Jak snadno přestat kouřit

 Zdraví 
12. ledna 2017 08:59 / Bronislava Silná
  2
📷
2 fotografie v galerii
Vaše poslední cigareta. Radost pro vás i vaše okolí!  Shutterstock
Závislost na nikotinu je velmi silná. Přesto existuje možnost přestat kouřit i bez různých náhražek ve formě náplastí a sprejů. Vše je ve vaší hlavě a my vám poradíme, jak s tímto zlozvykem skoncovat.

Příprava

Krok, který povede k tomu, že přestanete kouřit, si musíte náležitě připravit. Je dobré se vrátit do minulosti a uvědomit si, proč jste kouřit začali, v jakých situacích máte na cigaretu největší chuť, jaké situace vás vedou ke zvýšené spotřebě cigaret. Zkuste si sepsat výhody kouření a jeho nevýhody. Celkem rychle zjistíte, že nevýhody převažují. Zkuste se proto zamyslet nad tím, která z uvedených nevýhod je pro vás rozhodující. Pro někoho je důležité zdraví, pro jiného peníze, další chce třeba zaujmout svého partnera, jiný nebude chtít podporovat státní kasu.

Mýty spojené s kouřením

Kuřáci si často myslí, že jim kouření pomáhá udržovat vysoký výkon. Není to pravda, protože v drtivé většině případů si musí na cigaretu udělat pauzu a tudíž tento čas strávený na kuřárně vlastně ztratí a nevyužijí. Pokud vykouříte přes den 10 cigaret, znamená to, že jste ztratili zhruba 80 minut času.

Jiným mýtem je, že elektronická cigareta řeší neblahé následky kouření. Tak tomu bohužel není a pouze se omezí zdravotní dopady způsobené vdechováním kouře s dehtem. Nikotin sám páchá v těle další škody, zužuje tepny, udržuje závislost. Není přece smyslem přestat platit výrobcům cigaret a začít platit výrobcům náplní do elektronických cigaret a výrobcům náplastí a sprejů. Při používání elektronických cigaret často spotřebujete více nikotinu než kouřením obyčejných cigaret.

Zahájení abstinence

Vyberte si den, kdy začnete. Proveďte všechny přípravy. Ujistěte se, že vaše motivace je na vysoké úrovni. Nesnažte se zrušit všechny rituály, které máte s kouřením spojené. Naopak, zkuste z těchto rituálů zachovat všechno, co se dá. Uvařte si pořádnou ranní kávu, vyjděte na místo, kde byste si obvykle zapálili a popíjejte kávu. Záhy pochopíte, že to, oč vám šlo, byl tento okamžik klidu, pohody, nicnedělání. Ten si můžete dopřát i bez cigarety. Brzy narazíte ovšem i na situace, které vás povedou k touze po dávce nikotinu. Snáze odoláte, pokud budete mít po ruce žvýkačku nebo bonbón, nejlépe bez cukru.

Dejte si pozor, aby se vaše závislost na nikotinu nezvrhla v závislost na jídle nebo alkoholu. Zkuste odvykání kouření spojit i s radikální změnou ve vašem životě – začněte sportovat, pusťte se do toho, co jste už dlouho odkládali. Peníze ušetřené za cigarety si odkládejte a ve vhodný okamžik si udělejte radost nákupem nějaké pěkné věci nebo třeba zaplacením pobytu pro sebe a partnera. Pokud máte možnost přestat kouřit s někým, sdílejte se o zkušenosti, podporujte se navzájem. Záhy zjistíte, že největší problém je, když jste sami. Mějte po ruce knihu, která vás zaujme nebo nějaký dobrý film. Nedělejte kompromisy. Jedna cigareta znamená návrat ke kouření.

Co když se to nepovede

Je jasné, že ne každý to zvládne napoprvé. A je jasné, že není problém vydržet dva nebo tři dny. Pokud se ke kouření vrátíte a mrzí vás to, přestaňte znovu. Neúspěch ale znamená, že vaše motivace a příprava nebyly opravdové. Příště je proveďte ještě důkladněji. Odborníci vědí, že určitý životní zvyk se ustálí zhruba po 21 dnech. Pak už je snadnější nekouřit.

A když se to povede

Zjistíte, že máte najednou spoustu času, že se vám lépe dýchá, že nejste tak často nemocní, že nemáte problémy s chrapotem. Najednou máte mnohem víc peněz, nejste cítit po cigaretách a ještě si vysloužíte uznání, že jste přestali se svým zlozvykem. Jediné úskalí je přibírání na váze, které se dostavuje v důsledku zpomalení metabolismu po vysazení nikotinu. Tomu lze čelit snížením příjmu sacharidů. Vynechejte sladké, přestaňte konzumovat bílé pečivo. Návody najdete v příspěvcích na těchto stránkách pod názvem „Vyvarujte se nejčastějších chyb. Zhubněte jednou provždy!“.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Leonardo DiCaprio to už přehání, shodují se fanoušci. Jeho nejnovější modelce je totiž jen devatenáct

Styl

Konopí u žen i mužů dokáže přivodit mnohočetný orgasmus, zvyšuje libido a dodává chuť na sex, ukazují...

Tech

SHIELD: Vesmírná technologie pro hladké přistání kdekoliv ve vesmíru