V našem těle všechno souvisí se vším. Bez této látky se organismus neobejde
Co je tryptofan a proč ho vlastně potřebujeme? Prozradíme vám, které potraviny jsou jeho nejlepším zdrojem.
Co je tryptofan?
Tryptofan je přírodní esenciální aminokyselina. Můžete se s ním setkat také pod názvem L-tryptofan. Tato aminokyselina je nezbytná pro vznik serotoninu a melatoninu, dvou hormonů „dobré nálady“. Tuto látku si lidský organismus nedokáže syntetizovat, respektive vyrobit a musí ji proto přijímat v potravě, což platí pro všechny esenciální aminokyseliny.
Tryptofan je známý hlavně jako prekurzor při biosyntéze serotoninu. To znamená, že jmenovaná aminokyselina je základní látkou právě pro tvorbu serotoninu a melatoninu. Pokud však organismus zaznamenává nedostatek vitaminu B3, respektive niacinu, může být většina tryptofanu spotřebována právě na výrobu této důležité látky.
Proč ho potřebujeme?
- Tryptofan je nezbytný pro tvorbu jiných tělu prospěšných látek a právě v tom tkví jeho význam pro organismus. Přeměňuje se totiž na serotonin, který je přítomen například v centrální nervové soustavě či trávicí soustavě a který má vliv na proces spánku i termoregulaci.
- Rovněž přispívá k pocitům pohody a duševnímu klidu.
- Z tryptofanu se tvoří i melatonin, který je během noci produkován v mozku. Tento hormon je nezbytný pro kvalitní a hluboký spánek. Kromě toho tato látka i posiluje imunitu, zklidňuje organismus a má i antioxidační účinky.
- Tryptofan je tak velmi důležitý pro správnou funkci nervového systému.
- Kromě toho, že tato aminokyselina podporuje dobrý spánek i duševní zdraví, má vliv i na vylučování růstového hormonu a potlačování stresu.
V kterých potravinách tryptofan najdete?
Běžnému člověku se doporučuje 250-500 mg denně. Tryptofan najdete ve všem, co máte běžně na talíři, průměrný člověk nemusí užívat žádné doplňky, dostatečnou dávku této aminokyseliny prostě přijme v potravě, kterou za den zkonzumuje.
Tryptofan se vyskytuje v:
- kešu oříšcích a slunečnicových semínkách
- telecím mase, krůtím a kuřecím mase
- rybách
- mléku
- sýrech
- banánech
- ovesných vločkách
- ředkvičkách
- špenátu
- fazolích a několika dalších potravinách
Máte rádi ryby? V našem jiném článku se dozvíte, proč byste je měli pravidelně konzumovat.