Tyhle boty nosí v létě každý. Mohou vám ale solidně poškodit nohy

Dávejte svým nohám to nejlepší
📷
Další 4 fotografie v galerii
 Móda 
25. června 2018 09:33 / Shutterstock
  0   0
Žabky či baleríny patří k povinné letní výbavě, v jiných botách bychom se nejspíš upekli. Jenže přesto, že příjemně větrají a cítíme se v nich dobře, mohou nám ošklivě poškodit klenbu chodidel.

Vzdušné žabky byly původně „konstruovány“ pouze jako občasná vycházková obuv, rozhodně ne celodenní. I když se v nich cítíme dobře, nevědomky poškozujeme své nohy, posléze celý pohybový aparát, aniž bychom to vůbec věděli. Hlavním problémem této obuvi je absence řádné stélky, podrážky s podpatkem a volnost paty. Všechny tyhle faktory vedou k tomu, že jsou struktury nohy přetěžovány a při dlouhodobém nošení může docházet k jejich trvalému a dokonce i vážnému poškození, například k narušení nožní klenby.

Pevné baleríny?

A nenechejte se zmýlit, ani takzvané baleríny na tom nejsou o mnoho lépe. Vypadají sice jako celková pevná obuv, ale o celodenním nošení ani v jejich případě nemůže být řeči. V podstatě jde o stejné důvody jako u žabek.

Avšak na rozdíl od žabek můžeme u této obuvi narazit v obchodech i na kvalitnější kousky, které se pyšní například kvalitními vložkami nebo podpatními klínky. Ty jejich vlastnosti vylepší, ale ani pak se rozhodně nehodí nosit je každý den po celé léto.

Chůze naboso

Po městech se objevuje čím dál tím více jedinců, kteří chodí naboso. V tramvaji, autobuse, po rozpáleném chodníku… Argumentují tím, že bosá chůze je to nejlepší, co pro sebe a své nohy mohou dělat. Pravdu však mají jen částečně. I když z hlediska fylogeneze byl člověk zvyklý chodit naboso, v posledních dekádách si především obyvatelé Evropy navykli používat obuv. A nohy zlenivěly a přizpůsobily se. Proto pokud bychom měli v plánu z ničeho nic zahodit všechny boty a začít opět všude chodit naboso, začnou se nám dělat otoky, otlaky a nohy budou bolet.

Nehledě na to, že naši předci chodili naboso v trávě, v lese, na poli… tedy po měkkém povrchu. Rozpálený betonový povrch může být pro naše nohy spíše kontraproduktivní, a tedy si můžeme ještě ublížit. Ovšem krátkodobé odložení bot a projití, ať již trávou či pískem, určitě přináší chodidlům novou zkušenost, u které se zaktivují nepoužívané svaly i vazivové tkáně a plosky nohou se tak mohou promasírovat.

Jiné to je, pokud žijete na vesnici a můžete si dovolit chodit po měkkém povrchu. Pak – pokud jste takto zvyklí – klidně choďte dál, je to pro vás jistě to nejlepší. Další možností je vyzkoušet takzvané barefoot boty. Nejsou však vhodné úplně pro každého. Je to hodně o zvyku. A také o ceně, pohybují se většinou v řádech tisíců. Je to však rozhodně lepší varianta, než se do města vydat zcela naboso.

Bolavá záda

Je rovněž nutno mít na paměti, že kvůli špatnému obutí nebudou trpět jen naše nohy, ale vlastně celý pohybový aparát. Veškeré patologie se přenáší dále a mohou způsobit problémy i v jiných částech těla, například páteři. Proto bolesti bederní či krční páteře mohou mít v některých případech i prvotní příčinu ve špatné obuvi. Toto je nutné dodržovat pochopitelně nejen u nás, dospělých, ale zejména u dětí. Už od prvních bot byste měli dbát na kvalitu obutí a rozhodně na něm nešetřit.

Vhodné boty na léto

Jak by tedy měla vypadat ideální letní obuv? Určitě by měla větrat, to je bez diskuze. Důležitý je i pevný opatek, který fixuje patu. A chybět by neměl ani mírný podpatek. Bohatě stačí jeden až tři centimetry. Zajistí vám správnou polohu paty. Bota by měla dokonale padnout a důraz bychom měli klást i na kvalitní prodyšný materiál. S barvou vám radit nebudeme, ale hitem letošního léta je žlutá.

Martina Langová | inStory.cz
Témata: boty, léto, nohy, žabky, baleríny
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Opravdový poklad mezi ostrovy. Na návštěvu bez povolení ale zapomeňte

Dům a zahrada

Vypěstujte si vlastní zelený čaj. Není to těžké a získáte tím krásnou pokojovou rostlinu

Bydlení

Dřevo je stále v módě, obložte jím svůj dům. Bude hned vypadat lépe

Zavřít reklamu