Nemoci z cest. Horečka dengue. Máme se bát?

Tito komáři přenášejí dengue i virus zika.
📷
Další 2 fotografie v galerii
 Zdraví 
31. března 2017 11:31 / Shutterstock
  0   0
Před časem jsme psali na tomto webu o schistosomóze neboli bilharzii. Patří k velmi závažným chorobám, které si můžeme dovézt z cest do jižních krajin. Málokdo ví, že jedním z nejběžnějších onemocnění z cest je horečka dengue. Čtěte dál a dozvíte se víc.

Kde se vyskytuje

Vzhledem k tomu, že se s ní můžeme setkat v asi 110 různých zemích, nemá smysl zde vypisovat seznam. Obecně se dá říct, že kdekoliv mezi 35 stupněm severní šířky a 35 stupněm jižní šířky a do výšky 1000 metrů nad mořem se můžete setkat s komárem druhu Aedes. Významným přenašečem je zejména Aedes aegypti. Ale není rozhodně sám. Území zahrnuje zhruba rozsah Afriky. Nemoc však není omezena jen na tento kontinent. Objevuje se stejně tak v Asii i Americe.

Jak se projevuje

Projevuje se prudkým nástupem horečky, která šplhá i přes 40 stupňů. Bývá přítomná také výrazná bolest hlavy, nejčastěji v oblasti za očima. Horečce dengue se také říká horečka, která láme kosti. To proto, neboť se často objevují nesnesitelné bolesti kostí a kloubů. Vysoká horečka trvá 2 – 7 dní. Po ní nastává obvykle úleva a na těle se objeví červená vyrážka, která je způsobena popraskanými kapilárami. Někteří nemocní začínají krvácet z nosu i z jiných míst. Pokud se rozvine vážná forma nemoci a postižený vstoupí do tzv. kritické fáze, může dojít k hromadění tekutiny v břiše či v oblasti plic. Obyčejně se u vážné formy dostaví krvácení z gastrointestinálního traktu. Pokud nemocný přečká krizi, nastává období rekonvalescence, které je u této nemoci sice o zlepšení stavu, ale současně hrozí přetížení oběhu vstřebáváním tekutin, které se dříve uvolnily do tělních dutin. Nemocní mají často velmi pomalý tep. Může docházet k poruchám vědomí.

V jakých případech bychom měli mít podezření na dengue

Pokud se vrátíme z oblastí, kde se nemoc vyskytuje. Pokud od doby pobytu a začátku obtíží neuběhlo více jak 14 dnů. Nemoc nejčastěji propukne mezi 4. – 7. dnem od nákazy. Pokud se vedle horečky vyskytují ještě další příznaky, zejména nevolnost a zvracení, vyrážka, silná bolest, nízký počet bílých krvinek a pozitivní turniketový test, který se provádí zaškrcením paže nemocného a počítáním červených skvrnek. Jejich počet je vyšší než u zdravého člověka.

Jak se léčí

Horečka dengue nemusí být pro zdravého jedince fatální. Umírá na ni při správné léčbě asi 1 % nemocných. Maximální úmrtnost je kolem 5 %. Pokud se ale rozvine vážná forma nemoci, je úmrtnost až 26 %. Velké problémy může nemoc způsobit zejména dětem a samozřejmě také starším lidem a lidem s oslabenou imunitou. Vážnější průběh má opakovaná infekce, která sice není způsobena identickým virem, ale jinou ze čtyř variant viru. Zato mívá těžší průběh a má častější komplikace.

Pro první fázi léčby je důležitý klid na lůžku a dostatečný příjem tekutin. Horečka se nesmí zvládat pomocí klasického aspirinu nebo ibuprofenu, protože ty snižují krevní srážlivost. Používá se proto acetaminofen, například Tylenol. U těžších průběhů bývá nutná hospitalizace a podání infuzí. V další fázi nemoci se naopak podávají léky k odvodnění, aby se přebytečné tekutiny z těla dostávaly pryč.

Prevence

Zatím neexistuje proti nemoci očkování a také se nedaří omezit ohniska nákazy. Nemoc se naopak stává stále rozšířenější a spolu s globálním oteplováním se bude šířit do dalších zemí. Důležité je se proto chránit před poštípáním hmyzem pomocí repelentů i moskytiér a snažit se likvidovat komáří larvy v různých uměle vytvořených nádržích, které tito komáři milují.

📷
2
fotografie
Bronislava Silná | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Zažijte Ameriku úplně jinak. Navštivte neokoukanou zemi s čarokrásnou a divokou přírodou

Dům a zahrada

Užitečné tipy, jak využít použité čajové sáčky v domácnosti

Bydlení

Barva ložního povlečení může ovlivnit víc, než si možná myslíte

خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn
Zavřít reklamu