Trápí vás afty? Zkuste nejúčinnější přírodní prostředky
Afty v ústech je jeden z nejběžnějších problémů, se kterým se setkává více než 20% populace. Mnozí se domnívají, že jejich vznik je podmíněn viry a bakteriemi v ústech, které se mohou šířit v důsledku nedostatečné péče o ústní dutinu nebo při nadměrné spotřebě tabáku. Afty jsou rovněž spojovány s oslabenou imunitou nebo stresem.
Z čeho se dělají afty?
Příčin může být mnoho, nejčastější jsou ty následující:
- Snížená imunita, stačí prodělaná chřipka nebo prostá únava
- Stres
- Nedostatek vitaminů, železa nebo kyseliny listové
- Zvýšená citlivost na některé složky zubních past (např. fluor)
- Příliš tvrdý zubní kartáček
- Alergie na konzervanty v pokrmech (kyselina benzoová, sorbová)
- Konzumace příliš kořeněných jídel, aromatické zeleniny či citrusů
- Ústní dutinu narušuje zubní protéza či rovnátka
- Kouření a konzumace nadměrného množství tvrdého alkoholu
Afty většinou během několika dní odezní. Někdy však bývají pořádně bolestivé a je vhodné přistoupit k účinné domácí léčbě.
Tea tree olej
Olej z čajovníku obsahuje antibakteriální látky, které jsou ideální k léčbě vředů v ústech. Je to nejpoužívanější prostředek, který se nachází v mnoha domácnostech. Stačí, když smícháte 3 kapky oleje z čajovníku s 1 čajovou lžičkou vody. Takto připravenou tinkturu naneste na kousek vaty nebo tyčinku do uší a potřete jí afty v ústech. Pro co nejlepší výsledky se doporučuje tuto tinkturu na postižené místo aplikovat nejméně 2 až 3krát denně.
Slupka z granátového jablka
Hojivé a antibakteriální účinky slupky z granátového jablka pomáhají chránit ústní dutinu a léčit tak podrážděnou a zanícenou ústní sliznici. Připravte si odvar z jedné čajové lžičky sušené slupky z granátového jablka a jednoho šálku vody. Slupku přidejte do vody a nechte ji vařit přibližně 10 minut. Následně nechte louhovat při pokojové teplotě a až bude odvar studený, tak ho přeceďte. Odvar nechte v ústech na afty působit na alespoň 2 minuty. Pro rychlejší léčbu opakujte 2krát denně.
Březová ústní voda
Březové listy mají antiseptické a léčebné vlastnosti, které mohou při lokální aplikaci urychlit regeneraci pokožky. Připravte si z nich ústní vodu. Jak na to? Smícháte 1 lžíci sušených březových lístků a ½ šálku vody. Směs přibližně 10 minut povařte. Po vychladnutí používejte jako ústní vodu, kterou si budete ústa vyplachovat 2 až 3krát denně.
Znáte další způsoby, které vám pomáhají předcházet a léčit afty? Podělte se o ně.