Chytré hodinky slouží našemu zdraví

 Zdraví 
27. března 2017 07:27 / Bronislava Silná
  0   0
📷
3 fotografie v galerii
Chytré hodinky změří kroky, tep i mnoho dalších parametrů. Shutterstock
Chytré hodinky se objevili před pár lety. Příliš se neujaly. Byly drahé, snadno se poškodily. Dnes vyrábí čínští výrobci mnoho variant i za pár stokorun. Má smysl je pořizovat?

Záleží samozřejmě na úhlu pohledu. Ten, kdo používá svůj smartphone stejně jen na telefonování a sms, nebude mít pro chytré hodinky asi využití. Kdo ale už pravidelně cvičí, běhá či jinak sportuje, může některé funkce ocenit.

Skoro všechny chytré hodinky umí počítat ušlé nebo uběhlé kroky. To dnes umí i skoro každý mobil, ale pokud nechcete chodit s mobilem v kapse, nebo vám prostě mobil ve vaší sportovní aktivitě překáží, mohou být hodinky s funkcí krokoměru příjemným ulehčením. Kvalitnější přístroje mají i vlastní GPS čip, takže jsou schopné zaznamenávat ušlou nebo uběhlou trasu. Některé modely jsou schopné rozlišit druh aktivity, případně si sami před zahájením aktivity nastavíte, zda chcete běhat, jet na kole či cvičit.

Důležitou funkcí mnoha chytrých hodinek je schopnost měřit puls. A pokud vaše hodinky měří puls průběžně, stávají se dobrým pomocníkem při hlídání vašeho zdraví. Jsou jedinci, kteří mají tendenci přehánět svá cvičení. V honbě za svaly a výkonem nedbají na to, aby organismus nepřetížili. Průběžně sledovaný puls napoví mnohé. Zatímco klidový puls dospělého člověka je někde kolem 60 tepů za minutu, při maximálním sportovním výkonu stoupá až ke 200 úderům za minutu. Určitá cvičení je však výhodné provádět při určité tepové frekvenci, a právě tady mohou chytré hodinky hodně pomoci.

Příjemnou funkcí mnoha hodinek nabitých elektronikou je chytrý budík. Hodinky monitorují váš spánek a snaží se najít fázi lehkého spánku v čase kolem vašeho nastaveného budíku a vzbudit vás v tom pravém momentu. Budete se tak cítit mnohem odpočatější a doslova s nadšením vyskočíte z postele a pustíte se do denních úkolů.

Některé hodinky měří teplotu kůže, jiné umí zachytit intenzitu UV záření, jsou takové, které změří i krevní tlak. Jiné mají vestavěný barometr a zahrnou do vašeho výkonu i změnu nadmořské výšky. Rozdíly jsou i v tom, jak monitorují změřené hodnoty. Některé uchovávají měření ve vnitřní paměti, jiné jsou závislé na mobilním telefonu spojeném přes bluetooth. Každopádně nošení chytrých hodinek či jiných sportovních náramků vybízí k pohybu, což je dobře.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Sandra Nováková popsala hádky s partnerem. Živěji, než byste čekali

Styl

Detoxikační náplasti na nohy mohou vyvolat alergickou reakci. Neexistuje navíc důkaz, proč by měly fungovat

Dům a zahrada

Jak si ochočit morče a naučit ho slyšet na jméno

Zavřít reklamu