Sedm důvodů, proč bychom měli jíst pravidelně ryby

Ryby bychom si měli dopřávat alespoň dvakrát týdně
📷
Další 3 fotografie v galerii
 Zdraví 
17. října 2017 06:05 / Shutterstock
  0   0
Ryby patří mezi nejzdravější potraviny na světě. Jsou doslova napěchovány důležitými živinami, jako jsou bílkoviny nebo vitamín D. Ryby jsou také nejbohatším zdrojem omega-3 mastných kyselin, které jsou důležité pro tělo a mozek.

Pojďme se podívat na sedm důvodů, proč bychom měli ryby pravidelně zařazovat do našeho jídelníčku.

Zdroj kvalitních lehce stravitelných bílkovin

Rybí maso je zdrojem kvalitních bílkovin, které obsahují všechny esenciální aminokyseliny a kvalitou se vyrovnávají masu ostatních zvířat. Bílkoviny ryb jsou lehce stravitelné a trávicí trakt je dokáže rozložit za 2–3 hodiny v porovnání s masem ostatních živočichů, které stráví v žaludku a střevech mnohem více času.

Zdroj polynenasycených mastných kyselin

Tuk obsažený v rybách se svým složením významně odlišuje od tuku jiných živočichů. Tuk ryb, zejména těch mořských, obsahuje vyšší podíl nenasycených mastných kyselin, včetně polyenových omega-3 mastných kyselin – eikosapentaenové kyseliny (EPA) a dokosahexaenové kyseliny (DHA), které si naše tělo neumí vyrobit a je proto důležité je přijímat ze stravy. Obsah polynenasycených omega-3 mastných kyselin je jedním z nejdůležitějších důvodů, proč ryby do jídelníčku zařazovat.

Zdroj vitaminů

Z vitaminů obsažených v rybách mají význam zejména vitaminy rozpustné v tucích – A a D, v menší míře i vitaminy rozpustné ve vodě (B1, B2, B6 a B12). Obsah vitaminu D v rybách ovlivňuje řada faktorů. Bohatším zdrojem je maso tučných mořských ryb, ještě lépe jsou na tom játra tučných mořských ryb. Kombinace vitamínů A a D v rybách je výhodná z hlediska tvorby kostní tkáně a prevence osteoporózy. Příjem vitaminu D je v naší stravě často nedostatečný a konzumace ryb tak může jeho nedostatečný příjem pomoci naplnit. Ryby jsou jediným kvalitním potravinovým zdrojem vitamínu D.

Zdroj jódu

Mořské ryby jsou důležitým zdrojem jódu. Jeho nedostatečný příjem již není tak častý (z důvodu jodizace soli), nicméně nedostatek jódu ve stravě může být příčinou potíží se štítnou žlázou.

Zdroj selenu

Ryby jsou poměrně bohatým zdrojem selenu, který v našem těle působí jako antioxidant.

Ryby pomáhají při hubnutí

Zařaďte ryby, když potřebujete zhubnout. Méně tučné ryby, jako je například candát, štika nebo treska, obsahují jen okolo 1 g tuku na 100 g hmotnosti.

Obsah bílkovin a tuků na 100 g

  • Tuňák: obsahuje 20g bílkovin a 8g tuků
  • Losos: 20g bílkovin a 11g tuků
  • Sleď: 11g bílkovin a 8 tuků
  • Makrela: 11g bílkovin a 6,5g tuků
  • Sardinky: 19g bílkovin a 11g tuků
  • Treska: 17g bílkovin a 1 tuků

Ryby jsou chutné a snadno se připravují

Ryby jsou chutné a snadno se připravují. Jsou důležité pro prevenci srdečních onemocnění, správný vývoj mozku dětí a i kvalitu naší pokožky. Odborníci proto doporučují dopřávat si alespoň dvě porce týdně.

Monika Thomsonová | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Nechce se vám k moři, ale bez vody si léto nedovedete představit? Máme pro vás netradiční tip

Dům a zahrada

Esenciální oleje dělají prokazatelně dobře i našim psům. Pomohou s úzkostí, parazity i chutí k jídlu

Bydlení

Jak se postarat o rostliny na zahradě předtím, než vyrazíte na dovolenou

Zavřít reklamu