Bolestivé hemeroidy. Proč vznikají a jak je léčit?

Existuje několik zásad, při jejichž dodržování je šance na zlepšení zdravotního stavu
📷
Další 2 fotografie v galerii
 Zdraví 
23. října 2017 10:16 / Shutterstock
  7   0
Hemoroidy, nebo lidově zlatá žíla, je nepříjemné onemocnění, které mnohdy postihuje hlavně starší osoby či ženy po porodu. Stále častěji se však vyskytuje i u lidí po třicítce.

Co jsou to vlastně hemoroidy? Onemocnění známé jako hemoroidy či zlatá žíla vzniká v důsledku rozšíření a zánětu žil v análním kanálu. Predispozice pro vznik nemoci může být vrozená, ale mnohdy jsou postiženi hlavně lidé vyšších věkových skupin nebo lidé se sedavým zaměstnáním a osoby trpící častou zácpou a tvrdou stolicí. Mezi další faktory, které se pod vznik zlaté žíly také podepisují, můžeme zařadit nezdravý životní styl, těhotenství, obezitu, nedostatečnou hygienu a infekce konečníku.

Jak dělíme hemeroidy

Hemoroidy dělíme na vnitřní a vnější. Vnitřní hemoroidy vznikají ve stěnách konečníku, a to přibližně 3 cm od análního otvoru. Obvykle nejsou bolestivé, mohou se projevit krvácením a tvorbou hlenu. Ty vnější jsou v okolí řitního otvoru viditelné a vytvářejí jakési modré uzly. Tento typ hemoroidů je méně častý, ale většinou bolestivější.

Jaké jsou projevy onemocnění

  • Hemoroidy mají několik stádií. Postižený nejprve vůbec nemusí vědět, že u něj začíná nějaký zdravotní problém. Žíla bývá jen mírně vystouplá, může se objevit slabé krvácení.
  • V druhém stadiu se žíla vysouvá víc, ale dokáže se sama od sebe vrátit na původní místo. Průvodními jevy jsou krvácení, pálení i svědění. V tomto okamžiku je třeba začít onemocnění řešit, aby se zdravotní stav nezhoršil.
  • Během další fáze jsou již hemoroidy výrazné, objevuje se hlenovitý výtok i otok zapáleného konečníku.
  • Poslední stádium je charakteristické tím, že hemoroidy jsou trvale vysunuty, krvácení je častější, mohou se vyskytnout těžší zánětlivé procesy a při akutním zhoršení stavu i výrazná bolest. Ve velmi těžkých případech, kdy hemoroidy způsobují člověku nepřetržité problémy, se obvykle přistupuje k chirurgickému řešení.

Dodržujte několik zásad

Při důsledném dodržování několika zásad je při prvotních stádiích hemoroidů velká šance na zlepšení zdravotního stavu. Důležitá je v první řadě dostatečná hygiena po velké potřebě. Vhodné je dopřát si sprchu, případně použít vlhčené ubrousky určené přímo na hemoroidy. Dbejte na dostatečný přísun probiotik a prebiotik, abyste se vyhnuli zácpě. Také pijte dostatečné množství tekutin. Naopak se vyhýbejte pikantním jídlům či alkoholu, které mohou stimulovat prokrvení konečníku.

Dopřejte tělu dostatek vitaminu C a karotenoidů. Tyto látky totiž posilují pevnost a pružnost cév. Zlepšení stavu hemoroidů dosáhnete nejen hygienou a vhodnou stravou, ale i pohybem. Ten vám pomůže s lepší peristaltikou střev. Nemusíte se věnovat žádným namáhavým sportům, postačí například i 30 minut chůze během dne. Pokud máte sedavé zaměstnání, dávejte na pravidelný pohyb a strečink ještě větší důraz. V případě dlouhého sezení v zaměstnání si můžete pořídit i speciální podsedák s otvorem, který uvolňuje tlak na konečník. Není vhodné ani dlouhé vysedávání na toaletě a úplným tabu by mělo být tlačení při velké potřebě.

Vyzkoušejte lázně i obklady

Při lehkých formách hemoroidů často pacientům zabírají i různé domácí způsoby léčení. Velkou pomoc nabízí například příroda. Velmi účinné jsou sedací koupele z dubové kůry, řepíku lékařského, řebříčku, měsíčku i heřmánku. Koupel s odvarem z dubové kůry má skvělé stahující účinky. Při koupeli můžete použít i esenciální oleje. Pokud však domácí léčba nezabere, je nutné navštívit lékaře.

Monika Thomsonová | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Nechce se vám k moři, ale bez vody si léto nedovedete představit? Máme pro vás netradiční tip

Dům a zahrada

Esenciální oleje dělají prokazatelně dobře i našim psům. Pomohou s úzkostí, parazity i chutí k jídlu

Bydlení

Jak se postarat o rostliny na zahradě předtím, než vyrazíte na dovolenou

Zavřít reklamu