Nemoci z cest. Horečka dengue. Máme se bát?

 Zdraví 
31. března 2017 11:31 / Bronislava Silná
  0
📷
3 fotografie v galerii
Tito komáři přenášejí dengue i virus zika. Shutterstock
Před časem jsme psali na tomto webu o schistosomóze neboli bilharzii. Patří k velmi závažným chorobám, které si můžeme dovézt z cest do jižních krajin. Málokdo ví, že jedním z nejběžnějších onemocnění z cest je horečka dengue. Čtěte dál a dozvíte se víc.

Kde se vyskytuje

Vzhledem k tomu, že se s ní můžeme setkat v asi 110 různých zemích, nemá smysl zde vypisovat seznam. Obecně se dá říct, že kdekoliv mezi 35 stupněm severní šířky a 35 stupněm jižní šířky a do výšky 1000 metrů nad mořem se můžete setkat s komárem druhu Aedes. Významným přenašečem je zejména Aedes aegypti. Ale není rozhodně sám. Území zahrnuje zhruba rozsah Afriky. Nemoc však není omezena jen na tento kontinent. Objevuje se stejně tak v Asii i Americe.

Jak se projevuje

Projevuje se prudkým nástupem horečky, která šplhá i přes 40 stupňů. Bývá přítomná také výrazná bolest hlavy, nejčastěji v oblasti za očima. Horečce dengue se také říká horečka, která láme kosti. To proto, neboť se často objevují nesnesitelné bolesti kostí a kloubů. Vysoká horečka trvá 2 – 7 dní. Po ní nastává obvykle úleva a na těle se objeví červená vyrážka, která je způsobena popraskanými kapilárami. Někteří nemocní začínají krvácet z nosu i z jiných míst. Pokud se rozvine vážná forma nemoci a postižený vstoupí do tzv. kritické fáze, může dojít k hromadění tekutiny v břiše či v oblasti plic. Obyčejně se u vážné formy dostaví krvácení z gastrointestinálního traktu. Pokud nemocný přečká krizi, nastává období rekonvalescence, které je u této nemoci sice o zlepšení stavu, ale současně hrozí přetížení oběhu vstřebáváním tekutin, které se dříve uvolnily do tělních dutin. Nemocní mají často velmi pomalý tep. Může docházet k poruchám vědomí.

V jakých případech bychom měli mít podezření na dengue

Pokud se vrátíme z oblastí, kde se nemoc vyskytuje. Pokud od doby pobytu a začátku obtíží neuběhlo více jak 14 dnů. Nemoc nejčastěji propukne mezi 4. – 7. dnem od nákazy. Pokud se vedle horečky vyskytují ještě další příznaky, zejména nevolnost a zvracení, vyrážka, silná bolest, nízký počet bílých krvinek a pozitivní turniketový test, který se provádí zaškrcením paže nemocného a počítáním červených skvrnek. Jejich počet je vyšší než u zdravého člověka.

Jak se léčí

Horečka dengue nemusí být pro zdravého jedince fatální. Umírá na ni při správné léčbě asi 1 % nemocných. Maximální úmrtnost je kolem 5 %. Pokud se ale rozvine vážná forma nemoci, je úmrtnost až 26 %. Velké problémy může nemoc způsobit zejména dětem a samozřejmě také starším lidem a lidem s oslabenou imunitou. Vážnější průběh má opakovaná infekce, která sice není způsobena identickým virem, ale jinou ze čtyř variant viru. Zato mívá těžší průběh a má častější komplikace.

Pro první fázi léčby je důležitý klid na lůžku a dostatečný příjem tekutin. Horečka se nesmí zvládat pomocí klasického aspirinu nebo ibuprofenu, protože ty snižují krevní srážlivost. Používá se proto acetaminofen, například Tylenol. U těžších průběhů bývá nutná hospitalizace a podání infuzí. V další fázi nemoci se naopak podávají léky k odvodnění, aby se přebytečné tekutiny z těla dostávaly pryč.

Prevence

Zatím neexistuje proti nemoci očkování a také se nedaří omezit ohniska nákazy. Nemoc se naopak stává stále rozšířenější a spolu s globálním oteplováním se bude šířit do dalších zemí. Důležité je se proto chránit před poštípáním hmyzem pomocí repelentů i moskytiér a snažit se likvidovat komáří larvy v různých uměle vytvořených nádržích, které tito komáři milují.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Celý svět zasáhla zpráva o rakovině princezny Kate. Její mladší bratr James zveřejnil dojemný vzkaz a...

Styl

Díky mimořádně vysokému množství hořčíku dokáží koupele v epsomské soli ulevit od depresí, bolesti a...

Dům a zahrada

Efektivní úklid v domácnosti se psem: Jak na chlupy, skvrny od bláta, moči či krve