Absurdní zvyk, který všichni dodržujeme! Ale naprosto zbytečně

Patříte k lidem, kteří mají stále džbánek s vodou na stole?
📷
Další 1 fotografie v galerii
 Zdraví 
18. března 2017 07:00 / Shutterstock
  555   70
Také patříte k lidem, kteří do sebe lijí vodu, protože se to tak má a je to zdravé? Zcela zbytečně!

Dbáte na pravidelný pitný režim a pijete osm sklenic denně? Žádný důkaz, že je to zdravé neexistuje!

I když několik menších studií naznačuje, že zvýšená spotřeba vody je spojena se sníženým rizikem vzniku srdečních onemocnění, není jasné, jaké množství vody to má být. Celá řada studií, včetně té publikované v časopise American Journal of Epidemiology v roce 2002, uvádí nižší riziko srdečních onemocnění u lidí, kteří pili pět sklenic po 240 ml. To znamená, že nepili těch 8 sklenic, tedy množství, které je v souvislosti s pitným režimem nejčastěji doporučováno.

„Osm sklenic denně je doporučených pro veřejné zdraví v Anglii," říká Susan Lanham-New, profesorka výživy na University of Surrey. „Ale množství vody, které skutečně potřebujeme, závisí na hmotnosti našeho těla, úrovni aktivity či venkovní teplotě. Je velmi těžké přijít s přesným množstvím, kolik vody bychom měli vypít."

Je třeba mít v patrnosti, že většinu vody přijmeme z jiných zdrojů, jako je čaj, káva, mléko a jídlo. „Nejenže neexistuje žádný důkaz, že musíme vypít osm sklenic, ale toto doporučení by mohlo být i škodlivé," říká profesor Caraher, který vedl výzkum.

Hrozí totiž riziko hyponatrémie, kdy je v těle příliš nízká koncentrace soli. Tu může způsobit velké množství spotřebované vody, která hladinu soli může zředit a způsobit tak nevolnost, bolesti hlavy a dokonce záchvaty.

„Doporučení, že máme vypít osm sklenic vody denně, je zcela absurdní, protože tekutiny přijímáme ze všech stran," říká profesor Caraher. „Všichni se až příliš zabýváme pitným režimem a pravděpodobně mnozí přijímají nadměrné množství tekutiny. Pijte jen tehdy, když máte opravdu žízeň!"

Počítat sklenice a lít do sebe vodu jako "do ohně" je tedy zcela zbytečné. Pijte prostě tehdy, když máte žízeň a nehlídejte každou sklenici!

Jitka Jahodová | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Úchvatná místa Krkonoš, která letos určitě musíte vidět

Dům a zahrada

Za praskání rajčat může jedna příčina, které můžete předejít

Bydlení

Milovníci kávy mají doma kávový bar. Tipy, jak jej snadno vytvoříte

Zavřít reklamu