Rizika posilování imunity

 Zdraví 
23. března 2017 07:59 / Bronislava Silná
  0
📷
2 fotografie v galerii
Vyvážená imunita chrání nejlépe! Shutterstock
V posledních letech se dostává imunita konečně do povědomí lidí jako důležitá funkce našeho těla, která nás chrání před nemocemi. Víte ale, že není docela rozumné bezhlavě posilovat imunitu? Povíme proč.

Dvě složky imunity

V našem těle existují jakoby dvě armády bojující s různými nemocemi. Jedna se podle příslušných lymfocytů nazývá TH1 a druhá TH2. TH1 pečuje o buněčné zdraví a do její kompetence patří zejména viry, nitrobuněčné bakterie a nádorová onemocnění. TH2 se stará o prostor mimo buňku. Zajímá se o běžné bakterie, o toxiny, parazity, kvasinky a alergeny. Stejně jako ve velkém světě i ve světě našeho těla může dojít k převaze jednoho systému nad druhým. Ten, který začne být dominantní utlačuje systém druhý. Dochází k nerovnováze, která má pro tělo obvykle devastující následky. Pokud z nevědomosti posilujeme nevhodný druh imunity, můžeme zhoršovat svoje zdravotní problémy.

Projevy problému

Typickým projevem nerovnováhy v imunitním systému, kdy dominuje TH1 jsou různé autoimunitní reakce a rozvoj autoimunitních onemocnění, které napadají vlastní tělo. Příkladem může být třeba Crohnova nemoc, kdy dochází k poškození střevní stěny. Jindy člověk trpí roztroušenou sklerózou, revmatoidní artritidou, cukrovkou prvního typu, má různé parazitické infekce, infekci helicobacterem či mu chronický zánět postupně likviduje štítnou žlázu.

V případě, že má navrch armáda TH2, u nemocného nacházíme různé alergie, astma, chronický zánět dutin, trpí hypertyreózou, ulcerativní kolitidou, má různé virové infekce, lupus, kvasinky, Candidu a může se u něho rozvinout rakovina.

Aby to nebylo úplně jednoduché, neplatí toto rozdělení vždycky a u každého. Bývá proto dobré nechat si imunitní systém vyšetřit a zjistit, která složka imunity v našem případě dominuje.

Podpora léčby

Jde o to, abychom posilovali ten druh imunitních bojovníků, kterého máme nedostatek. Pro posílení armády TH1 bychom mohli využít takových přírodních prostředků jako echinacea, indický a korejský ženšen, kořen lékořice, kozinec blanitý, Chlorelu, houby Reishi, Shiitake, Maitake či Vodilku kanadskou.

Pro posílení opačného TH2 tábora se hodí zelený čaj, Resveratrol, Pycnogenol, kurkuma, Quercetin, výtažek z hroznových semen a třeba Pupečník asijský.

Nemoci sice přímo neodstraníme, ale napomůžeme léčbě, zmírníme obtíže a dosáhneme významného zlepšení svého stavu.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Známý šéfkuchař Ondřej Molina a slavný barman Tomáš Melzer umí připravit neskutečné dobroty i z toho,...

Styl

Zimní bundy od JD Sports - připravte se na Black Friday

Dům a zahrada

Jak se důkladně zbavit zápachu močoviny v kočičím záchodě? Výborně zabírají ocet a soda