Udělejte tuhle jedinou věc a vlasy se vám přestanou mastit

 Krása 
24. června 2018 14:49 / Martina Langová
  18   5
📷
6 fotografií v galerii
Každý může mít krásnější vlasy Shutterstock
Znáte to jistě dobře sami - umyjete a druhý den vypadají, jako byste se o ně minimálně týden nestarali. Zvlášť pokud žijete ve městě, jsou vlasy zatěžované mnohem více, než když bydlíte v čistém prostředí u lesa.

Téma nadměrně se masticích vlasů rozhodně nepatří jen do kategorie pro náctileté. Velmi často problém přetrvává až do dospělosti. Nejde sice už o stejně mastné vlasy v pubertě, ale i tak nám tenhle problém dokáže vcelku dost znepříjemnit život.

Někdo svádí boj s mastnými kořínky každý den. Jiný si stěžuje, že mu den po mytí vlasy mazem zplihly a další zase naříká, že hlavu má příšerně mastnou, zato zbytek vlasů extrémně suchý. U někoho – a to jsou ty šťastnější ženy – je tento stav spojen s premenstruačním syndromem. Kvalita vlasů tedy upadá jen na několik málo dní před očekávanou menstruací. Ty méně šťastné ženy pak s mastnými vlasy bojují celý měsíc. Čím to může být?

Správný jídelníček

Viditelně se lesknoucí a zplihlé vlasy představují nepřítele, jehož je třeba zneškodnit. K boji je třeba připravit hned několikero zbraní. Jednou z nich je vhodný jídelníček. Aby se vlasy tolik nemastily, je třeba značně omezit sacharidy ve stravě. Nejde jen o cukry a sladkosti, ale také o pečivo a výrobky z něj.

Za zhoršenou kvalitou vlasů může stát i nedostatek esenciálních mastných kyselin. Jejich zdrojem jsou především kvalitní za studena lisované rostlinné oleje, ořechy a semínka.

Velmi dobře působí na kvalitu vlasů i rybí tuk, případně kvalitní ryby zařazené do jídelníčku. Měli byste jíst dostatek vitaminu A (vejce, játra), beta-karoten (bohatě obsažen v ovoci a zelenině), selen (vnitřnosti, mléčné výrobky, vejce) a zinek (celozrnné potraviny, dýňová semena, korýši). Velmi vhodný je i lněný olej. Naopak se zcela vyhněte fastfoodům: tuky, cukry a smažená úprava jídel neprospívají kvalitě vlasů a pleti. Dejte si pozor i na průmyslově zpracované polotovary.

Doplňky stravy

Krom zinku, případně dalších minerálů a vitaminů, můžete vyzkoušet i methionin. Jde o aminokyselinu vázanou v četných bílkovinách. Je to antioxidant a umí skvěle pročistit tělo. Methionin se přirozeně nachází v obilninách, oříšcích, semenech, rybách, vejcích a masu. Methionin je velmi důležitou látkou pro zdraví pokožky, nehtů a vlasů. Zpevňuje je, dodává jim sílu a vlasy jsou díky němu silnější a hustší. Často bývá doporučován v období vypadávání vlasů. Eliminuje nadměrné maštění. Methionin rovněž funguje jako spalovač tuků a pomáhá chránit játra před toxickými látkami. Pokud jej máte ve stravě málo, je možné vyzkoušet jej doplňovat pomocí doplňku stravy z lékárny.

Vhodná kosmetika

Pro nadměrně se masticí vlasy existuje celá řada kosmetických přípravků, které maštění dokáží eliminovat. Vybírejte především takové, které jsou šetrné a vhodné pro každodenní použití. Sice častým drhnutím kadeří je násilně zbavujeme vlastního ochranného filmu a narušujeme jejich přirozené pH. V reakci na to se paradoxně o to více potýkáme s rychle se mastícími kořínky a požadovaný efekt je nulový. Kvalitní přípravky pro denní použití s tím však počítají a jsou k vlasům mnohem ohleduplnější. Vyzkoušet můžete i bylinné oplachy, které mohou pomoci maštění eliminovat. Pro tento účel je vhodný zejména citron, máta, kopřiva či šalvěj. Vyrobit si můžete i domácí kondicionér

Trik proti maštění vlasů

Máte-li s mastnou kšticí velké problémy, pak se poohlédněte ve své kuchyni po obyčejném kukuřičném škrobu. Funguje tak trochu jako suchý šampon, ale s mnohem lepšími výsledky. Naberte trochu škrobu na prsty a na sucho si „vyšamponujte“ vlasy. Ty okamžitě získají nádherný nemastný vzhled. Načechráním tak trochu nabydou, ale hlavně – efekt kukuřičného škrobu je skutečně dlouhodobý. Tato nemastná úprava vlasů s jeho použitím vám bez problémů vydrží celý den.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Soud rozhodl: Manželka De Nira nedostane polovinu jeho majetku. Rozvod by ho zruinoval

Styl

Detoxikační náplasti na nohy mohou vyvolat alergickou reakci. Neexistuje navíc důkaz, proč by měly fungovat

Tech

Rychlé pulzní laserové zbraně budou za několik let pálit z amerických stíhaček

Zavřít reklamu