat velmi opatrně, předávkování totiž může být smrtelné. Proto je nutné se o jejím užívání vždy poradit se specialistou.

Krušpánek

Zimostráz vždyzelený známý jako krušpánek se rovněž využíval k léčbě epilepsie. Kromě toho je účinný při revmatismu, ulevuje od infekcí močových cest a v minulosti ho bylinkářky využívaly i při bolesti zubů. V bylinné medicíně se používají listy, kůra i dřevo.

Listy obsahují esenciální olej, taniny a alkaloidy, buxin (zodpovědný za hořkou chuť), parabuxin a parabuxonidin. Kůra obsahuje chlorofyl, vosk, pryskyřice, lignin a minerály, jako je draslík, hořčík, fosfor, železo a křemík.

I tuto bylinu je možné užívat jen se souhlasem odborníka. Podobně jako vraní oko je totiž krušpánek jedovatá rostlina, která může být pro konzumaci nebezpečná.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Hazard nesnáším. Někdy ale neodolám a sázím, přiznává Andrea Kalivodová

Styl

Heřmánek je snadno dostupný přírodní pomocník. Zklidní úzkosti a dokáže zlepšit trávení i pleť

Dům a zahrada

Snadný a účinný trik na odolnou mastnotu v kuchyni. Použijte obyčejný olej