Správné čištění zubů!

 Krása 
11. ledna 2017 07:12 / Marie Popelková
  0
📷
2 fotografie v galerii
Čištění zubů je velmi jednoduchá činnost, kterou ale většina lidí vykonává špatně Shutterstock
Vypadá to jednoduše, ale přitom se špatným čištěním zubů dá mnoho pokazit. Můžete skončit s pusou plnou kazů nebo zánětem dásní.

Nejefektivnější odstranění zubního povlaku je mechanické. V zásadě nedochází k úplnému odstranění bakterií z úst, ale k rozrušení strukturované stavby plaku - k promíchání. Vlastní pomůcky používané k ústní hygieně se liší podle plochy a tvaru zubu, které mají očistit. K největšímu hromadění povlaku se děje v mezizubním prostoru. V něm vzniká největší množství kazů (pod bodem kontaktu sousedních zubů) a také začíná tvorba parodontálních kapes. Je to dáno specifickým tvarem tohoto prostoru a především nepřístupností pro „běžné“ pomůcky ústní hygieny (klasický kartáček). V zásadě rozlišujeme dvě základní pomůcky, které mohou efektivně odstraňovat povlak z mezizubního prostoru. Jsou to malý mezizubní kartáček a zubní vlákno (dentální nit).

Mezizubní kartáček

Lze s jistotou prohlásit mezizubní kartáček za nejefektivnější pomůcku mezizubní hygieny. Zejména u zubů v postranním úseku (malé stoličky a stoličky), je ve srovnání s dentální nití a párátkem jediným účinným a praktickým řešením. Je to dáno také sedlovitým a piškotovitým tvarem mezizubního prostoru mezi bočními zuby, který je pro zubní nit nedosažitelný. To ponechává konkávní prostory mezi postranními zuby nevyčištěné. Mezizubní kartáček pracuje na principu malého kartáče na čištění lahví. V úzkém místě prostoru se jeho štětinky sklopí, v širším se narovnají. Tím je zajištěno odstranění povlaku ze všech zakřivených ploch. Základním předpokladem úspěchu je ale především vhodně zvolený mezizubní kartáček. Ten musí správně vyplňovat prostor, nesmí být menší nebo naopak příliš velký a zub poškozovat.

Příslušnému mezizubnímu prostoru odpovídá určitá velikost a typ mezizubního kartáčku. Doporučujeme jejich volbu přenechat zubnímu lékaři nebo hygienistce. K vyčištění mezizubního prostoru postačí jednou denně 1-2x protáhnout kartáček mezizubím. Dáseň zpočátku krvácí, ale to není v důsledku poranění kartáčkem. Je to následek zánětu a otoku v mezizubním prostoru. Po několika dnech krvácení ustupuje a vrací se i přirozený zdravý vzhled dásně. U zubů v předním úseku chrupu (mezi špičáky), je možné používat k čištění nejen mezizubní kartáček, ale i zubní vlákno (dentální nit).

Profil zubů u krčku není „piškotovitý“ jako u postranních, ale oválný. Na tento povrch vlákno dobře přilne a efektivně čistí. Technika čištění zubním vláknem je náročnější na provedení, vyžaduje odborný nácvik a dokonalé zvládnutí. Jinak hrozí nebezpečí poškození dásně. Spočívá ve stírání ve směru nahoru a dolů. Předo-zadní pilovitý pohyb používáme pouze k překonání bodu kontaktu mezi dvěma zuby. K osvojení techniky je nutná její ukázka a zejména praktický nácvik. Vlákna jsou ve formě voskované a nevoskované, přičemž s vláknem voskovaným je snazší zacházení. Existují také pásky, které lehce projdou bodem kontaktu a v kombinaci se špatnou technikou je zranění s nimi téměř jisté, proto jsou velmi nebezpečné. Pro čištění prostoru pod můstky, jsou na trhu speciální vlákna se zesíleným úsekem, tzv. superflossy.

Zubní kartáček

Jak jsme již zmínili, je nutné zub očistit ze všech stran. Druhým místem s největším hromaděním povlaku je dásňový žlábek. Nejefektivněji lze toto místo vyčistit konci vláken měkkého „klasického“ kartáčku s malou pracovní částí (vhodné i dětské kartáčky). Dříve vyučovaná tzv. stírací technika z dásně na zub je pro vyčištění žlábku nedostačující. Vlákna kartáčku ponechávají zubní povlak v těsném sousedství s dásní bez povšimnutí. Při přetrvávající oblibě středně tvrdých a tvrdých kartáčků, může tato technika při trvalém a poctivém používání vést k poškození zubů a dásní a jejich následné citlivosti.
Šetrnější a také účinnější je technika, kdy vlákna kartáčku směřují směrem do dásňového žlábku pod šikmým úhlem. Krouživým pohybem potom rozrušujeme povlak ve žlábku. Při použití vhodně zvoleného měkkého kartáčku je tento způsob i při delším používání bezpečný. Tato technika vyžaduje „ lehkou ruku“ a velmi měkký kartáček s krátkým polem hustě uspořádaných štětin, seříznutých do jedné roviny. Je opět žádoucí, aby vám i tuto pomůcku individuálně vybral lékař nebo hygienistka a ti provedli příslušný praktický nácvik.

Čištění – zepředu

Jakmile máte vše připravené, můžete přistoupit k čištění. Kartáček omyjte, naneste na něj pastu a přiložte ho jeho délkou (tj. držíte rukojeť kolmo k zubu) k jednomu z horních řezáků. Cílem je vyčistit oblast mezi dásní a zubem, proto se snažte přiložit štětinky kartáčku k místu, kde končí dáseň a začíná zub. V tomto místě lehce zavibrujte do stran a pod úhlem 45 stupňů k zubu setřete kartáčkem plak ze zubu směrem od dásně. Tento postup u každého zubu (jak na horním, tak dolním patře) dvakrát opakujte. Na pořadí nezáleží, avšak byste si měli najít systematický způsob, aby žádný zub nebyl opomenut.

Čištění – zezadu

Podobně jako u čištění zepředu, je i zde potřeba letmou vibrací u styku zubu a dásně setřít pokud možno co nejv&iacu

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Móda a kultura: Jak kulturní rozmanitost ovlivňuje módní trendy?

Styl

Vodu z rýže byste neměli vylévat do odpadu. Důvod vás možná překvapí

Tech

8 mýtů o hybridech, které vám brání vytěžit z tohoto pohonu maximum