Plíživý zabiják, který nás ohrožuje každý den! Jak se mu účinně bránit?

Dlouhodobý stres na náš organismus působí jako jed
📷
Další 4 fotografie v galerii
 Zdraví 
12. ledna 2017 06:00 / Shutterstock
  6   0
Známe ho všichni. Někdo mu podlehne, více někdo méně. Stres. Lékaři se shodují, že dlouhodobý stres na náš organismus působí jako jed.

Stres je přirozenou součástí našeho života. V omezené míře nevadí, naopak je pro tělo spíše pozitivní. Mobilizuje síly k aktivitě, stimuluje rezervy. Problém nastává, když stres neustoupí. Dlouhodobý stres je pro naše tělo obrovská zátěž. Dlouhodobé rezervy už jsme dávno vyčerpali a stres začíná našemu tělu škodit. Po čase přijdou bolesti zad, hlavy, nespavost a devastující deprese.

Jako první se obvykle dostaví nevolnosti, průjmy, bolesti hlavy, zad a šíje. Tělo na psychické a sociální problémy reaguje svalovým napětím, a čím jsou problémy větší, tím je tělo napnutější. A to jde ruku v ruce s bolestí. Dalším negativním účinkem je snížení celkové obranyschopnosti organismu. Kromě běžných nemocí se tak člověk vystavuje opravdu vážným zdravotním problémů. Pokud se ke stresu přidají faktory jako je obezita, málo pohybu či vysoký cholesterol, je infarkt jen otázkou času. A oslabená obranyschopnost organismu souvisí i s nádorovým onemocněním.

Stres má tři fáze. Poplachovou, kdy organismus mobilizuje obranné síly, fázi přizpůsobení a poslední fází je totální vyčerpání a kolaps.
Předcházet stresu přitom není nic složitého. Stačí dodržovat pár základních pravidel.

  • V první řadě je nutné stres ventilovat. Nejlépe se osvědčila pohybová aktivita.
  • Bedlivě si hlídejte svůj jídelníček. Je dokázáno, že vystresovaní lidé daleko snadněji propadají přejídání a na zdravou stravu zapomínají.
  • Je důležité si najít čas pro sebe. Vezměte si knížku, jděte na procházku, poslechněte si hezkou hudbu.
  • A pozor! Je velmi nebezpečné v sobě stres dusit. To je pro organismus velmi nebezpečné. Klidně se rozbrečte, pláč vyplavuje škodlivé emoce a člověk se po něm cítí lépe.
Jitka Jahodová | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Navštivte dokonalý svět uprostřed Atlantiku. Pro Evropana neskutečný zážitek

Dům a zahrada

Potkan je inteligentní a společenské zvíře. Pokud ho nechcete chovat ve dvou, je lepší volit samce

Bydlení

Jaký polštář vybrat, když trpíte bolestmi za krkem

Zavřít reklamu